'اخراج و استعفای اجباری 39 کارمند خبرگزاری فارس'

عکس از خبرگزاری ایسنا
Image caption مطبوعات اصلاح طلب پس از انتخابات تحت فشار شدیدی بوده اند

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (آی اف جی) نسبت به ادامه آزار رسانه ها در ایران عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

آیدان وایت، دبیر کل این سازمان مستقر در بروکسل، در بیانیه ای که روز 13 ژوئیه منتشر شد نوشت: "شواهدی از فشار شدید بر روزنامه نگاری مستقل از خارج و داخل تحریریه وجود دارد. حتی برخی صاحبان رسانه ها در داخل این حرفه روزنامه نگارانی را که از خط مشی رسمی پیروی نمی کنند را تهدید می کنند. روزنامه نگاران به خاطر پایبندی به اخلاق روزنامه نگاری بازداشت، اخراج و وادار به استعفا می شوند."

بنابر این گزارش انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران - که از اعضای فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران است - گفته است که در هفته های اخیر 39 روزنامه نگار و کارمند خبرگزاری محافظه کار فارس اخراج یا مجبور به استعفا شده اند که به خاطر درگیری آنها با مدیران پیرامون خط مشی خبری این نهاد بوده است.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران اخیرا تلاش های دولت ایران برای "کنترل و دستکاری محتویات و جریان اطلاعات از رسانه های بین المللی" در پی انتخابات جنجال آفرین این کشور را محکوم کرده بود.

این نهاد در بیانیه خود همچنین به بازداشت محمدرضا یزدان پناه در روز 8 ژوئیه، مجید سعیدی در روز 10 ژوئیه و مهدی مهدوی آزاد در روز 23 ژوئن اشاره می کند. هر سه نفر در کار مطبوعاتی هستند.

آیدان وایت گفت: "این بازداشت ها لکه های بیشتری بر کارنامه ایران در زمینه آزادی مطبوعات که از قبل ضعیف بود به جا می گذارد. سرکوب رسانه ها منعکس کننده وضعیت شکننده دموکراسی در این کشور است."

مطالب مرتبط