بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۱ تیر

تیترهای اول

"محرومیت دو همكار احمدی‌نژاد از عضویت در شورای نگهبان" تیتر اول آفتاب یزد است، ابتکار "آخرین گمانه ها درباره ترکیب کابینه" را در صدر اخبار خود آورده، اعتماد از حمله تازه سخنگوی دولت به هاشمی رفسنجانی" خبر داده، جام جم از قول شهردار تهران نوشته "تجربه های انتخاباتی قانون جدید می طلبد"، رسالت از قول حبیب الله عسگراولادی نوشته "وزرا پاکدست، شایسته و کارآمد باشند" و مردم سالاری در صدر گزارش های خود نوشته " همگان در فکر گسترش اعتماد عمومی باشند."

"کره شمالی باید به قطعنامه های بین المللی وفادار باشد" تیتر اول ابرار است، "گسترش اعتراض های جهانی به سرکوب مسلمانان در چین" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است، جوان "شهادت بانوی مصری مرگ حقوق بشر در اروپا" را در صدر اخبار خود آورده، صدای عدالت نوشته "اردوغان حوادث چین را نسل کشی خواند" و کیهان از قول دانشجویان در برابر سفارت آلمان نوشته "سفارت آلمان را تعطیل کنید."

ایران روزنامه دولت از "آغاز عرصه انبوه مرغ و گوشت ارزان" خبر داده، حیات نو از "بحران آگهى در صدا و سیما" نوشته که بعد از انتخابات اخیر پیدا شده است، دنیای اقتصاد "چشم انداز جدید در بازار نفت" را با اهمیت دیده و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی "سود پنج برابری مخابرات با قطع پیامک" را تیتر اول خود قرار داده است.

گزیده مقالات

بحران چین و ایران

امیر مقامی در مقاله ای در صدای عدالت نوشته در حالی که بحران چین و مسلمانان را فراگرفته باید پرسید دولت ایران چه کرده است؟ تنها خبری که تاکنون اعلام شده است رایزنی تلفنی وزیر امور خارجه با دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی است، در حالی که چین نه عضو اصلی این سازمان است و نه حتی عضو ناظر. یا این که وزیر امورخارجه در تماس تلفنی با همتای ترک خود سرکوب مسلمانان را "محکوم" کرده . اما هنوز خبری از واکنش جدی و مؤثر دولت ایران و اعتراض به دولت چین نیست!

نویسنده مقاله صدای عدالت اضافه کرده دولت ایران طی سی سال گذشته در موارد متعددی نسبت به نقض حقوق مسلمانان در اروپا و خاورمیانه هشدار داده. پس اگر این پرسش پیش آید که اصلاً دولت ایران به چه حقی می تواند از نقض حقوق مسلمانان در چین انتقاد کند؟ مگر این از مسائل داخلی چین نیست؟ و مگر دولتها حق دخالت در امور داخلی یکدیگر دارند؟ پاسخ هر سه پرسش این است:اصولاً کشورها اصولاً حق ندارند در امور یکدیگر دخالت کنند اما وقتی سخن از نقض حقوق بشر به میان می آید وصعیت فرق دارد.

از جمله تحولات دیروز در موضوع بحران چین و سکوت دولت ایران سخنان دبیر سیاسی هیات موتلفه اسلامی بود که روزنامه های هوادار دولت منعکس کرده اند، در آن جا حمید رضا ترقی شورش مسلمانان چینی را تحریک آمریکا برای انقلاب مخملی خوانده و گفته دولت نباید از آن ها دفاع و در امور داخلی چین دخالت کند.

مردم سالاری در سرمقاله خود به همین موضوع پرداخته و نوشته نگارنده نمی خواهد ارتباط حسنه حزب اسلامی موتلفه و حزب کمونیست چین یا شرایط خاص کشورمان در عرصه بین المللی و امتیاز وتوی چین در شورای امنیت سازمان ملل را دلیل اصلی این اظهار نظر ایشان قلمداد کند و شاید اصلا در شرایط فعلی نباید به دنبال دلایل سیاسی چنین اظهار نظری رفت اما ای کاش در نظر آقای ترقی و شاید برخی از همفکران ایشان آمریکا اینقدر ابهت و شکوه نداشت که بتواند مسلمانان چینی را برای داشتن قرآن و انجام واجباتی نظیر حج علیه دولت وادار به شورش کند.

سرمقاله این روزنامه.با اشاره به کشتن شدن یک زن مصری در آلمان و واکنش انجام شده مقامات ایرانی که به دلیل اتفاقات پس از انتخابات از شدت وغلظت خاصی برخوردار بود نوشته این دفاع دارای مبانی قابل دفاع شرعی و حقوق بشری است اما آیا واقعا اگر در کشوری مانند چین این اتفاق رخ می داد آیا صدای اعتراض امثال ایشان بلند می شد؟ آیا آزادی داشتن کتاب قرآن و رفتن به حج مانند حفظ حجاب از واجبات مسلمانی نیست؟

حیات نو که روز گذشته در سرمقاله خود از بی اعتنائی دولت به بحران مسلمانان در چین انتقاد کرده بود امروز نامه ای را به چاپ رسانده که نویسنده آن ضمن پذیرش این انتقاد نوشته شبیه به آنچه در چین به وقوع پیوسته طى هفته‌هاى اخیر در منطقه کشمیر هم رخ داده است و متاسفانه دولت جمهورى اسلامى و حتى رسانه‌هاى رسمى ایران از پرداختن به آن پرهیز کرده‌اند، در حالی که جمعیت کثیرى از مردم کشمیر شیعه هستند.

تهدید جی هشت

کیهان در پاسخگوئی به تهدیدهای گروه جی هشت نوشته غربی ها طوری حرف می زنند كه گویی این ایران است كه در عراق و افغانستان و لبنان و فلسطین گیر افتاده و به دنبال راه خروج از بن بست می گردد. ایران هیچ وقت متقاضی مذاكره با آمریكا نبوده و حالا هم نیست. این آمریكایی ها بودند كه وقتی قدرت ایران در منطقه را انكارناپذیر و ثبات خاورمیانه را در گرو تعامل با ایران دیدند، دست نیاز به سوی تهران دراز كردند.

به نظر سرمقاله کیهان اگر مذاكره ای با ایران در كار نباشد این دیگران هستندكه باید فكری به حال خود بكنند و ایران جزو آخرین كشورهایی است كه از برچیده شدن میز مذاكره با غرب آسیب می بیند و ناراحت می شود.

این روزنامه تاکید کرده که اساسا استراتژی نصفه نیمه دولت اوباما درباره ایران «فعلا» با ایده تحریم سازگار نیست چرا كه تیم مسئول پرونده ایران در شورای امنیت ملی كاخ سفید عقیده دارد هرگونه اعمال تحریم علیه ایران در مقطع فعلی علاوه بر اینكه امكانپذیر نیست، به فضای مثبت لازم برای ورود به مذاكرات صدمه می زند و احتمال رسیدن به توافق را كاهش می دهد. در نتیجه آمریكایی ها فعلا به دنبال تشكیل یك گروه از «كشورهای همراه» هستند كه صرفا تعهد بدهند در صورت شكست مذاكرات، با انجام «اقدامات اضافی»علیه ایران همراهی خواهند كرد. بیش از این فعلا چیزی وجود ندارد.

مهدی فضائلی در تحلیل سیاسی روزنامه جام جم اعتراض ها به انتخابات اخیر ریاست جمهوری را یک فتنه خوانده و نوشته در جریان این فتنه، چند كشور غربی خسارت زیادی دیدند. اول این كه به‌رغم حمایت‌های آنان فتنه خاموش شد و آنها در یك ماجرای كور سرمایه‌گذاری كردند و به حیثیت نداشته خود بیشتر لطمه زدند. ثانیا دست آنها و دشمنی آنها با ایران برای چندمین بار باز و آشكار شد.

به نوشته این روزنامه آمریكا می‌خواست ایرانیان مسائل گذشته را فراموش كنند و درهای تازه‌ای بگشایند اما نه‌تنها تاریخ پر از ظلم و ستم آنها فراموش نشد، بلکه خیانتی دیگر نیز به فهرست قبلی افزوده شد. و در نتیجه تعاملشان با ایران دشوارتر از قبل خواهد بود و مذاكراتی كه آنها به‌دنبالش بودند اگر آغاز شود در فضایی تیره و در یك بی‌اعتمادی كامل انجام خواهد شد.

اشغال های تغییر خواه

سرمایه تیتر اصلی خود را به این سخن سردار رویانیان رییس راهنمائی و رانندگی اختصاص داده که گفته یک عده آشغال می گویند رهبر نظام و قانون را باید تغییر داد.

این روزنامه در گزارشی با اشاره به گفته چند روز پیش فرمانده ناجا که «بلوار کشاورز به بالا منطقه بحران است» نوشته تحلیلگران مستقل مسائل اجتماعی معتقدند نخستین گام برای تلطیف وضعیت بحران «عدم تحریک» حریف مقابل است.

به نوشته سرمایه حتی اگر افراد مورد نظر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور وجود خارجی داشته باشند، زیبنده یک مقام انتظامی جمهوری اسلامی نیست که با چنین ادبیاتی آنها را مخاطب قرار دهد چنان که پروفسور محمود آخوندی حقوقدان برجسته با «غیرقانونی» خواندن استفاده از کلمات توهین آمیزی چون «آشغال» در سخنان مسوولان گفته متاسفانه هم اکنون کسانی در راس کار هستند که نه به ارزش های اجتماعی اهمیتی می دهند و نه اطلاعی از حد و حدود حقوقی و قانونی خود دارند.

دولت و منقدانش

آفتاب یزد در سرمقاله خود به اقداماتی اشاره کرده که دولت انجام می دهد تا شرایط کشور را طبیعی جلوه داده و نشان دهد که همه چیز به حالت طبیعی برگشته است، از جمله آن که با چه اصراری می خواستند از مراجع تقلید تبریک و ابراز خوشحالی دریافت دارند اما امکان پذیر نشد این مسئله تا آنجا پیش رفت كه برخی رسانه‌های حامی دولت، حریم مراجع را مورد حمله قرار دادند كه چرا پیروزی احمدی‌نژاد را تـبـریـك نگفته‌اند! در واقع می‌توان گفت حامیان صددرصدی روند انتخابات به دنبال ارائه دلیلی برای اثبات افزایش هم زبانی با خود بودند اما عدم همراهی بسیاری از سیاستمداران، علما، دانشگاهیان و احزاب مختلف با آنها، دلیل دیگری شد كه حقانیت معترضان انتخاباتی را ثابت می‌كرد. ‌‌

به نوشته سردبیر آفتاب یزد با گذشت یك ماه از انتخابات، اكنون نه تنها دلـیلـی بر ترجیح سخن موافقان دولت بر ادعای حامیان موسوی و كروبی مشاهده نمی‌شود بلكه ادامه سكوت برخی از چهره‌های سرشناس و افزوده شدن معترضان ساكت دلایل تازه به نفع معترضان به دست داده و هر دلایل معترضان، قوی‌تر و محكمه‌پسند‌تر از ادعاهای هواداران دولت می شود.

در ادامه این مقاله آمده اكنون نوبت طرف مقابل است تا با خروج از كلیشه‌هایی كه در یك ماه اخیر مورد استفاده قرار گرفته است دلیل قانع‌كننده‌ای ارائه نماید تا حداقل افرادی از طرفداران قبلی خود در جناح اصولگرا را به جمع حامیان فعلی روند انتخابات بیفزایند. این گروه نباید فراموش كنند كه بستن یك پرونده در ذهن ایرانیان هوشمند و نجیب، به اندازه بستن ظاهری پرونده توسط بازكنندگان ذی‌نفع آن، آسان نیست؛ اگرچه ممكن است برخی مصلحت اندیشی‌ها موجب تمكین عده‌ای از افراد شود.

آثار بیماری هلندی

محسن ایلچی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته اقتصاد كشور تا اندازه زیادی به دلیل پیامدهای بیماری هلندی و نیز تاسی از بحران جهانی غرب، با كمبود منابع مالی سرمایه‌گذاری روبه‌رو شده است. در این میان، كسری بودجه آشكار و پنهان كه ارقام متفاوتی در رابطه با آن اعلام می‌شود، ضرورت استفاده بهینه از منابع محدود را به همه دست‌اندركاران فضای كسب‌و‌كار گوشزد می‌كند.

به نوشته این کارشناس اقتصادی در این وضعیت جدی كه بنگاه‌ها، موسسات مالی و كلیه دستگاه‌های مسوول با كمبود منابع مالی قابل دسترس روبه‌رو هستند، این سمت‌و‌سوی سیاست‌های عمومی كشور است كه می‌تواند زمینه بهره‌برداری از امكانات و منابع كشور را فراهم كند.

مطالب مرتبط