کروبی: کودتای نظامی بر ایران تحمیل کردند

Image caption از آقای کروبی به عنوان سیاستمداری صریح یاد می شود

مهدی کروبی، نامزد معترض به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، با ارسال نامه ای سرگشاده، از آنچه که"تحمیل کودتای نظامی به کشور" خوانده انتقاد کرده و از محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران خواسته تا در آخرین روزهای دوران مسئولیتش، بازداشت شدگان وقایع اخیر ایران را آزاد کند.

آقای کروبی در این نامه که روز جمعه ۱۹ تیر ماه نوشته شده اما روز شنبه ۲۰ تیر در رسانه ها منعکس شده، نسبت به عواقب ادامه این بازداشت ها هشدار داده است.

آقای کروبی نوشته است: "اگر تا زمانی که در این مقام حضور دارید برای پیگیری آزادی بازداشت شدگان اخیر اقدام عاجل نفرمایید ممکن است که مسئول جدید قوه قضائیه تا بخواهد مستقر شود و بر امور مسلط گردد و تا روند طبیعی نقل و انتقالات مدیریتی طی شود عده زیادی از این بیگناهان همچنان در بلاتکلیفی بمانند و حقوق شهروندان تضییع شود."

دوران ریاست ۱۰ ساله محمود هاشمی شاهرودی بر قوه قضائیه این کشور به زودی به پایان می رسد.

"دادستانی تهران ابزار سرکوب معترضان قانونی"

تازه ترین نامه آقای کروبی که این بار خطاب به رئیس قوه قضائیه است به انتقاد از شرایط حاکم بر ایران پرداخته و نسبت به ادامه این وضعیت مکررا هشدار داده است.

او در این نامه با اشاره به وقایع پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و اعتراض مردم به آن نوشته است که "مسئولان امر می توانستند با برخورد صحیح قانونی به پاسخگویی پرداخته و همگان را اقناع نمایند و شکایت نامزدهای معترض را به صورت بیطرفانه بررسی کنند ولیکن به جای آن آتش به روی مردم گشودند."

آقای کروبی از چهره های سیاسی جمهوری اسلامی است که سابقه مبارزه با حکومت سابق ایران را در کارنامه اش دارد و پیش از این دو دوره رئیس مجلس شورای اسلامی بوده است.

آقای کروبی در تازه ترین نامه خود نوشته است: "معترضان به نتیجه انتخابات غیرقانونی را دسته جمعی بازداشت کردند،‌ شبانه به خانه های مردم حمله و به تخریب وسایل نقلیه اشخاص پرداختند و حتی عده ای را ربودند. به حریم کوی دانشگاه حمله کرده و سینه دختران و پسران ایران زمین را با گلوله شکافتند و اما،‌ شماری از این اقدامات توسط لباس شخصی ها و شمار دیگر توسط یونیفورم پوشان بسیج و سپاه پاسداران و نیروی انتظامی صورت گرفت. بدین ترتیب بود که بی آنکه سخنی گفته شود نوعی کودتای نظامی را بر کشور تحمیل کردند."

رئیس پیشین مجلس ایران تشکیل کمیته تحقیق توسط مجلس و قوه قضائیه را ستوده و نوشته است:" تشکیل این کمیته از سوی شما معنایش این است که مسئولیت این کارها را نمی پذیرید و متوجه بخش های دیگری[ در قوه قضائیه] می دانید که چندان در اختیار شما نیست اما می دانید که در هر صورت شما رییس قوه قضائیه هستید و نباید در روزهای پایانی مسئولیت خود اجازه دهید که در کارنامه تان چنین اتفاقاتی ثبت شود."

آقای کروبی در عین حال نوشته است که "حتی دادستانی تهران به صورت ابزاری جهت سرکوب معترضان قانونی به نتیجه انتخابات درآمده است." اشاره آقای کروبی به سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران است که گفته می شود بخش عمده ای از بازداشت چهره های سیاسی و اجتماعی ایران پس از اعلام نتایج انتخابات، با حکم و دستور او صورت گرفته است.

"ممکن است کروبی را هم به دیار باقی بفرستند"

در هفته های اخیر که موج اعتراض ها به نتایج انتخابات بالا گرفته است، برخی از مقام های ایرانی این اعتراض ها را برنامه ریزی جناحی از سیاستمداران داخلی ایران برای "انقلاب مخملی" و "براندازی نرم" توصیف می کنند.

مهدی کروبی خود از معترضان به نتایج انتخابات است و از هواداران خود نیز خواسته تا به اعتراض های "قانونی و مدنی" خود ادامه دهند. او در نامه اخیرش نیز "حرکت مسالمت جوی مردم ایران" را قابل نسبت دادن به خارج از کشور نداسته و بار دیگر از آن دفاع کرده است. آقای کروبی نوشته است:" فرض که عاملان و مسئولان دولتی هم با خشونت و زندان و تهدید بخواهند موقتا این موج را خاموش کنند ‌ولی با آتش همیشه زیرخاکستر چه خواهند کرد ؟ با این بحران مشروعیت داخلی و بین المللی خود چه خواهند کرد؟ ممکن است که کروبی را هم به دیار فانی بفرستند اما ملت زنده می ماند و حق خود را می گیرد."

از آقای کروبی به عنوان سیاستمداری صریح یاد می شود که همواره مورد تایید آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی بوده است.

او در شرایطی از "تحمیل کودتای نظامی به کشور" سخن گفته که پیش از این محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران نیز حوادث اخیر این کشور را "کودتای مخملین علیه مردم" توصیف کرده بود.