به روز شده:  23:23 گرينويچ - سه شنبه 14 ژوئيه 2009 - 23 تیر 1388

موسوی با خانواده سهراب اعرابی دیدار کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

میرحسین موسوی برای ابراز همدردی با خانواده سهراب اعرابی دیدار کرده که روز 25 خرداد در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری کشته شد و پیکرش روز 22 تیر در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

پروین فهیمی مادر سهراب اعرابی در گفتگو با بی بی سی گفت که آقای موسوی به همراه همسرش زهرا رهنورد برای ابراز همدردی به منزل ما آمده بودند.

خانم فهیمی به نقل از آقای موسوی گفت:" همراه ماست و نمی گذارد خون بچه ها این گونه پایمال شود."

سهراب اعرابی جوانی که 19 سال داشت در جریان اعتراضات بعد از انتخابات کشته شده بود اما تا 25 روز خانواده اش هیچ اطلاعی از وی نداشتند تا آنکه از میان عکس هایی که به خانواده نشان داده شد، آنها متوجه شدند که وی کشته شده است.

خانم فهیمی با اشاره به این که تیر به قلب پسرش خورده بود، گفت:" مطمئن باشید از راه قانونی چه در ایران و چه در دنیا پیگیری می کنم تا آن کسی که دستور مرگ بچه مرا داده و ضاربش را به پای میز محاکمه بکشانم. من حق خون بچه ام را خواهم گرفت."

خانم فهیمی در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون اقدامی انجام داده، گفت:" هنوز اقدامی انجام نداده ام اما طی یکی دو روز دیگر در این زمینه اقدام خواهم کرد."

سهراب اعرابی

سهراب اعرابی روز 25 خرداد در اعتراض های بعد از اتنخابات ریاست جمهوری کشته شد

سهراب اعرابی بعد از اعلام نتایج انتخابات و اعتراض های پس از آن، مفقود شده بود و خانواده مدتها به دنبال وی می گشتند. خانم فهیمی در این باره می گوید:" این ماجرا یک کتاب داستان است اما به گفته خودشان فرزندم روز 25 خرداد شهید شده ولی در روز 29 خرداد تحویل پزشکی قانونی شده است. پرسشم این است که این مدت کجا بوده است؟"

خانم فهیمی تا پیش از مطلع شدن از مرگ فرزندش در روز بیستم خرداد گمان می کرده وی در زندان است:"به تمام مراکز قانونی که مراجعه کردم احتمال این را داده بودند که صددرصد در اوین است و برخی (نهادهای قانونی) تاکید کردند که فرزندم در بندهایی زندانی است که ما دسترسی نداریم."

او در باره نحوه مطلع شدن از مرگ فرزندش می گوید که شکایتی را در آگاهی تهران ارائه کرده بودم مبنی بر این که فرزندم مفقود شده است برای همین از من خواسته بودند که به آنجا بروم، در آنجا عکسی را نشانم دادند و من شناسایی کردم.

خانم فهیمی در باره تعداد عکسهایی که به وی نشان داده شده گفت:"عکسها را پیشتر پسرم دیده و شناسایی کرده بود و بعد من همان عکس را دیدم اما پسرم حدود پانزده تا بیست عکس را دیده بود."

بعد از شناسایی، پیکر سهراب اعرابی تحویل خانواده شد و روز بیست و دوم تیر با حضور خانواده و تعدادی از مردم در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری که در آن محمود احمدی نژاد با 63 درصد آرا برنده اعلام شد، با اعتراض گسترده ای همراه بود و در جریان اعتراض ها به خصوص در تهران نیروهای امنیتی با معترضان درگیر شدند.

بنابر گزارشهای رسمی در جریان این درگیری ها، دستکم بیست نفر کشته شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.