ممنوعیت عضویت همزمان در قوای سه گانه و شورای نگهبان

غلامحسین الهام و ابراهیم عزیزی
Image caption با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت، این دو عضو شورای نگهبان باید از بین کار دولتی و عضویت در شورای نگهبان یکی را انتخاب کنند

با تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام، غلامحسین الهام سخنگوی دولت و وزیر دادگستری و ابراهیم عزیزی معاون معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور باید بین عضویت در شورای نگهبان و دولت یکی را انتخاب کنند.

بنابر مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت در شورای نگهبان شغل محسوب می شود و عضویت همزمان اعضای حقوقدان شورای نگهبان در یکی از قوای سه گانه و سازمان ها و موسسات دولتی ممنوع است. در این مصوبه تاکید شده که این قانون شامل اعضای کنونی شورای نگهبان نیز می شود و اعضای حقوقدان این شورا "چنانچه ظرف دو ماه پس از تصویب این قانون استعفا ندهند از عضویت در شورای نگهبان مستعفی شناخته می شوند." هم اکنون غلامحسین الهام و ابراهیم عزیزی دو عضو حقوقدان شورای نگهبان هستند که سمت دولتی نیز دارند. آقای الهام وزیر دادگستری و سخنگوی دولت است و آقای عزیزی نیز به عنوان معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور فعالیت می کند. بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضویت حقوقدانان شورای نگهبان شغل محسوب می شود و این افراد حق ندارند شغل دولتی دیگری داشته باشند. مجلس ایران یک سال پیش طرحی را تصویب کرده بود که به موجب آن عضویت همزمان افراد شاغل در هر یک از قوای سه گانه به عنوان حقوقدان در شورای نگهبان ممنوع می شد اما شورای نگهبان به این طرح ایراد گرفت و آن را قانون اساسی دانست.

این طرح به عنوان تبصره ای به قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب سال ۱۳۷۳تقدیم مجلس شده بود.

چند روز بعد از تصویب این طرح در مجلس، آقای الهام، طی نامه ای به محمود احمدی نژاد آمادگی خود را برای کناره گیری از مشاغل دولتی اعلام کرد اما محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران، در پاسخ به نامه آقای الهام از او خواست در دولت بماند.

اکنون مجمع تشخیص مصلحت نظام که یکی از وظایفش رفع اختلاف مجلس و شورای نگهبان است نظر مجلس را تائید کرده و بر اساس آن دو عضو حقوقدان شورای نگهبان باید از میان این شورا و شغل دولتی یکی را انتخاب کنند.

مطالب مرتبط