هفته دوم مرداد: مراسم تحلیف احمدی نژاد در مجلس ایران

مجلس شورای اسلامی در ایران اعلام کرده است که مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس دهمین دولت در جمهوری اسلامی، هفته دوم مرداد ماه برگزار می شود.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران گفته است مراسم تحلیف در جلسات علنی بین روزهای ۱۱ تا ۱۵ مرداد برگزار می شود.

به گفته آقای باهنر، مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد یک روز پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری او توسط آیت الله علی خامنه ای رهبرجمهوری اسلامی برگزار خواهد شد.

نایب رئیس مجلس ایران ابراز امیدواری کرده است که تا اول شهریورماه اعضای جدید دولت دهم هم تعیین شده باشند.

مطابق قانون اساسی ایران، پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری توسط وزارت کشور، شورای نگهبان باید این نتایج را تایید کند. پس از تایید نتیجه انتخابات از سوی شورای نگهبان اعتبار نامه رئیس جمهوری منتخب تنظیم می شود و رهبر ایران طی حکمی رای مردم را در اصطلاح "تنفیذ" می کند.

رئیس جمهور منتخب پس از مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی، کار خود را آغاز می کند. به این ترتیب دوره جدید ریاست جمهوری در ایران به مدت چهار سال از نیمه مرداد ماه امسال آغاز می شود. بر اساس گزارش وزارت کشور ایران، محمود احمدی نژاد در انتخاباتی که ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ برگزار شد، ۲۴ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۵۱۶ رای (۶۲.۶۳ در صد آرا) را کسب کرد و پیروز انتخابات شد. میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد اصلاح طلب این دوره از انتخابات گفته اند که در جریان برگزاری انتخابات "تقلب گسترده" صورت گرفته است. این دو نامزد ریاست جمهوری اعلام کرده اند که پیروزی آقای احمدی نژاد و دوره تازه ریاست جمهوری او را به رسمیت نمی شناسند. آقایان موسوی و کروبی خواهان ابطال انتخابات و برگزاری مجدد آن شدند اما آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی با این خواسته مخالفت کرده و پیروزی محمود احمدی نژاد را در چندین سخنرانی تایید کرده است. در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، شهروندان تهرانی و چند شهر دیگر ایران با حضور در چند راهپیمایی به نتیجه انتخابات اعتراض کرده اند. در نتیجه سرکوب اعتراض های مردمی در ایران توسط نیروهای دولتی، شمار کثیری از سیاستمداران و فعالان اجتماعی به همراه روزنامه نگاران این کشور بازداشت شده اند و به گفته منابع دولتی، دست کم ۲۰ نفر کشته و صدها نفر مجروح شده اند. چند تن از مراجع تقلید شیعه در ایران سرکوب اعتراض های مردمی را تقبیح کرده اند و و برخی از احزاب و شخصیت های سیاسی از جمله مهدی کروبی نامزد این انتخابات و محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین، از این وقایع با صفت "کودتا" یاد کرده اند.

مطالب مرتبط