آقازاده از ریاست سازمان انرژی اتمی ایران استعفا کرد

غلامرضا آقازاده، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از مقام خود استعفا کرده است.

او از سال 1376 این سمت را در اختیار داشت و در هر دو دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ریاست این سازمان را عهده دار بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای آقازاده حدود 20 روز پیش استعفایش را به رئیس جمهوری داده بود.

سازمان انرژی اتمی ایران مسئولیت راه اندازی و نگهداری نیروگاه های اتمی در ایران و تهیه سوخت هسته ای و نظارت بر تولید این نیروگاه ها را برعهده دارد.

فعالیت این سازمان و تلاش ایران برای دستیابی به انرزی هسته ای، پرونده اتمی ایران را به مهمترین موضوع این کشور در عرصه بین المللی در سالهای اخیر بدل کرده است.

کشورهای غربی به ویژه آمریکا ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم کرده اند و خواهان توقف غنی سازی اورانیوم از سوی ایران هستند.

ایران با رد درخواستهای بین المللی برای تعلیق غنی سازی اورانیوم، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد را در این زمینه نادیده گرفته و تاکید کرده است که برنامه های اتمی اش اهدافی صرفا صلح آمیز را دنبال می کند.

آقای آقازاده به عنوان ریاست این سازمان در 12 سال گذشته در بخش فنی برنامه هسته ای در مذاکرات ایران با کشورهای غربی نقش مهمی داشته است.

هر چند در این مذاکرات دبیر شورای عالی امنیت ملی مسئول مذاکرات ایران و غرب برسر مسایل هسته ای است.

با آنکه سیاستهای دولتهای محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد در قبال برنامه هسته ای و مذاکرات ایران با غرب متفاوت بود. اما تصمیم گیرنده نهایی در زمینه برنامه هسته ای ایران، آیت الله خامنه ای رهبر ایران است.

غلامرضا آقازاده که از اعضای حزب جمهوری اسلامی بود در سالهای نخست پس از انقلاب از مدیران روزنامه جمهوری اسلامی به سردبیری میرحسین موسوی بود و در آغاز دهه شصت خورشیدی در زمانی که میرحسین موسوی وزیر امور خارجه بود، يکی از معاونان این وزراتخانه شد و با آغاز نخست وزیری آقای موسوی از معاونان نخست وزیر بود.

غلامرضا آقازاده در سال 1364 در دومین دوره نخست وزیری آقای موسوی وزیر نفت شد که این مقام را به مدت 12 سال تا پایان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی در اختیار داشت و با آغاز ریاست جمهوری محمد خاتمی به ریاست سازمان انرژی اتمی ایران منصوب شد.

او همچنین از اعضای مجمع تشخیض مصلحت نظام است.

مطالب مرتبط