کانادا کاردار ایران را فراخواند

Image caption مازیار بهاری در اواخر خرداد ماه بازداشت شد

دولت کانادا از احضار کاردار ایران در شهر اوتاوا و اعتراض این کشور به بازداشت مازیار بهاری، فیلمساز و روزنامه نگار ایرانی-کانادایی خبر داد.

آقای بهاری که به عنوان خبرنگار هفته نامه آمریکایی نیوزویک در ایران فعالیت می کرد، در اواخر خرداد ماه (نیمه دوم ژوئن) و در پی شدت گرفتن اعتراض ها در ایران به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شد و لارنس کنون، وزیر خارجه کانادا در بیانیه ای علاوه بر اعلام خبر احضار کاردار ایران، از ادامه بازداشت این خبرنگار ابراز نگرانی نمود.

وزیر خارجه کانادا در بیانیه خود اعلام کرد بهرام قاسمی، کاردار ایران در پایتخت کانادا به وزارت خارجه را فراخوانده و "درخواست کانادا برای فراهم کردن فوری امکان دسترسی مقام های کنسولی کانادا در ایران به او، بهره مند شدن این خبرنگار از کلیه حقوق و حمایت های قانونی، و اعلام صریح اتهام هایی مطرح شده علیه او را دوباره مطرح کرد."

وزیر خارجه کانادا همچنین در بیانیه خود بار دیگر از "بی اعتنایی مصرانه ایران به موارد بنیادین حقوق بشر از جمله آزادی بیان که بی توجهی به آن تعمدا ادامه دارد" ابراز نگرانی کرد.

اطلاعیه وزارت خارجه کانادا در شرایطی منتشر شده که سایت این وزارتخانه با تاکید بر این مسئله که ایران تابعیت کانادایی شهروندان خود که از تابعیت دوگانه برخوردارند را به رسمیت نمی شناسد، شهروندان کانادایی را از "کلیه سفرهای غیرضروری به ایران" بر حذر داشته است.

با این حال وزیر خارجه کانادا در بیانیه خود تاکید کرده که کانادا به تلاش‌های خود جهت تحت فشار گذاشتن ایران برای انجام اقدامی که به حل مسئله آقای بهاری منجر شود، ادامه خواهد داد.

بیانیه وزارت خارجه کانادا در شرایطی منتشر شده که برخی سیاستمداران خارج از دولت این کشور هم، مقام های دولتی کانادا را برای انجام اقدامی جهت آزادی آقای بهاری تحت فشار گذاشته اند.

از جمله جک لیتون، رهبر حزب دموکراتیک نوین (NDP) کانادا با انتشار بیانیه ای در روز پنجشنبه دهم ژوئیه، حادثه قتل زهرا کاظمی، دیگر خبرنگار ایرانی-کانادایی (در سال 2003) را یاد آور شد و نوشت: "دولت کانادا تا زمانی که از آزادی و امنیت آقای بهاری مطمئن نشده نباید دست از تلاش بکشد."

خانم کاظمی که در هنگام مرگ 54 سال سن داشت، به دلیل عکس برداری در اطراف زندان اوین بازداشت شد، و در هنگام بازداشت در زندان اوین به قتل رسید.

قتل این خبرنگار باعث ایجاد تنشی طولانی مدت در روابط ایران و کانادا شد.

مطالب مرتبط