کوشنر: چاره ای جز پذیرش دولت ایران وجود ندارد

ایران و فرانسه
Image caption روابط ایران و فرانسه در یک ماه اخیر تیره شده است

در حالی که فرانسه می گوید محمود احمدی نژاد را به عنوان رییس جمهوری جدید ایران به رسمیت می شناسد، وزارت خارجه ایران در اعتراض به آنچه ضرب و شتم جمع قابل توجهی از مردم فرانسه به دست نیروهای پلیس این کشور خوانده، سفیر فرانسه در تهران را احضار کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که برنارد کوشنر، وزیر خارجه فرانسه، در جلسه سنای این کشور درباره سیاست دولتش در قبال ایران گفت که شکافهایی در سطح رهبری ایران دیده می شود که به گفته وی، نکته مهمی است.

وزیر خارجه فرانسه این اختلافات را نبرد قدرت خواند، اما اذعان کرد کشورش چاره ای جز به رسمیت شناختن دولت بعدی آقای احمدی نژاد ندارد.

آقای کوشنر گفت: "اگر همه در ایران می گویند فلان شخص رییس جمهوری شده است، واقعا بیهوده و زیانبار است که بخواهیم به تنهایی در جهت مخالف حرکت کنیم."

با این حال وزیر خارجه فرانسه اذعان کرد که جنبش مخالفان آقای احمدی نژاد به حرکت خود ادامه خواهد داد زیرا "در قلب ایرانیان" جا دارد.

بدین ترتیب فرانسه اولین کشور بزرگ اروپایی است که می گوید دولت آینده ایران را به رسمیت می شناسد.

در ساعات بعد از سخنرانی آقای کوشنر خبرهای متناقضی از گفته های او در مجلس سنا منتشر شد.

از جمله وب سایت رادیو فرانسه از قول آقای کوشنر نوشت فرانسه تنها در صورتی آقای احمدی نژاد را به عنوان رییس جمهوری ایران به رسمیت خواهد شناخت که او به همین عنوان "از سوی همه" و به ویژه از سوی دیگر نامزدهای انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران به رسمیت شناخته شود.

اما متن منتشر شده از سخنان آقای کوشنر که در وب سایت مجلس سنای فرانسه آمده است، حاوی چنین مطلبی نیست و آقای کوشنر عملا به رسمیت شناختن ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد را تایید کرده است.

بعد از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و اعلام پیروزی مجدد آقای احمدی نژاد، معترضان به نتایج گفتند که او را فاقد مشروعیت می دانند زیرا با تقلب پیروز شده است. آنها همچنین از دولتهای غربی خواسته بودند که مشروعیت دولت جدید آقای احمدی نژاد را نپذیرند.

این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی می گویند هیچ تقلبی در انتخابات صورت نگرفته است.

احضار سفیر فرانسه

سخنان آقای کوشنر بعد از آن منتشر شد که خبرگزاری فارس گزارش داد یکی از مدیران وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به برنارد پولتی، سفیر فرانسه در تهران گفته است: "سرکوب گسترده معترضان به سیاستهای (نیکولا) سارکوزی، وضعیت غیرقابل قبولی از حقوق بشر را برای فرانسه که همواره دفاع از آن را ادعا می کند، به همراه داشته و جمهوری اسلامی آن را محکوم می کند."

این مقام ایرانی همچنین آنچه را خشونت پلیس فرانسه در برخورد با معترضان خوانده، محکوم کرده است.

در آستانه روز ملی باستیل در فرانسه که چهاردهم ژوییه برگزار می شود، ناآرامی های در پاریس و چند شهر فرانسه درگرفت که به بازداشت صدها نفر و جراحات دهها نفر از جمله ماموران پلیس انجامید.

صفا حائری خبرنگار در پاریس می گوید که اعتراضها پس از مرگ یک جوان الجزایری تبار در بازداشتگاه پلیس در شهر جنوبی فیرمینی آغاز شد. بنا به اعلام پلیس فرانسه، محمد بنمونا، ۲۱ ساله، بعد از آن که قصد داشت خود را در سلول حلق آویز کند، مرد.

در پی بروز خشونتها، بیش از ۳۰۰ دستگاه خودرو به آتش کشانده شد. اکثر معترضان کسانی بودند که به بالا بودن بیکاری در میان مهاجران فرانسه و سایر موارد تبعیض آمیز اعتراض داشتند.

پلیس پاریس می گوید با معترضان مطابق قانون برخورد کرده و اکثر موارد مصدومیت ماموران، آسیب به شنوایی بخاطر پرتاب بمبهای صوتی بوده است. آقای حائری نیز می گوید برخلاف گفته مقامات ایرانی، بازداشتها وسیع نبوده و پلیس اعلام کرده که کلیه بازداشت شدگان از حقوق قانونی خود برخوردارند.

روز ملی باستیل سالگرد یورش به زندانی به همین نام در سال ۱۷۸۹ و سرآغاز انقلاب فرانسه است و در سالیان اخیر به صحنه اعتراض مخالفان دولت فرانسه بدل شده است.

مقابله به مثل

بتازگی با تشدید اعتراض اروپا به کارنامه حقوق بشر ایران، مسئولان وزارت خارجه اقدام به احضار سفرای اروپایی برای اعتراض به نقض حقوق بشر در کشورهای آنها می کنند.

Image caption مقامات فرانسوی اتهام جاسوسی خانم ریس را رد کرده اند

بعد از بروز ناآرامی های انتخاباتی در ایران، فرانسه به یکی از کشورهای پیشتاز در محکوم کردن برخورد نیروهای امنیتی ایران با مخالفان محمود احمدی نژاد تبدیل شد. این کشور طی یک ماه اخیر دو بار سفیر ایران در پاریس را احضار کرده تا به آنچه سرکوب بیرحمانه معترضان خوانده، اعتراض کند.

همچنین آقای سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، در جریان مناقشه بر سر بازداشت کارکنان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران اعلام کرده بود که کشورش قویا در کنار بریتانیا می ایستد.

با این وجود مقامات فرانسوی گفته اند هیچ دخالتی در ناآرامی های انتخاباتی ایران نداشته اند و نتیجه رای گیری ۲۲ خرداد موضوعی است که مردم ایران باید خود آن را حل کنند.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به دولتهای غربی هشدار داده است که در تشنج اخیر دخالت نکنند.

جاسوس یا آموزگار؟

روابط ایران و فرانسه در یک ماه اخیر با بازداشت یک زن جوان فرانسوی در تهران تیره تر از پیش شده است.

هفته گذشته برنارد کوشنر، وزیر خارجه فرانسه گفت که بازداشت کلوتیلد ریس در ایران نشانه ای تازه از تشدید تنش در روابط ایران و غرب است.

این زن ۲۳ ساله در اول ژوییه هنگام عزیمت به بیروت در فرودگاه تهران بازداشت و به جاسوسی متهم شد.

گزارشگران بدون مرز می گویند این زن متهم به شرکت در تظاهرات مخالفان محمود احمدی نژاد در اصفهان و ارسال عکس برای یکی از دوستانش در تهران شده است. او به مدت پنج ماه در اصفهان زبان فرانسه تدریس می کرد و حالا به گفته فرانسویها در زندان اوین نگهداری می شود.

مقامات فرانسوی این اتهام را رد کرده اند.آقای کوشنر گفته است: "آیا فکر می کنید کشور من آنقدر خام اندیش و دست بسته است که زنی ۲۳ ساله را برای جاسوسی به ایران بفرستد؟ این حرف احمقانه است."

رییس جمهوری فرانسه نیز خواستار آزادی فوری خانم ریس شده است.

بعلاوه منابع فرانسوی می گویند یکی از کارکنان ایرانی فرانسوی سفارت این کشور در تهران این هفته به مدت سه روز بازداشت و بعد آزاد شده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست