ادامه نگرانی‌ها از وضعیت بازداشت‌شدگان و مفقودشدگان در ایران

گاز اشک آور در تهران
Image caption با ادامه اعتراض ها به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری ایران، بازداشت معترضان هم ادامه یافته است

همسران دو تن از رهبران بازداشت شده جبهه مشارکت ایران اسلامی با آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی، یکی از مراجع تقلید شیعه در قم دیدار و با او در مورد بازداشت های اخیر گفت و گو کرده اند.

وبسایت نوروز، پایگاه خبری جبهه مشارکت نوشته است که زهرا مجردی، همسر محسن میردامادی (دبیرکل جبهه مشارکت) و فخرالسادات محتشمی پور، همسر مصطفی تاجزاده (عضو شورای مرکزی این جبهه) در این دیدار به شدت از بازداشت های اخیر انتقاد کرده اند.

به نوشته نوروز، آقای موسوی اردبیلی هم با "ابراز تأسف شدید" از بازداشت چهره هایی چون سعید حجاریان، محسن میردامادی، مصطفی تاجزاده و محمدعلی ابطحی گفته است: "اخباری در دست است که تا هفته آینده تعداد زیادی از زندانیان آزاد خواهند شد".

این در حالی است که گفته می شود عده ای در جریان اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران "مفقود" شده اند و اطلاعی از سرنوشت آنها در دست نیست.

کمیسیون زنان جبهه مشارکت و شاخه زنان این حزب سیاسی در بیانیه مشترکی در این مورد نوشته اند: "بی اعتنایی به اعتراضات قانونی، خون های به ناحق ریخته شده، محبوس کردن بهترین های وطن اعم از زنان و مردان، ضرب و شتم و جرح جوانان و سالخوردگان و حتی کودکان و مفقودالاثر شدن تعداد زیادی از هم وطنان، همه ایرانیان آزاد اندیش و بیش از همه مادران را جریحه دار کرده است".

نامزدهای رقیب محمود احمدی نژاد در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و گروه بزرگی از هواداران آنها عقیده دارند در این انتخابات تخلف ها و تقلب های گسترده ای انجام شده و دولت برآمده از این انتخابات مشروع نیست.

بازداشت های جدید

Image caption منابع دانشجویی می گویند تعدادی از "لباس شخصی ها" به بازداشت موقت دانشجویان دست زده اند

اعتراض های گسترده به نتایج اعلام شده انتخابات ایران که در آن آقای احمدی نژاد با ۲۴.۵ میلیون رأی برنده اعلام شد، با خشونت سرکوب شده و طبق آمارهای رسمی بیش از ۲۰ نفر در جریان این خشونت ها کشته و بیش از ۲۵۰۰ نفر بازداشت شده اند.

مقامات قضایی ایران می گویند چند صد نفر از دستگیرشدگاه هنوز در بازداشت به سر می برند.

سرتیپ عزیز الله رجب زاده، فرمانده پلیس تهران، روز جمعه ۱۹ تیر (۱۰ ژوئیه) به خبرگزاری مهر گفته است که در تازه ترین دور اعتراض ها به نتیجه انتخابات که روز پنجشنبه اتفاق افتاد، "تعداد انگشت شماری" از افراد که اقدام به "تحریک مردم برای تخریب اموال عمومی و سر دادن شعار کرده بودند" توسط پلیس بازداشت شده اند.

این در حالی است که بعضی فعالان حقوق بشر تعداد بازداشت شدگان روز پنجشنبه را بیش از یکصد نفر اعلام کرده اند.

"مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران" در سایت اینترنتی خود به نقل از "شاهدان عینی" گزارش داده است که حدود ۱۵۰ نفر از بازداشت شدگان روز ۱۸ تیر به زندان اوین منتقل شده اند.

بر اساس این گزارش، تعدادی از بازداشت شدگان که کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند، روز جمعه آزاد شده اند.

منابع دانشجویی هم از بازداشت موقتی عده ای از دانشجویان و حمله به خوابگاه های آنها در پنجشنبه شب خبر می دهند.

خبرنامه امیرکبیر نوشته است که عده ای از نیروهای "لباس شخصی" ساعت ۱۰ و نیم شب پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۸۸ به خوابگاه دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در خیابان به آفرین تهران حمله کرده اند و چهار تن از دانشجویان را با خود برده اند.

بر اساس این گزارش این دانشجویان چند ساعت بعد در کوچه های اطراف این خوابگاه که خوابگاه "گلشن" نام دارد، آزاد شده اند.

همچنین برخی گزارش های تأیید نشده از بازداشت علی اجاقی که "دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان" معرفی شده است و همچنین بازداشت مجدد مجید دری "دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه علامه طباطبایی تهران" که به تازگی آزاد شده بود، حکایت دارد.