هاشمی رفسنجانی امام جمعه این هفته تهران است

رفسنجانی
Image caption هاشمی رفسنجانی از انتخاب موسوی حمایت کرده بود

سایت اینترنتی اکبر هاشمی رفسنجانی نوشته است که وی امامت نماز جمعه این هفته تهران را بر عهده خواهد داشت.

آقای رفسنجانی یکی از امامان جمعه موفت تهران است که در سال های اخیر، هر چند هفته یکبار خطبه های نماز را ایراد می کرد اما از هشت هفته پیش و از زمان قبل از برگزاری انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری، امامت نماز جمعه را برعهده نداشته و در اولین نماز جمعه بعد از انتخابات به امامت آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی هم حاضر نبوده است.

در خلال چهار هفته ای که از زمان اعلام نتایج انتخابات گذشته، آیت الله علی خامنه ای، امام جمعه دائم، و احمد خاتمی، احمد جنتی و محمد امامی کاشانی به عنوان امامان جمعه موقت نماز جمعه را اقامه کرده اند.

در نخستین نماز جمعه پس از اعلام نتیجه انتخابات، آیت الله خامنه ای در مراسم نماز جمعه تهران، حملات محمود احمدی نژاد علیه آقای هاشمی رفسنجانی را مورد انتقاد قرار داد اما گفت که آقایان رفسنجانی و احمدی نژاد دارای اختلاق نظر در زمینه های سیاسی هستند و خود را از طرفداران نظرات محمود احمدی نژاد توصیف کرد.

در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری، از آقای رفسنجانی به عنوان یکی از طرفداران میرحسین موسوی، نامزد اصلاح طلب انتخابات، نام برده شد و محمود احمدی نژاد در طول مبارزات انتخاباتی، سایر نامزدها را نمایندگان اکبر هاشمی رفسنجانی معرفی و برخی اعضای خانواده هاشمی را به فساد مالی متهم ساخت.

در مقابل، آقای رفسنجانی در نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی، از سکوت او در برابر این اتهامات گله کرد که پاسخ آقای خامنه ای را در پی نیاورد.

Image caption آیت الله جوادی آملی ظاهرا با انتقاد برخی طرفداران احمدی نژاد روبرو بوده است

هاشمی رفسنجانی از معدود دستیاران آیت الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی است که هنوز زنده است و از مسئولان درجه اول نظام محسوب می شود.

وی در انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم به رقابت با محمود احمدی نژاد پرداخت اما در مرحله دوم انتخابات شکست خورد.

هنوز ستاد اقامه نماز جمعه تهران خبر امامت جمعه اکبر هاشمی رفسنجانی را رسما اعلام نکرده است و مشخص نیست که با توجه به اینکه نماز جمعه تهران معمولا محل تجمع گروه های بنیادگرا محسوب می شود، واکنش نمازگزاران به تصمیم آقای رفسنجانی معلوم نیست.

روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز در گزارشی به نقل از فیس بوک متعلق به میرحسین موسوی نوشته که آقای موسوی و محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران، در نماز جمعه این هفته تهران حاضر خواهند بود اما این خبر رسما تایید نشده است.

غیبت امامان جمعه قم

در خبر دیگری در مورد اقامه نمازهای جمعه، خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - از عدم حضور دو تن از امامان جمعه سرشناس قم در این مراسم در ماه های آینده خبر داده است.

مدیرکل روابط عمومی ستاد ائمه جمعه گفته است که آیت الله عبدالله جوادی آملی، از روحانیون ارشد حوزه علمیه قم، در ایام تابستان امامت جمعه قم را برعهده نخواهد گرفت.

این مقاما ستاد اتمه جمعه گفته که آیت الله جوادی آملی در این مدت در دماوند اقامت خواهد داشت و افزوده که آقای جوادی آملی در سال های قبل هم به همین گونه عمل کرده است..

Image caption آیت الله استادی هم برای مدتی امامت نماز جمعه قم را برعهده نخواهد گرفت

مدیر کل روابط عمومی ستاد ائمه جمعه همچنین گفته است که آیت الله استادی، یکی دیگر از خطیبان نماز جمعه قم به علت عارضه قلبی، تا ماه محرم در نماز جمعه حضور نخواهد داشت.

در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، فیلمی از ملاقات محمود احمدی نژاد با آیت الله جوادی آملی و اظهارات آقای احمدی نژاد در مورد احاطه شدن با هاله نور به طور گسترده توسط طرفداران سایر نامزدهای انتخاباتی انتشار یافت و به عنوان نمونه ای از مبالغه گویی رئیس جمهوری مورد استناد قرار گرفت.

با وجودی که آقای احمدی نژاد بعدا این اظهارات را تکذیب کرده بود، در زمان مبارزات انتخاباتی سایت قلم، متعلق به میر حسین موسوی، نوشت که دفتر آیت الله جوادی آملی این ماجرا را مورد تایید قرار داده است.

بعد از انتشار نتیجه انتخابات، آیت الله جوادی آملی، که به عنوان یکی از روحانیون راستگرا شهرت دارد، مانند اکثر روحانیون ارشد ایران از ارسال پیام تبریک برای محمود احمدی نژاد خودداری ورزیده اما در مورد اعلام پیروزی آقای احمدی نژاد اظهار نظر مشخصی نکرده است.

براساس برخی گزارش ها، موضع آیت الله جوادی آملی در قبال نتیجه انتخابات واکنش برخی طلاب طرفدار آقای احمدی نژاد و ناخرسندی آقای جوادی آملی را به دنبال داشته است.

آیت الله استادی در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته در قم، اقدام برخی طلاب طرفدار محمود احمدی نژاد در برگزاری راهپیمایی حمایت از او را مورد انتقاد قرار داد و گفت که تا ماه محرم در نماز جمعه حضور نخواهد یافت.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست