اتحادیه اروپا: حوادث ایران روابط را پیچیده تر کرد

پرچم اتحادیه اروپا
Image caption اتحادیه اروپا هم صدا با آمریکا می گوید فرصت چندانی برای ایران باقی نمانده است

اتحادیه اروپا می گوید ایران حداکثر تا چند ماه دیگر برای پیدا کردن راه حلی جهت پایان دادن به مناقشه هسته ای خود با جامعه بین المللی فرصت دارد.

کارل بیلت، وزیر امورخارجه سوئد که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، گفته است که جامعه بین المللی در هفته ها و ماه های آینده با تصمیم های سخنتی در رابطه با برنامه اتمی ایران مواجه خواهد شد ولی نمی تواند بیشتر از این مدت به این کشور فرصت دهد.

آقای بیلت همچنین از پیچیده تر شدن روابط اتحادیه اروپا با ایران در پی "سرکوب و خشونت" علیه معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور خبر داد.

کارل بیلت که در پارلمان اروپا صحبت می کرد، از بررسی امکان اعمال تحریم های جدید علیه ایران در صورت نپذیرفتن پیشنهادهای گروه 1+5 برای توقف غنی سازی و فراوری اورانیوم خبر داد.

این گروه شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان است.

کارل بیلت به پارلمان اروپا گفت: "هیچ گاه نباید باور کنیم که گفتگوهای دیپلماتیک می تواند به حل همه مشکلاتمان با ایران کمک کند."

آقای بیلت افزود: "البته نباید فراموش کنیم که موضوع هایی وجود دارد که ما را موظف می کند برای حل آنها از گفتگوهای دیپلماتیک بهره ببریم."

آقای بیلت به نوع تحریم های جدید مورد نظر اتحادیه اروپا اشاره نکرد ولی گفت این اتحادیه به طور دائم در حال ارزیابی وضع ایران است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده هفته گذشته از فرصت ایران تا ماه سپتامبر برای تصمیم گیری درباره پیشنهاد کشورهای غربی برای توقف غنی سازی اورانیوم سخن گفته بود ولی سخنان آقای بیلت نخستین واکنش اتحادیه اروپا به مهلت چند ماهه ای است که آمریکا برای توقف برنامه غنی سازی اتمی ایران به این کشور داده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه با تکرار آمادگی کشورش برای گفتگو با ایران تاکید کرد ایران فرصت محدودی برای پذیرش این پیشنهاد دارد.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران یازدهم ژوئیه در تهران گفت کشورش در حال تدوین بسته پیشنهادی خود در پاسخ به پیشنهادهای گروه 1+5 است.

مطالب مرتبط