بیانیه آیت الله مکارم شیرازی در اعتراض به "سرکوب مسلمانان" در چین

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در بیانیه ای خواستار اعتراض به "سرکوب مسلمانان" در چین شد و از دولت ایران خواست تا در این باره موضعی قوی و مناسب اتخاذ کند.

در بیانیه آقای مکارم شیرازی، با اشاره به درگیری ها در ایالت سین کیانگ چین، آمده است که اگر چه دولت چین این درگیری ها را یک نزاع قومی قلمداد می کند، حمایت آن از گروه مخالف و سرکوب شدید مسلمانان و تعطیلی مساجد آنها، نشان می دهد که توطئه ای علیه مسلمانان منطقه در جریان است.

در این بیانیه تصریح شده است که روابط دوستانه و نزدیک اقتصادی و سیاسی چین با ایران و دیگر کشورهای اسلامی "دلیل آن نمى‏شود که برادران و خواهران مسلمان ما را در آن منطقه به وضع فجیعى سرکوب کنند و ما خاموش بنشینیم."

آقای مکارم شیرازی در بیانیه خود از مسلمانان جهان دعوت کرده است تا با نشان دادن اعتراض خودبه دولت چین، از دولت این کشور بخواهند که به وضع موجود پایان دهد و مجرمان را مجازات کند.

همچنین در این بیانیه آمده است که مردم از مسئولان دولت جمهورى اسلامى انتظار دارند در این مورد سکوت نکند و موضع قوى مناسبى بگیرد.

همچنین به گزارش خبرگزاری مهر، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه ای، ازدولت چین خواسته است تا با برخورد قاطع و مسئولانه نسبت به حقوق شهروندی مسلمانان، به این "غائله" پایان دهد و وزارت امور خارجه ایران هم این موضوع را از طریق دیپلماتیک و تا رسیدن به نتیجه نهایی پیگیری کند.

مطالب مرتبط