بستگان بازداشت شدگان: کسی پاسخگو نیست؛ می گویند حرف نزنید

عکس از سایت نوروز

اعضای خانواده های عده ای از بازداشت شدگان پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران می گویند که مراجع قانونی در مورد این بازداشت شدگان پاسخگو نیستند، ولی در عین حال از آنها خواسته می شود تجمع و مصاحبه نکنند و با هم تماس نگیرند.

به گزارش رسانه های ایران، نزدیکان عده ای از بازداشت شدگان سرشناس حوادث اخیر، روز سه شنبه ۲۳ تیر (۱۵ ژوئیه) در انجمن دفاع از حقوق زندانیان حاضر شدند و از تازه ترین وضعیت بازداشت شدگان سخن گفتند.

بنابر این گزارش ها، اعضای خانواده محسن میردامادی، مصطفی تاجزاده، بهزاد نبوی، احمد زیدآبادی، عبدالله رمضان زاده، علی تاجرنیا، محسن صفایی فراهانی، جواد امام، حمزه غالبی، عبدالرضا تاجیک، ژیلا بنی یعقوب، مهسا امرآبادی و مسلم زمانی در این جلسه سخن گفتند.

قوه قضائیه و وزارت اطلاعات اظهار بی اطلاعی می کنند

زهرا مجردی، همسر محسن میردامادی (دبیرکل حزب مشارکت) در این جلسه گفت که حدود یک ماه است که از همسرش بی خبر است و هیچ مرجعی حاضر به پاسخگویی به او نیست.

خانم مجردی گفت: "قوه قضائیه و وزارت اطلاعات می گوید خبر نداریم و هر مرجع قانونی که باید مسئول بازداشت ها باشد نیز اظهار بی اطلاعی می کند".

آقای میردامادی روز ۲۳ خرداد، یک روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، دستگیر و یک روز بعد آزاد شد؛ اما مدتی بعد از خانه خارج شد و دیگر باز نگشت.

اکنون همسر او می گوید: "اگر همسر من زنده است، چرا اجازه یک تماس با خانواده اش را نمی دهند مگر این کشور قانون ندارد"؟

خانم مجردی از مسئولان خواست که بازداشت ها را قانونی کنند تا وضعیت از وخامت کنونی خارج شود.

'مصاحبه نکنید، تماس نگیرید'

همسر عبدالله رمضان زاده (قائم مقام دبیرکل حزب مشارکت) هم گفت که همسرش از زمان بازداشت تا کنون تنها یک بار با خانه تماس داشته و در آن تماس از او خواسته است که با کسی مصاحبه نکند و با خانواده های سایر بازداشت شدگان هم ملاقات نداشته باشد.

او گفت: "یکی دو روز بعد هم نامه ای به خط همسرم از طرف زندان اوین به دست ما رسید که در آن نامه نیز همین حرف ها تکرار شده بود، حامل نامه هم به ما گفت که سعی کنید با خانواده های دیگر زندانیان ارتباط برقرار نکنید".

'اعترافات احتمالی فاقد وجاهت قانونی است'

فخرالسادات محتشمی پور، همسر مصطفی تاجزاده (عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب) نیز گفت که تاکنون برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان به دیدار اعضای فراکسیون اقلیت مجلس، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد خاتمی و دادستان کل کشور رفته اند و از رئیس قوه قضائیه هم تقاضای ملاقات کرده اند که پذیرفته نشده است.

خانم محتشمی پور گفت که از کمیته سه نفره ای هم که محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، برای رسیدگی به این مسئله تشکیل داده درخواست ملاقات کرده اند که هنوز پاسخی به آنها داده نشده است.

او با اظهار نگرانی از وضعیتی که بازداشت شدگان در آن به سر می برند گفت: "هر گونه اعتراف از سوی فعالان سیاسی بازداشت شده بر اساس اصل ۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران فاقد وجاهت قانونی است".

'مردم را به آشوب دعوت نکنید'

هنگامه رضوی، همسر بهزاد نبوی هم گفت که همسرش ابتدا یک روز بعد از انتخابات بازداشت و یک روز بعد آزاد شد، اما ساعت ۳ بامداد روز پس از آن بار دیگر دستگیر شد.

به گفته خانم رضوی، آقای نبوی پس از نخستین بازداشت به او گفته بود که سعید مرتضوی، دادستان تهران در زندان به دیدار او رفته و از او خواسته است که "مردم را به آشوب دعوت نکند".

خانم رضوی گفت که از زمان بازداشت دوم آقای نبوی که "۹ نفر با ۳ اتومبیل" او را از منزلش با خود بردند، خبری از او ندارد و فقط دو بار کسانی برای تفتیش خانه مراجعه کرده اند که آنها هم از وضعیت آقای نبوی اظهار بی اطلاعی کرده اند.

این بار نگرانی 'صد برابر' بیشتر است

مهدیه محمدی، همسر احمد زیدآبادی (روزنامه نگار و دبیرکل سازمان دانش آموختگان ایران) در این جلسه گفت که با وجود اینکه چندمین بار است که همسرش را بازداشت کرده اند، نگرانی او این بار "صد برابر" بیشتر است.

خانم محمدی گفت: "در مراجعاتی که به دادگاه انقلاب و زندان اوین داشته ایم، به ما گفته اند که همسرم در بند ۲۰۹ زندان اوین نیست و در بند ۲ الف است، اما در مورد اینکه این بند کجاست چیزی نمی گویند". او گفت: "بالاخره قاضی مرتضوی یا قاضی حداد باید بدانند که یک زندانی در کجای اوین به سر می برد و در این زمینه اطلاع رسانی کنند نه اینکه با جواب ندادن های خود باعث نگرانی بیش از حد خانواده ها شوند".

'شاکی را بازداشت کردند'

همسر محسن صفایی فراهانی (عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت) نیز با اشاره به اتهامی که محمود احمدی نژاد در مناظره انتخاباتی با میرحسین موسوی به همسرش وارد کرده بود گفت: "همسر من قصد داشت که از احمدی نژاد شکایت کند، ولی متأسفانه شاکی را بازداشت کردند و هم اکنون یک ماه است که در زندان به سر می برد".

او گفت که بازجویی از آقای صفایی فراهانی هنوز تمام نشده و او در زندان انفرادی نگهداری می شود.

همسر علی تاجرنیا (عضو جبهه مشارکت) هم گفت که مأمورانی که او را بازداشت می کردند به او گفته اند همسرش را صبح روز بعد آزاد می کنند، اما با وجود گذشت حدود یک ماه، او هنوز در بازداشت به سر می برد.

او گفت: "از من خواسته شده است که در هیچ تجمع و مصاحبه ای شرکت نکنم، اما من منع قانونی ندارم زیرا یک ماه است از پدر فرزندانم بی خبرم".