موسوی: در نماز جمعه این هفته شرکت می کنم

میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد
Image caption آقای موسوی می گوید در پاسخ به "دعوت" هوادارانش در نماز جمعه شرکت می کند

به نوشته وبسایت "قلم" که به میرحسین موسوی وابسته است، او در بیانیه ای اعلام کرده که برای پاسخگویی به "دعوت" هوادارانش این هفته در مراسم نماز جمعه - که قرار است به امامت اکبر هاشمی رفسنجانی برگزار شود - شرکت خواهد کرد.

از زمان اعلام خبر برگزاری نماز جمعه 26 تیر به امامت اکبر هاشمی رفسنجانی که از مخالفان محمود احمدی نژاد، رییس جمهور فعلی، تلقی می شود، این بحث در میان بسیاری از معترضان به نتایج انتخابات شکل گرفته بود که آیا باید به عنوان حرکتی اعتراضی در نماز جمعه شرکت کرد یا خیر.

بسیاری از مخالفان در انتظار موضع گیری میرحسین موسوی در این زمینه بودند.

آقای موسوی خود را برنده انتخابات ریاست جمهوری می داند اما محمود احمدی نژاد از سوی وزارت کشور برنده اعلام شده است.

او در این بیانیه علنا گفته است که تصمیم او واکنشی به درخواست معترضان به نتایج انتخابات است، چرا که از "دعوت" هوادارانش به شرکت در نماز جمعه سخن می گوید.

به گزارش سایت "قلم،" آقای موسوی نوشته "از آنجا که اکیدا پاسخ به دعوت همدلان و همراهان در راه صیانت از حقوق مشروع زندگی آزاد و شرافتمندانه را بر خود واجب می دانم، روز جمعه مورخ 26 تیر ماه 1388 در میان صف های شما حاضر خواهم شد."

وی افزود "تمسک به حبل المتین ایمان و قرار گرفتن در حصن امن الهی که این دعوت شما متضمن آن است بهترین طریق وصول به آزادی های به ناحق مسلوب شده از ماست."

آقای موسوی روز سه شنبه با همسرش زهرا رهنورد برای تسلیت گویی به منزل سهراب اعرابی یکی از کشته های اعتراضات اخیر رفت که این اقدام وی انعکاس گسترده ای در اینترنت و رسانه های ایرانی خارج از کشور یافت. مهدی کروبی دیگر نامزد اصلاح طلب انتخابات نیز روز چهارشنبه به دیدار خانواده آقای اعرابی رفت.

'تاریخی'

سایت اینترنتی اکبر هاشمی رفسنجانی در ابتدای این هفته پس از چند روز گمانه زنی تایید کرد که وی امامت نماز جمعه این هفته تهران را بر عهده خواهد داشت.

این خبر از آن رو انعکاس زیادی داشت که آقای رفسنجانی که یکی از امامان جمعه موقت تهران است از زمان برگزاری انتخابات که به بروز شکاف های بزرگ در میان شخصیت های بلندپایه حکومتی ایران منجر شد، امامت نماز جمعه تهران را به عهده نگرفته بود.

آقای رفسنجانی پس از انتخابات دو بار درباره بحرانی که گریبانگیر ایران شد اظهار نظر کرده و به طور تلویحی و به شکلی غیرمستقیم از نحوه برخورد حکومت با معترضان انتقاد کرده است.

وی روز 7 تیر در نخستین اظهاراتش پس از انتخابات خواستار "رعایت انصاف و عدل" دست اندرکاران انتخابات در رسیدگی به اعتراضات شد و یک هفته بعد نیز در دیداری با جمعی از خانواده های بازداشت شدگان از اوضاع ابراز نارضایتی کرد.

وی گفت "مردم سراسر کشور بسیار خوب و حماسی در صحنه انتخابات حاضر شدند، ولی متاسفانه وقایع پس از آن و مشکلاتی که برای برخی به وجود آمده، ذائقه‌ها را تلخ کرد و فکر نمی‌کنم هیچ وجدان بیداری از وضع به وجود آمده راضی باشد."

اکنون بسیاری منتظرند ببیند که آقای رفسنجانی چه موضعی در خطبه های نماز جمعه اتخاذ خواهد کرد.

قدرت الله علیخانی از اعضای فراکسیون اقلیت اصلاح طلب مجلس موسوم به "خط امام" گفته است که "نماز جمعه این هفته به امامت هاشمی یک نماز جمعه تاریخی خواهد بود."

به نوشته وبسایت "پارلمان نیوز" پایگاه خبری "فراکسیون خط امام" آقای علیخانی افزود "حضور هاشمی در جایگاه نماز جمعه به نفع نظام و انقلاب است و مطمئنا شخصیتی مانند آقای هاشمی بهتر از هر کس دیگر تشخیص می دهد که به چه نکاتی اشاره کند."

این در حالی است که رسانه های نزدیک به حاکمیت ایران دیدگاه دیگری دارند. به گفته صادق صبا، رییس بخش فارسی بی بی سی، این رسانه ها "به آقای هاشمی هشدار می دهند که در خطبه های نماز جمعه باید فصل الخطاب بودن اظهارات رهبر ایران را قبول کند و تفرقه افکنی نکند."

به گفته صادق صبا "ممکن است آقای هاشمی چیزی نگوید و ممکن است از ادامه برگزاری نماز به عنوان امام جمعه موقت در آینده خودداری کند؛ اما ممکن است او از فرصت استفاده کند و انتقادهایی را که از جریان برگزاری انتخابات و اتفاقات بعد از آن دارد، مطرح کند."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست