استقبال اوباما از موضع گروه هشت در برابر ایران

باراک اوباما
Image caption اوباما بر رویکرد دیپلماتیک در برابر ایران تاکید دارد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن استقبال از بیانیه سران هشت کشور بزرگ صنعتی جهان درباره ایران، گفته است که تا ابد برای مذاکره با ایران صبر نخواهد کرد.

سران گروه هشت کشور بزرگ صنعتی جهان (گروه هشت) در جریان نشست خود در ایتالیا، ضمن "ابراز نگرانی جدی" از خشونت های اخیر در ایران، "دخالت دولت ایران در فعالیت های رسانه ها" و "بازداشت غیرموجه" روزنامه نگاران و اتباع خارجی را غیرقابل قبول دانسته بودند.

اعضای این گروه همچنین بر یافتن راه حل دیپلماتیک برای وادار کردن ایران به متوقف کردن غنی سازی اورانیوم و کنترل "بلندپروازی های" هسته ای این کشور تاکید کرده بودند.

باراک اوباما که خود در نشست سران گروه هشت در ایتالیا شرکت کرده، روز جمعه (10 ژوئیه) گفت، جامعه بین المللی به ایران پیام داده که از درب "دیپلماتیک" وارد شود تا تنش ها را کم کند و به طور کامل به این جامعه محلق شود.

او در عین حال هشدار داد که اگر ایران از این کار خودداری کند، بسیاری از کشورها از جمله هشت کشور بزرگ صنعتی جهان، خواهند گفت که تدابیر جدیدی علیه ایران لازم است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت هرچند به رویکرد دیپلماتیک در برابر ایران متعهد است، برای مذاکره با ایران تا ابد صبر نخواهد کرد تا به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته ای بدهد.

ایران که تمام برنامه های اتمی خود را صلح آمیز می داند، تاکید دارد که درصدد دستیابی به سلاح اتمی نیست.

باراک اوباما بارها گفته است که آمریکا در چهارچوب گروه (1+5) که شامل پنج کشور عضو دائم شورای امنیت و آلمان است، با ایران مذاکره خواهد کرد و بحران انتخاباتی ایران بر این سیاست وی تاثیری نداشته است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین درباره احتمال تشدید تحریم ها علیه ایران، در صورت بی نتیجه بودن گفتگوها، هشدار داده، هرچند ایران می گوید که تشدید تحریم ها بر این سیاست های ایران تاثیری ندارد.

مطالب مرتبط