وزارت بهداشت ایران خواهان توقف اعزام بیماران به عمره شد

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران اعلام کرده است که از این پش اعزام کودکان زیر پنج سال، سالمندان بالای ۶۵ سال، زنان باردار و مبتلایان به بیماری‌های مزمن قلبی، ریوی، کلیوی و دیابت به حج عمره با حساسیت بیشتری صورت می گیرد.

این وزارتخانه با توجه به گسترش بيماری آنفلوآنزای خوکی (H1N1) نوع A در کشور عربستان سعودی با ارسال نامه ای به رييس سازمان حج و زيارت خواهان ممانعت آن سازمان از اعزام گروه هایی به سفر عمره مفرده تا اطلاع ثانوی شده که احتمال ابتلا به این بیماری در آنها بیشتر است.

در همین حال دکتر محمد مهدی گویا، رييس مرکز مديريت بيماری های واگير وزارت بهداشت از ابتلای دو مورد جديد بيماری H1N1 نوع A موسوم به آنفلوآنزای خوکی در ایران خبر داده که به گفته وی هر دو آنها عمره گزار بودند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از دکتر گويا گزارش داد که افراد مبتلا يک زن 57 ساله و يک مرد 24 ساله هستند که هر دو در روز هفدهم تیرماه از عمره به ایران بازگشتند.

بنا بر این گزارش، اين موارد ابتلا به بيماری آنفلوآنزای خوکی سومين مورد ابتلا در ایران است و نخستين مبتلا يک نوجوان 16 ساله ايرانی مقيم آمريکا بود.

دکتر گویا سرماخوردگی، گلودرد، سرفه، تب، بدن درد، کوفتگی و اسهال و استفراغ را از مواردی برشمرد که زائران ایرانی عمره در صورت مشاهده علائم آنها می توانند به پزشکان ایرانی مستقر در شهرهای مدینه، مکه و جده مراجعه کنند.

محدودیت های مربوط به اعزام زائران ایرانی حج عمره به عربستان در حالی مطرح می شود که به گفته رییس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ایران، تاکنون محدودیتی از سوی دولت سعودی برای اعزام زائران به مناسک حج اعلام نشده است.

اما مدتی قبل، یک مقام ارشد مذهبی در مصر از امکان به تعویق افتادن مراسم حج تمتع امسال به دلیل ابتلا به آنفولانزای خوکی خبر داده بود.

شیخ علی جمعه، مفتی جمهوری مصر، گفته بود در صورتی که برای جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزای خوکی لازم باشد، می توان سفر به مکه برای برگزاری مناسک حج را برای مدتی به تعویق انداخت.

این مفتی مصری خواستار اجماع مراجع دینی جهان اسلام و صدور فتوای مشترک در مورد تعویق سفر به مکه و زمان مجاز برای تعویق این مراسم مذهبی نیز شده بود.

مطالب مرتبط