'حکم اعدام برای ۱۲ عضو جندالله در ایران'

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان

ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران، از صدور حکم اعدام ۱۲ نفر از اعضای گروه جندالله خبر داده است.

آقای حمیدی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است: "دادگاه انقلاب و دادگاه تجدیدنظر استان سیستان و بلوچستان رای به اعدام ۱۲ نفر از اعضای گروهک تروریستی جندالله به اتهام محاربه صادر و یک نفر از این متهمان را به تبعید در زندان یکی از شهرستان‌ها به مدت پنج سال محکوم کرده است."

بر اساس اعلام دادگستری سیستان و بلوچستان، برادر عبدالمالک ریگی رهبر گروه موسوم به جندالله نیز در میان محکومان به اعدام است.

رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان گفته است:" به محض فراهم شدن زمینه‌ اجرا، حکم اعدام این ۱۲ نفر به اجرا درخواهد آمد."

آقای حمیدی گفته است: "از آنجایی که اتهام محاربه چهار نوع مجازات شامل اعدام، قطع دست و پا، تبعید و به صلیب کشیدن را دارد تشخیص نوع مجازات با قاضی است که یکی از اعضای دستگیر شده‌ این باند را به تبعید در زندان به مدت پنج سال و مابقی را به اعدام محکوم کرده است."

حدود یک ماه پیش از این رسانه های ایرانی گزارش داده بودند که دو عضو گروه جندالله به اتهام محاربه از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده و حکم اعدام آنها شانزدهم خرداد در زاهدان به اجرا درآمده است.

دادگستری سیستان و بلوچستان اعلام کرده بود که"مقابله با جمهوری اسلامی، حمل، نگهداری و استفاده از سلاح و مهمات و خرید و فروش غیر مجاز سلاح و مهمات" از جمله اتهام های این افراد بوده است.

اخبار مربوط به فعالیت گروه جندالله در مناطق جنوب شرق ایران از حدود پنج سال پیش انتشار یافته و در این مدت، این گروه مسئول یک رشته حملات مسلحانه، آدم ربایی، قتل و بمب گذاری در این مناطق شناخته شده است.

جندالله هدف خود را تلاش برای تامین حقوق مذهبی و قومی قوم بلوچ و اهل سنت در سیستان و بلوچستان ایران اعلام کرده اما تاکید داشته است که یک گروه جدایی طلب نیست.

در مورد سازماندهی و منابع این گروه اطلاع دقیقی در دست نیست اما به گفته مقام های ایرانی، افراد مسلح جندالله در داخل خاک پاکستان مستقر هستند، گروگان های خود را با عبور از مرز به داخل این کشور می برند و عملیات خود در داخل ایران را از آنجا سازمان می دهند.

دولت های ایران و پاکستان جندالله را یک سازمان تروریستی می دانند و مقام های جمهوری اسلامی ایالات متحده را به حمایت از این گروه متهم کرده اند.

برخی منابع گفته اند که جندالله با گروه هایی مانند شبکه القاعده و طالبان ارتباط دارد اما رهبران جندالله این اتهام را رد کرده و گفته اند که در صورت تامین حقوق اقلیت سنی در ایران، فعالیت های خشونت آمیز را کنار خواهند گذاشت.

مطالب مرتبط