اعتراض به طرح مجلس در واگذاری انتخاب شهرداران به وزارت کشور

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران
Image caption مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با صراحت از این طرح اعتراض کرد

طرحی در مجلس ایران پیشنهاد شده است که براساس آن انتصاب شهرداران باید از حدود اختیارات شوراهای شهر خارج شده و به وزارت کشور سپرده شود، اما این طرح با مخالفت شدید برخی اعضای این شورا در تهران روبرو شده که آن را گامی در جهت تضعیف مردم سالاری توصیف کرده اند.

شوراهای شهر یکی از ظرفیت های نهفته قانونی در ایران بود که با روی کار آمدن محمد خاتمی در سال 1376 و تحت نظر وزارت کشور زنده شد و شرکت پرشور رای دهندگان در نخستین انتخابات شوراهای شهر را در پی داشت.

یکی از مهمترین وظایف این شوراها انتخاب شهرداران است.

اما نمایندگان مجلس طرحی تهیه کرده اند که حق انتخاب شهردار به وزارت کشور سپرده می شود.

این طرح با مخالفت مهدی چمران، رسول خادم و معصومه ابتکار از اعضای شورای شهر تهران رو به رو شده است.

آقای چمران رئیس شورای شهر تهران در اعتراض به طرح گفته است: "طرح نمایندگان مجلس در دادن حق انتخاب شهردار به وزیر کشور نوعی عقب گرد و در هم زننده همه تحولات در مردم سالاری دینی است."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان، ایسنا، براساس طرح یک فوریتی مجلس برای اصلاح قانون شوراها، حق انتخاب شهردار در شهرهایی با بیش از 200 هزار نفر جمعیت به وزیر کشور و در شهرهایی با جمعیت کمتر، به استانداران - که آنها نیز توسط وزارت کشور انتخاب می شوند - سپرده خواهد شد.

آقای چمران تلویحا استدلال کرد که این طرح شوراها را تضعیف می کند یا حتی در جهت نابودی آنهاست.

او گفت: "این عقب گرد و پس رفت در زمانی که دولت به دنبال کوچک کردن خود است تناقض دارد و به این معنی است که شورا و شهرداری دولتی شوند و شورای شهری وجود نداشته باشد."

آقای چمران خواستار بازپس گیری طرح شده و گفته است: "از این طرح تعجب می کنیم و امیدواریم نمایندگان مجلس آن را پس بگیرند و با چشم باز و با منطق پیش بروند و گذشته خوب شوراها را زیر سوال نبرند."

البته او گفت که در مورد این طرح صادق محصولی، وزیر کشور کنونی، را مسئول نمی داند چرا که به گفته وی "در دوره های قبل نیز این مسائل مطرح می شد."

رسول خادم دیگر عضو شورای شهر تهران نیز در انتقاد از این طرح گفت: "این اقدام نمایندگان مجلس در جهت دولت محور شدن شوراهاست. نمایندگان مجلس به جای پیگیری تحقق شوراهای محلات به عکس این روند اقدام می کنند و نگران هماهنگ نبودن مدیریت شهری و دولت هستند. (آنها) بهتر است واگذاری 23 وظیفه دولت به شهرداری ها را پیگیری کنند."

آقای چمران نیز گفت که این طرح درحالی مطرح می شود که دولت قصد دارد 23 مورد از وظایف خود را به شهرداری ها واگذار کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، معصومه ابتکار عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران نیز این طرح را گامی در جهت تضعیف خواسته های مردم دانست.

وی گفت: "این مساله تنها مربوط به 50 نماینده امضاکننده پیشنهاد نیست بلکه هم راستا با سیاست های کلان دولت و شرایط جدید کشور است، همان طرز تفکر ارزش قائل نشدن برای خواسته و تفکر مردم در سیاست خرد و کلان کشور است که متاسفانه در بسیاری از سطوح کشور رسوخ پیدا کرده است."

آخرین انتخابات شوراهای شهر ایران در دی ماه 1385 (دسامبر 2006) برگزار شد که نتایج آن در مجموع به ضرر هواداران محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، تمام شد.

در آن انتخابات محافظه کاران ميانه رو از هواداران آقای احمدی نژاد پیشی گرفتند.

هرچند اين انتخابات تاثير مستقيمی بر سياست های عمده کشور نداشت، اما به عنوان نشانه نارضايتی عمومی از عملکرد آقای احمدی نژاد در 18 ماه نخست رياست جمهوری اش تلقی شد.

مطالب مرتبط