کلینتون: فرصت ایران برای گفتگو محدود است

هیلاری کلینتون
Image caption هیلاری کلینتون در جلسه موسسه تحقیقاتی شورای روابط خارجی صحبت می کرد

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه ایالات متحده بر طرح آمریکا برای گفتگوی مستقیم با دولت ایران تاکید کرده است.

خانم کلینتون با اشاره به آمادگی آمریکا برای گفتگو با ایران، سخنان منتقدانی را که گفتگو با این کشور را نشانه ضعف ایالات متحده دانسته اند، رد کرد.

او در این حال تاکید کرد فرصت زمانی ایران برای پاسخگویی به پیشنهاد گفتگوی آمریکا محدود است.

خانم کلینتون که در واشنگتن درباره سیاست خارجی ایالات متحده صحبت می کرد، گفت آمریکا از خشونت به کار گرفته شده علیه معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران منزجر شده است.

هیلاری کلینتون گفت دولت باراک اوباما کاربرد دیپلماسی را برای پیش بردن منافع خود ترجیح می دهد ولی از به کارگیری نیروی نظامی برای دفاع از خود و متحدانش فروگذاری نخواهد کرد.

'غیرقابل قبول'

خانم کلینتون در بخشی از سخنرانی خود که به ترسیم رئوس سیاست خارجی ایالات متحده اختصاص داشت درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران و آمادگی برای گفتگو با این کشور صحبت کرد.

خانم کلینتون گفت: "ما با تحسین نظاره گر انرژی انتخابات ریاست جمهوری ایران بودیم ولی از روشی که حکومت برای برای فرونشاندن صدای مردم ایران به کار گرفت دچار انزجار شدیم."

او همچنین بازداشت شهروندان خارجی، اخراج روزنامه نگاران و منع دسترسی شهروندان به فناوری را از دیگر دلایل انزجار آمریکا از تحولات بعد از انتخابات ایران دانست و آنها را غیرقابل قبول دانست.

هیلاری کلینتون در این حال گفت: "ما متوجه اهمیت تلاش برای گفتگو با رهبران ایران هستیم."

خانم کلینتون تاکید کرد پیشنهاد دولت آمریکا برای گفتگوی مستقیم با دولت ایران به معنی خوشبینی او و باراک اوباما به موفقیت حتمی این طرح نیست ولی تاکید کرد گفتگو نکردن با جمهوری اسلامی نمی تواند مانع از پیشرفت برنامه اتمی این کشور، حمایت تهران از تروریسم و بدرفتاری آن با شهروندانش شود.

خانم کلینتون گفت: "ما برای گفتگو (با ایران) آماده ایم ولی الان زمان عمل است."

او گفت آمریکا به ایران خواهد گفت که دو حق انتخاب دارد؛ یا به عنوان یک عضو متعهد به جامعه بین المللی بازگردد یا به حرکت در مسیر انزوا ادامه دهد.

هیلاری کلینتون گفت به شرطی که ایران اعتماد را به جامعه جهانی بازگرداند از حق برخورداری از انرژی اتمی صلح آمیز برخوردار خواهد بود ولی نمی تواند از انرژی هسته ای نظامی در اختیار داشته باشد.

او گفت ایالات متحده یک ایران مجهز به سلاح هسته ای را نخواهد پذیرفت.

دولت اوباما در هفت ماهی که بر سر کار آمده است، علاوه بر ایران تلاش هایی را برای گفنگو با کشورهایی سوریه، کوبا و ونزوئلا انجام داده است. تلاش های این کشور برای به کارگیری دیپلماسی با کره شمالی با چالش هایی مواجه کرده است.

مطالب مرتبط