ایران سفرای آلمان و ایتالیا را احضار کرد

مروه شربینی
Image caption قتل شربینی، دلیل احضار سفیر آلمان

در پی کشته شدن یک زن مسلمان مصری در دادگاهی در آلمان، وزارت امور خارجه ایران سفیر آلمان در تهران را فرا خوانده است.

سفیر ایتالیا نیز به دلیل آنچه که وزارت خارجه ایران "به کارگيری خشونت از جانب پليس ايتاليا عليه تظاهرکنندگان و مخالفان اجلاس گروه هشت" خوانده، احضار شده است.

مروه شربینی در یک دادگاه تجدید نظر و توسط فردی کشته شد که قبلا به دلیل "تروریست" خواندن خانم شربینی به خاطر حجابش جریمه شده بود. این دادگاه به درخواست آلکس دابلیو، قاتل، برای تجدید نظر درباره حکم قبلی تشکیل شده بود.

چند روز بعد از این واقعه مقام ها و رسانه های دولتی ایران اعتراض های خود را به دولت آلمان آغاز کردند و این حادثه را مصداق نقض حقوق بشر در جوامع غربی دانستند.

در تازه ترین تحول، هربرت هونزوویتس، سفیر آلمان در تهران به وزارت امور خارجه ایران فرا خوانده شد و اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران به او ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، به سفیر آلمان گفته شد که این واقعه "نمونه دیگری از گسترش موج اسلام ستیزی در غرب" است و نسبت به "برخورد گزینشی با موضوع حقوق بشر و بایکوت خبری" قتل خانم شربینی انتقاد شد.

روز سه شنبه (هشت ژوئیه)، توماس ستگ، سخنگوی دولت آلمان از واکنش دولتش به این حادثه دفاع کرده و گفته بود که آلمان "سکوت نکرده است" و جزئیات اولیه درباره این حادثه به قدر کافی روشن نبوده تا این دولت "خود به خود به آن واکنش نشان دهد."

Image caption تشییع جنازه شربینی

آلکس دابلیو، مردی که خانم شربینی را در صحن دادگاهی در شهر درسدن آلمان با هجده ضربه چاقو کشت، پیش از این نیز به دلیل ارتکاب به جرائمی که ریشه در نفرت داشت، مجرم شناخته شده بود.

او قبلا خانم شربینی را به دلیل داشتن حجاب، "تروریست" توصیف کرده و جریمه شده بود. دلیل حضور مجدد این دو نفر در دادگاه، درخواست آلکس دابلیو از دادگاه برای تجدید نظر در باره حکم قبلی بوده است که به کشته شدن خانم شربینی منجر شد.

گفته می شود که شوهر خانم شربینی که در دادگاه حضور داشته، برای نجات همسرش به طرف او شتافته که به اشتباه توسط پلیس آلمان هدف تیراندازی قرار گرفته و اکنون در بیمارستان است.

احضار سفیر ایتالیا در تهران

در اقدامی دیگر ، وزارت امور خارجه ایران سفیر ایتالیا در تهران را نیز احضار کرد و اعتراض جمهوری اسلامی نسبت به "سرکوب شديد پليس نسبت به اعتراض کنندگان عدالت خواه" در اجلاس گروه هشت را به دولت ایتالیا ابلاغ کرد.

ایتالیا میزبانی اجلاس سالانه سران گروه هشت را به عهده دارد که از روز چهاشنبه، 17 ژوییه با حضور سران هشت کشور صنعتی جهان در شهر لاکوئیلای ایتالیا آغاز شده و امروز ، جمعه پایان می یابد.

در نخستین روز این اجلاس، سران گروه هشت با انتشار بیانیه ای "نگرانی جدی" خود را از خشونت های ایران در روزهای پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری درا ین کشور اعلام کرده و "بازداشت غیرموجه" روزنامه نگاران و اتباع خارجی را غیرقابل قبول خواندند.

مطالب مرتبط