به روز شده:  11:19 گرينويچ - 12 ژوئيه 2009 - 21 تیر 1388

بازگشت اتباع بازداشت شده ایران در عراق

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پنج شهروند ایرانی که در ژانویه سال ۲۰۰۷ توسط نیروهای آمریکایی در اربیل بازداشت شده بودند، پس از بیش از دو سال حبس به ایران باز گشته اند.

آمریکا این پنج نفر را هفته پیش به دولت عراق تحویل داده بود. خبرگزاری های ایرانی گفته اند که این پنج نفر پس از آزادی و تحویل به سفارت ایران در عراق به زیارت اماکن مقدسه در کاظمین، نجف و کربلا رفته اند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران به طور رسمی از این افراد در فرودگاه مهرآباد استقبال کرده است. آقای متکی گفته است که ایران این حق را برای خود محفوظ می داند که این مساله {بازداشت این افراد} را از راه های قانونی پیگیری کند.

نام این افراد برای اولین بار طی روزهای اخیر اعلام شده است. باقر غبیشاوی، مجید قائمی، عباس حاتمی کساوند، محمود فرهادی و مجید داغری، پنج نفری هستند که در ژانویه سال ۲۰۰۷ در شهر اربیل در شمال عراق بازداشت شدند.

نیروهای آمریکایی در آن زمان به محلی که دفتر نمایندگی ایران در این شهر خوانده شد، حمله و پنج نفر از کارمندان این دفتر را همراه با مقادیری اسناد و مدارک و دستگاه های کامپیوتری همراه خود بردند.

ارتش آمریکا آن زمان این افراد را به ارتباط داشتن با سپاه پاسداران متهم کرد و پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا نیز گفت که افراد بازداشت شده مظنون به دست داشتن در فعالیت هایی علیه نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا هستند اما ایران ارتباط افراد بازداشت شده با سپاه پاسداران را رد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.