عبور کشتی های جنگی اسرائیل از سوئز؛ 'حاوی پیامی برای ایران'

زیردریایی های اسرائیلی در مدیترانه، پنجم مه 2008
Image caption زیردریایی های اسرائیلی در مدیترانه، پنجم مه 2008

دو کشتی جنگی اسرائیل از کانال سوئز که در اختیار مصر است و مسیر رسیدن آنها به آب های نزدیک ایران را بسیار کوتاه می کند، عبور کرده اند.

رسانه های اسرائیلی عبور دو کشتی کلاس "سار" از این کانال که قابلیت پرتاب موشک را دارد حامل "پیامی" برای ایران دانسته اند.

اسرائیل معتقد است که برنامه اتمی ایران با هدف ساخت سلاح های اتمی دنبال می شود، اتهامی که ایران رد می کند.

مقام های اسرائیلی می گویند یک زیردریایی اسرائیلی نیز در ماه ژوئن از کانال سوئز میان دریای مدیترانه و دریای سرخ عبور کرد و در روز 5 ژوئیه با استفاده از آن به اسرائیل بازگشت.

یک مقام اسرائیلی که از او نام برده نشده گفته است که استقرار این دو کشتی به "فعالیت های اخیر" نیروی دریایی اسرائیل در اطراف دریای سرخ مربوط می شود.

خبرنگاران می گویند که هرچند کشتی های اسرائیلی معمولا از این کانال استفاده می کنند، اما حرکات اخیر آنها به گونه ای غیرمعمول به رسانه ها نشت پیدا کرده است.

شلومو بروم، از مرکز مطالعات امنیت ملی در اسرائیل گفت: "بر این باورم که (خبر عبور) احتمالا با هدف فرستادن پیام به ایران دایر بر اینکه اسرائیل قابلیت رسیدن به آنها را دارد نشت پیدا کرده است."

اسرائیل مکررا گفته است که احتمال اقدام نظامی علیه ایران در ارتباط با برنامه اتمی آن کشور را مردود نمی داند.

احمد ابوالغیط وزیر خارجه مصر به بی بی سی گفت که این کشتی های جنگی حق استفاده از کانال سوئز را تا زمانی که نیات آنها علیه مصر خصومت آمیز نباشد دارند.

نه روز پیش نیز گزارش شده بود که یک زیردریایی اسرائیلی از سوئز عبور کرده است.

روزنامه های اسرائیلی روز پنجم ژوئیه گزارش دادند که در جریان آن مانور نظامی، یک کشتی نیروی دریایی مصر زیردریایی اسرائیلی را همراهی می کرد. مصر و اردن تنها کشورهای عربی هستند که با اسرائیل قرارداد صلح امضا کرده اند.

یک مقام مسئول در وزارت دفاع اسرائیل گفت که این کشور درصدد ایجاد پایگاهی برای زیردریایی های خود در بندر ایلات در دریای سرخ نیست. این احتمال قبلا مطرح شده بود که این بندر در دریای سرخ می تواند پایگاهی احتمالی برای زیردریایی های اسرائیلی برای استفاده علیه ایران باشد.

اسرائیل سه زیردریایی پیشرفته ساخت آلمان در اختیار دارد و دو فروند دیگر نیز سفارش داده است. برخی رسانه های خارجی گفته اند این زیردریایی ها توان پرتاب موشک های کروز مجهز به کلاهک هسته ای را دارند.

همزمان دیپلمات های ایرانی و مصری گفته اند که وزرای خارجه دو کشور سه بار در هفته جاری دیدار کرده اند. این می تواند نشانه بهبود روابط متشنج میان دولت های ایران و مصر باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس منوچهر متکی وزیر خارجه ایران از روز یکشنبه برای شرکت در اجلاس سران غیرمتعهدها به مصر رفته است.

یک دیپلمات ایرانی به این خبرگزاری گفت که گفتگوهای آقای متکی با همتای مصری او "مثبت و دوستانه" بوده است.

مصر همواره ایران را به دخالت در امور اعراب متهم کرده است. این کشور از ایران می خواهد به حمایت خود از گروه های پیکارجوی شیعه در عراق، حزب الله لبنان و حماس در مناطق فلسطینی پایان دهد.

روابط دیپلماتیک تهران و قاهره در سال 1979 قطع شد اما ایران در سال های اخیر برای بهبود روابط با مصر تلاش کرده است.

مطالب مرتبط