دولت آمریکا خواهان آزادی کیان تاجبخش شد

Image caption کیان تاجبخش حدود دو سال پیش از زندان آزاد شده بود

دولت آمریکا خواهان آزادی یحیی کیان تاجبخش، پژوهشگر ایرانی- آمریکایی و رفع ممنوع الخروج بودن عشا مومنی ، دانشجوی ایرانی- آمریکایی شده است.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه (13 ژوئیه) در مورد خبر بازداشت آقای تاجبخش توسط نیروهای امنیتی ایران عمیقا ابراز نگرانی کرد.

دولت ایران هنوز خبر بازداشت آقای تاجبخش را تایید نکرده است.

اما خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از بستگان آقای تاجبخش گزارش داده که وی روز پنج شنبه (9 ژوئیه) در منزلش در تهران بازداشت شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره تصمیم های دولت ایران که به گفته او فقط ایران را از جامعه بین المللی منزوی می کند، ابراز تاسف کرد.

ایان کلی از دولت ایران خواست که هرچه سریع تر این شهروند آمریکا را آزاد کند و گفت که از طریق دولت سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است، پرونده وی را تعقیب می کند.

عشا مومنی

این مقام آمریکایی همچنین خواهان این شد که دولت ایران پاسپورت تمام شهروندان آمریکا که در ایران بدون دلیل به گفته وی موجه ممنوع الخروج شده اند را بازگرداند.

Image caption آمریکا می گوید ایران باید پاسپورت خانم مومنی را به او بازگرداند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به ویژه خواهان رفع ممنوع الخروج بودن عشا مومنی، دانشجوی ایرانی- آمریکایی که به اتهام اقدامات ضد امنیتی برای مدتی در بازداشت بود، شد.

عشا مومنی، دانشجوی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا که دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی است، در روز 15 اکتبر 2008 در تهران بازداشت شد و به زندان اوین منتقل شد.

او 11 نوامبر 2008 با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد اما ممنوع الخروج باقی ماند.

مقامات جمهوری اسلامی عشا مومنی را به اقدام علیه امنیت ملی متهم کردند.

اما وکیل مدافع خانم مومنی علت بازداشت موکل خود را فعالیت در دفاع از حقوق زنان در ایران از جمله ارتباط با اکمپین یک میلیون امضا اعلام کرده بود.

رابرت لوینسون

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین خواهان این شد که ایران در مورد تعیین سرنوشت رابرت لوینسون، مامور سابق پلیس فدرال آمریکا که گفته می شود در ایران مفقود شده است، به طور صادقانه همکاری کند.

رابرت لوینسون آخرین بار هشتم مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش مشاهده شده است.

او روز بعد هتل بعد خود را ترک کرد و دیگر خبری از او شنیده نشد.

مقام های ایرانی از علت سفر و سرنوشت آقای لوینسون ابراز بی اطلاعی می کنند.

دولت ایران می گوید برای تعیین سرنوشت وی در تلاش است.

مطالب مرتبط