بررسی روزنامه های تهران، دوشنبه 22 تیر

تیترهای اول

"در برابر كشتار وسيع مسلمانان چين دولت ايران نبايد سكوت كند" تیتر اول آفتاب یزد است که از قول آیت الله مکارم شیرازی آمده، ابرار از قول همین مرجع نوشته "روابط دوستانه با چین دلیلی برای سکوت در مقابل سرکوب مسلمانان نیست"، روزنامه جمهوری اسلامی هم در عنوان اصلی خود از قول مراجع تقليد وجامعه مدرسين حوزه علميه قم نوشته "جهان اسلام از حقوق مسلمانان چين دفاع كند"، حیات نو از "انتقاد شديد مراجع از ‌سکوت دولت در برابر قتل عام مسلمانان چين" خبر داده، اعتمادملی از "انتقاد مراجع از سکوت دولت در برابر سرکوب مسلمانان" نوشته، مردم سالاری از "انفعال دولت در مقابل کشتار مسلمانان چین" خبر داده است و "واردات قطعات چینی صدمه به قطعه سازان خودرو" تیتر اصلی جام جم را تشکیل می دهد.

"نامه دو سردار درباره حوادث بعد از انتخابات" عنوان اصلی ابتکار است، اعتماد "فرمانده متهم می کند" را برای نامه رییس ستاد نیروهای مسلح پیرامون نقش این نیروها در ناآرامی های اخیر برگزیده و سرمایه از متن نامه محسن رضائی نقل کرده "ادامه وضعیت فعلی ایران را به فروپاشی می کشاند".

رسالت در تیتر اصلی خود از قول وزیر خارجه نوشته "سازمان ملل ربايش ديپلمات هاي ايراني را پيگيري كند" و کیهان بر گزارشی درباره آزادی دیپلومات های ایرانی که در عراق به دست نیروهای آمریکائی گرفتار بودند از زبان همین مقام نوشته "آمریکا را تحت پیگرد قضائی قرار می دهیم".

صدای عدالت در تیتر اول خود از قول عزت الله سحابی نوشته "موسوی، خاتمی و كروبی جبهه سياسی تشكيل دهند" روزنامه ایران از "استقبال از تغییرات کابینه" خبر داده و دنیای اقتصاد از "بازار مسکن در آمار جدید" گزارشی داده است.

گزیده مقالات

ایران و چین

آفتاب یزد در سرمقاله خود به یاد آورده که ‌در سه سال گذشته كه پرونده ايران در شوراي امنيت قرار داشت و چهار قطعنامه ضدايرانی صادر شد چينی‌ها نه تنها در برابر تحريم‌های سياسی بر عليه ايران از حق وتو استفاده نكـردنـد بلكه حتی حاضر نشدند برای دلخوشی دوستان ايرانی خود را‌‌ی ممتنع به گلدان را‌‌ی گيری شورای امنيت بيندازند. اين در حالي است كه در همين مدت، چيني‌ها دوبار از حق وتو براي جلوگيري از محكوميت رهبران زيمبابوه و ميانمار استفاده كرده‌اند.

به نوشته سردبیر این روزنامه اگر انتخاب چين به عنوان شریک استراتژيك در بزرگترين قراردادهاي نفتي، متكي به توجيهات فني و اقتصادي است دولتمردان بايستي بلافاصله به فكر رفع نگراني كارشناسان داخلي باشند اما اگر اين كار ناشي از ضرورت‌هاي سياسي است بايستي به اين پرسش اساسي پاسخ داده شود كه چين چه توقعي از ايران دارد و در برابر آن، چه امتيازي نصيب ايران خواهد شد؟

در ادامه سرمقاله آفتاب یزد آمده اگر جلوگيري از تشديد تحريم‌هاي ضد ايراني، مورد نظر دولتمردان است چرا تاكنون به گونه‌اي سخن گفته شده كه گويي نه تنها تحريم‌ها، مشكلي ايجاد نكرده بلكه به نفع كشورمان بوده است. اگر اينگونه باشد قاعدتاً جلب مساعدت فرضي - و كـم‌احتمـال- چينـي‌هـا در برابر تحريم‌هاي بين‌المللي، آنقدر ارزش ندارد كه به خاطر آن نسبت به تحولات اخير چين، سكوت شود.

داریوش قنبری نماینده مجلس در صدای عدالت نوشته بسياري سکوت ايران در برابر کشته شدن چيني‌هاي مسلمان را ناشي از حجم قرارداد‌هاي تجاري ميان ايران و چين مي‌دانند چرا که ايران در برابر اين مسئله به راحتي سکوت کرده اما در برابر کشته شدن يک زن محجبه مصري در آلمان مقامات ديپلماتيک آن کشور را احضار می کند‏‎ .‎اين اقدامات موجب شده است که براي جهان اسلام اين تصور پيش آيد که ايران مدافع مسلمانان مظلوم فلسطيني است و اگر هر مسلماني در سراسر جهان مورد ظلم واقع شود از نظر ايران فاقد اهميت است.

به نظر این نماینده اقلیت مجلس اين موضع‌گيري پايگاه ايران در جهان اسلام را به شدت تضعيف مي‌کند و ديگر ايران در جهان اسلام مورد اعتماد قرار نمي‌گيرد به خصوص اينکه ايران در مورد کشتار مسلمانان چچن نيز اين رويه را دنبال کرد به هر حال هرچه زودتر بايد به دوگانگي در سياست‌خارجي پايان داد به‌گونه‌اي که بين منافع ملي و منافع ايدئولوژيک بايد يکي را برگزيد و تمام سياست‌هاي کشور را بر اساس آن پايه‌ريزي کرد.

صادق زیبا کلام در مقاله ای در اعتمادملی با یادآوری برخورد دوگانه دولت با مساله مسلمانان در نقاط مختلف جهان نوشته این در حالی است که به‌زعم ما غربي‌ها در زمينه نقض حقوق‌بشر در كشورهاي همپيمان و متحدشان سكوت كرده و خيلي به روي خودشان نمي‌آورند، اما اگر اين نقض در كشورهاي دشمن و مخالف‌مان صورت گيرد، آن‌‌وقت همه سراپا خشم و غضب مي‌شوند و با تمام وجود در مقام داد و فرياد براي احقاق حق مسلمين به پا مي‌خيزند.

این استاد دانشگاه به طعنه نوشته آلمان كشور مخالف ماست بالاخص با توجه به انتقادات صريح و علني خانم مركل به دولت ايران پس از انتخابات اخير. اگر در آن كشور يك شهروند نژادپرست كه از مسلمانان و حجاب آنان متنفر است به يك خانم مسلمان حمله كند، از نظر ما مصداق كامل تجاوز به حقوق مسلمانان و حكايت از دروغ و فريب حكومت آلمان در مورد دفاع از حقوق‌بشر است. خيلي هم به اصل موضوع كاري نداريم كه عملكرد يك شهروند چه دخلي به حكومت آلمان دارد. از ديد ما عمل يك شهروند آلماني مصداق نقض حقوق‌بشر از سوي حكومت و دولتمردان آلمان است ولي كشتار 184 مسلمان چيني از سوي ماموران رسمي حكومت چين، مصداق عمل خلاف حكومت چين نيست.

رسالت در سرمقاله خود که بدون امضا چاپ شده نوشته کشتار بي رحمانه مسلمانان اويغور در شهر ارومچي،واقع درايالت سين كيانگ مسئله اي نيست كه نسل چهارم كمونيستهاي چين بتوانند با استناد به سياست درهاي باز آن راتوجيه نمايند اين جمعيت (كه البته در قياس با جمعيت ميلياردي چين اقليتي كوچك محسوب مي شود)از حكومت مركزي خودانتظاراتي دارد كه پاسخ اين انتظارات سركوب نيست.

به نظر این روزنامه هوادار دولت اويغورهاي چيني برادران و خواهران مسلمان ما هستند و مصالحه در خصوص خون به ناحق ريخته شده آنها روا نيست. در اين خصوص لازم است كمونيستهاي چين سه نكته را مدنظر قرار دهند.

محمد شریف در اعتماد ملی نوشته وجدان بيدار انسان‌ها همان قضاوتي را كه در فاجعه مسلمانان غزه داشتند در مورد فاجعه مسلمانان اويغور خواهند داشت همچنين ترديدي نيست كه قرار جلب بين‌المللي كه براي عمر البشير به لحاظ ارتكاب جنايت عليه مردم دارفور صادر شد، براي رئيس دولت چين صادر نخواهد شد، اما وجدان عمومي جامعه بشري در مورد اين جنايت چشماني باز خواهد داشت.

به نوشته این وکیل دعاوی هر چند كه جنايتكاراني كه مناصب دولتي را اشغال كرده‌اند، بر اعمال هم نظارت نمي‌كنند، ولي مردم آنها جنايات مشابه آنان را رصد مي‌كنند و همانگونه كه قتل‌عام ارامنه هيچگاه از وجدان بشريت سترده نشده، جنايت سران جنايتكار دولت‌ها چه در چين و چه در هر نقطه ديگري هيچگاه به فراموشي سپرده نخواهد شد، هر زمان اين زخم‌ها دهان باز مي‌كنند تا روزي عدالت در مورد آنان اجرا شود.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته درحالي كه كشتار مسلمانان چيني در « سين كيانگ » موجي از نفرت را در جهان اسلام و افكار عمومي دنيا عليه سياست هاي سركوبگرانه دولت مركزي چين برانگيخته است خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) معترضين مسلمان چيني را متهم كرد كه از سوي آمريكا تحريك شده بودند زيرا آمريكا با بهره گيري از الگوي انقلاب هاي مخملي درصدد تضعيف چين بوده است .

به نوشته این روزنامه ایران به اين نكته كه دولت چين اخيرا مساجد « سين كيانگ » را بسته و مانع از برگزاري مراسم ديني در آنها مي شود و حتي از سفر مسلمانان به حج عمره نيز جلوگيري كرده است نپرداخته و با اشاره به اين كه برخي معترضين مسلمان چيني در مقابل دوربين هاي خبري انگليسي صحبت مي كرده اند نتيجه مي گيرد كه ناآرامي هاي اخير چين را به هيچ وجه نمي توان مذهبي قلمداد كردو پاي خارجي ها در ميان است.

وضعیت مطبوعات

کمتر روزنامه ای در شماره امروز صبح خود نامه انجمن صنفی روزنامه نگاران را منعکس کرده که به رییس قوه قضائی نوشته شده و در آن با اعتراض به ادامه بازداشت روزنامه نگاران خواستار رفع محدودیت از روزنامه ها و سایت های خبری شده است.

در بخشی از این نامه که اعتماد و سرمایه آن را منعکس کرده اند آمده در ايام بعد از انتخابات بدون هيچ توجيه قانوني نماينده يي در چاپخانه روزنامه ها حاضر مي شود و راساً به سانسور پيش از چاپ مطالب روزنامه ها اقدام مي کند، در حالي که طبق قانون مطبوعات نظارت پيش از چاپ ممنوع است و حتي اين کار جرم محسوب مي شود. فيلترينگ گسترده سايت ها و وبلاگ ها نيز مانع و رادع جريان آزاد اطلاع رساني است.»

دست خارجی

کیهان درسرمقاله خود انعکاس ناآرامی های این روزها در شهرهای کشور را دلایلی دیگر دیده بر این که غرب در این حوادث دست دارد و نوشته غربی ها اگر خوش بين باشيم به دليل ناآشنايي عميق با آنچه واقعا در ايران مي گذرد و اگر بدبين باشيم با هدف ايجاد فتنه، علاقه اي به ترك داستان سرايي و رجوع به واقعيات از خود نشان نمي دهند. در حالي كه آشوب يك پروژه بوده و خنثي شده، صبح تا شب مي گويند«مردم» به اعتراضات خياباني خود ادامه خواهند داد!

در ادامه این مقاله آمده ايران 70 ميليون جمعيت دارد. چرا در روز 18 تير 88 با وجود آن همه انرژي كه ماشين پروپاگانداي غرب مصرف كرد 700 نفر هم به خيابان نيامدند؟ اين مردم كجا هستند تهراني ها آنها را نمي بينند اما بي بي سي و VOA هر روز از قول آنها بيانيه مي دهند و خطابه مي خوانند؟!

به نوشته کیهان نگاه پروژه اي ابهام را حل مي كند. تا ديروز پروژه اي وجود داشت براي ناآرام كردن ايران و بلكه وارد آوردن ضربات اساسي به امنيت كشور و امروز هم پروژه اي هست براي بي اعتبار نشان دادن دولت در داخل و خارج از ايران. مجري هر دو پروژه دشمن است و تعداد معدودي نوكر بي يا با جيره و مواجب در داخل.

جوان روزنامه هوادار دولت در مقاله ای نوشته حوادث بعد از انتخابات اخیر در ایران طرح خارجی بود چرا که آمريكا‌يي‌ها در فرآيند اجرايي سناريوي خود دچار مشكل شده‌اند و نتوانسته‌اند مراحل آن را طبق برنامه به پيش ببرند. لذا در بازسازي و تغيير شرايط عملياتي آن، دچار بحران تصميم و تحليل شده‌اند و بي‌هدف به تيراندازي مشغولند.

این روزنامه راه حلی برای آمریکا و نیروهای داخلی مخالف دولت باز گذاشته و نوشته اول اينكه اوباما اگر خواهان مذاكره و رفت و آمد است بايد اثبات نمايد واقعاً رئيس‌جمهور آمريكاست و اوست كه حرف آخر را مي‌زند و سياست خارجي آمريكا را هدايت مي‌كند. در غير اين صورت بايد به باور قطعي برسيم كه دست چدني اوباما كم‌كم بدون مخمل نمايان خواهد شد اما در مورد داخل، آنان كه مدعي خط امام هستند و به‌شدت از تطبيق عمل خود با دشمن برآشفته مي‌شوند بايد اثبات نماینده که حفظ نظام اوجب واجبات است.

ندا و مروه

اعتماد گزارش داده «ندا آقاسلطان» و «مروه الشربيني» به محور همايش هايي تبديل شدند که ديروز براي پاسداشت حجاب و عفاف برگزار شده بود. البته ايراني بودن ندا و مصري بودن مروه تنها تفاوت اين دو در سخنراني دولتمردان و حاميان دولت در همايش هاي مختلف اين روز نبود که ديروز بار ديگر کشته شدن ندا آقاسلطان در جريان رويدادهاي اخير مورد ترديد جدي قرار گرفت.

به گزارش این روزنامه غلامعلي حدادعادل رییس سابق مجلس با اشاره به ناآرامي هاي پس از انتخابات تهران، کشته شدن ندا را مورد اشاره قرار داد و گفت؛ متاسفانه چند نفري در اين اغتشاشات کشته شدند که يکي از آنان خانمي به نام ندا آقاسلطان بود که اسمش جهاني و باعث تاسف همه شد. اينکه اين اتفاق چطور افتاد و پس از ده دقيقه نيز فيلم آن در بي بي سي پخش شد و همه دنيا خبر آن را منعکس کردند و همه احساسات را تحريک کرد، نمونه يي از کار غربي ها است.

تشکیل جبهه سیاسی

اعتماد و صدای عدالت در عنوان های اصلی خود خبر داده اند که عزت الله سحابي چهره سیاسی معروف پيشنهاد كرده موسوي،خاتمي و كروبي جبهه سياسي تشكيل دهند.

به نوشته اعتماد آقای سحابی وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا در مقطع فعلي تشكيل جبهه سياسي از سوي موسوي اولويت دارد يا حزب،گفت: آنچه امروز درد جامعه ما است و همه بايد به دنبال آن باشيم آزادي و قانون است و اين مهم، مستقل از گرايشات خاص ايدئولوژيك است. حزب داراي يك ايدئولوژي خاص است، و تشكيل جبهه سياسي با اوضاع و احوال ايران تطبيق بيشتري دارد. و از تشكيل حزب سياسي واجب‌تر است.