کارمند سفارت بریتانیا 'آزاد می‌شود'

Image caption دستگاه دیپلماسی بریتانیا علیه ایراد اتهام به کارمندان خود هشدار داده و شرایط کنونی را "ارعاب" دانسته است

روزنامه فایننشال تایمز از فراهم شدن شرایط آزادی کارمند بازداشت شده سفارت بریتانیا به قید وثیقه خبر داد.

این روزنامه در گفتگو با عبدالصمد خرمشاهی وکیل مدافع این کارمند، که از او با نام حسین رسام یاد شده، خبر داده است که آقای رسام، بعد از ظهر روز چهارشنبه 15 ژوئیه با همسر خود تماس گرفته و خواستار فراهم کردن وثیقه شده است.

فایننشال تایمز به نقل از آقای خرمشاهی احتمال آزادی این کارمند سفارت بریتانیا تا روز یکشنبه 19 ژوئیه را مطرح کرده است.

آقای خرمشاهی به فایننشال تایمز گفته است: "تعیین وثیقه نشان می دهد که آقای رسام آزاد خواهد شد اما متهم است."

با این حال این وکیل دادگستری میزان وثیقه را فاش نکرد و به فایننشال تایمز گفت قوه قضائیه به او درباره اتهام یا جزئیات آزادی موکل او اطلاعاتی نداده است.

این روزنامه به نقل از عبدالصمد خرمشاهی نوشته است او و همسر حسین رسام وثیقه را روز شنبه تحویل دادگاه خواهند داد.

خبر دستگیری حسین رسام که تحلیلگر سیاسی ارشد سفارت بریتانیا در تهران است، همراه با هشت کارمند ایرانی دیگر سفارت بریتانیا، در روز هفتم تیر (28 ژوئن) منتشر شد.

این دستگیری ها پس از بروز ناآرامی در شهرهای مختلف به دنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، و همزمان با دستگیری شمار زیادی از فعالان سیاسی و اجتماعی و روزنامه نگاران رخ داد که از سوی اتحادیه اروپا محکوم شد.

فایننشال تایمز حسین رسام را فردی شناخته شده و مورد احترام محافل دیپلماتیک و رسانه های بین المللی توصیف کرده که روزنامه های نزدیک به اصولگرایان او را به نقش داشتن در ایجاد ناآرامی پس از انتخابات متهم می کنند.

تا کنون هشت کارمند دیگر آزاد شده اند اما ظاهرا آقای رسام، همانند برخی از چهره های سیاسی، و مازیار بهاری خبرنگار هفته نامه آمریکایی نیوزویک مورد اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" قرار گرفته است.

این هشت کارمند نیز به قید وثیقه آزاد شده اند و به نوشته روزنامه فایننشال تایمز از سوی نهادهای امنیتی ایران به آنها اجازه داده نشده که سر کارهای خود بازگردند.

روزنامه فایننشال تایمز در گزارش خود یادآوری کرده که دیپلمات های غربی هشدار داده اند ایراد هرگونه اتهامی علیه این کارمند باقی مانده در بازداشت، می تواند تبعاتی جدی برای ایران و آینده روابط دیلماتیک غرب با ایران داشته باشد.

اما پیشتر غلامحسين محسنی اژه ای، وزير اطلاعات ايران در باره علت بازداشت کارمندان ايرانی سفارت بريتانيا در تهران گفته بود که این سفارتخانه "تحت پوشش نیروهای محلی، افرادی را در بین اغتشاشگران می فرستاد و مطالب مورد نظر خود را هم به آنها و هم به جامعه القا می کرد."

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز پیش تر بازداشت شدگان را "به اقدامات خلاف قانون و مقررات" متهم کرده بود و گفته بود "طبیعی است که طبق مقررات با آنان رفتار شود."

این در حالی است که دولت بریتانیا مکررا هرگونه اتهامی را دراین مورد بی اساس خوانده و خواستار آزادی فوری همه کارکنان بازداشتی سفارت شده است.

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا هم تاکید کرده است که اعضاء اتحادیه اروپا علیه "اینگونه ارعاب و سوء رفتار" موضع قاطع و متحدی دارند.

مطالب مرتبط