پیشنهاد دولت ایران: تشکیل استان البرز با مرکزیت کرج

Image caption کرج در مجاور سلسله کوه های البرز واقع شده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران خبر داده که در جلسه هیات دولت تصویب شده است استان البرز به مرکزیت کرج تشکیل شود.

به گفته رئیس جمهوری ایران، قرار است دولت لایحه ای در این باره به مجلس شورای اسلامی ارائه کند اما او به محدوده جغرافیایی این استان احتمالی اشاره ای نکرده است.

کرج که در حال حاضر یکی از شهرستان های تهران است، در ۳۵ کیلومتری غرب تهران واقع شده و ۱۶۲ کیلومتر مربع مساحت دارد. این شهر از شمال به استان مازندران و از جنوب به شهرستان شهریار و استان مرکزی، از غرب به شهرستان ساوجبلاغ و قزوین و از شرق به تهران و شمیرانات محدود می شود. جمعیت کرج طبق آخرین سرشماری که در سال ۱۳۸۵ انجام شده بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است. کرج پس از تهران، مشهد، اصفهان و تبریز، پنجمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر مهاجر پذیر این کشور محسوب می شود.

پس از سرشماری سال ۷۵ و دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی بحث هایی درباره ضرورت مستقل شدن کرج از تهران انجام گرفته بود. استان پهناور خراسان، در همین دولت و با تصویب مجلس به سه استان خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی تقسیم شد.

در زمان رضا شاه پهلوی، در سال ۱۳۱۶ با تجدید سازمان اداری ایران، ایالات پیشین جای خود را به استان‌ها داد و تقسیمات کشوری ایران صورت امروزی خود را یافت.

در حال حاضر استانداران ایران از سوی وزیر کشور و با تایید رئیس جمهوری انتخاب می شود. بر اساس قوانین ایران دامنه اختیارات استانداران گسترده است. استانداران در قلمرو مأموریت خود به عنوان نماینده عالی دولت، مسئول اجرای سیاستهای عمومی کشور در ارتباط با وزارتخانه‌ها، مؤسسه ها و شرکتهای دولتی و سایر دستگاههایی هستند که به نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند.

در حال حاضر ایران ۳۰ استان دارد و در صورتی که مجلس شورای اسلامی لایحه دولت ایران را به تصویب برساند، استان البرز سی و یکمین استان ایران خواهد بود.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست