'دریای سرخ برای عملیات نظامی اسرائیل مهمتر شد'

یکی از کشتی های جنگی اسرائیل
Image caption یکی از کشتی های جنگی اسرائیل که از کانال سوئز عبور کرده است

به دنبال عبور دو کشتی جنگی مجهز به موشک اسرائیل از کانال سوئز و ورود آنها به دریای سرخ، یک مقام اسرائیلی گفته است که آنها در جهت "آماده سازی های جدی" برای حمله ای احتمالی به ایران اعزام شده اند.

اظهارات این مقام اسرائیلی در روزنامه بریتانیایی تایمز منتشر شده است.

اخیرا نیروی دریایی اسرائیل به شکلی غیرمعمول اقدام به آماده سازی نیروهای خود کرده است.

این تمرین های نظامی اسرائیل هشداری روشن به ایران و نشانه ای است از همکاری ضمنی میان مصر و اسرائیل؛ هر دو کشور، ایران را خطرناک می بینند.

دو ناو جنگی "سار پنج" که از راه کانال سوئز وارد دریای سرخ شدند، مدل های هانیت و آیلت بودند که در نیروی دریایی کوچک اسرائیل پیشرفته ترین کشتی های جنگی مجهز به تسلیحات تلقی می شوند.

اواخر ماه گذشته یک زیردریایی اسرائیلی از نوع "دلفین" از این کانال عبور کرد و بعد از آماده سازی کوتاه مدت در آبهای دریای سرخ از همان راهی که آمده بود به دریای مدیترانه بازگشت.

این مانورهای نظامی علنی بوده است چون اسرائیل می خواهد به ایران و تمام کسانی که گوش ایستاده اند، بگوید که اگر ایران فعالیت های هسته ای خود را متوقف نکند، این کشور همچنان گزینه های نظامی علیه ایران را مد نظر دارد.

گفته می شود که دست کم برخی از زیردریایی های اسرائیل قادرند به سمت اهداف زمینی موشک پرتاب کنند؛ برخی گزارش ها حاکی بوده است که این موشک ها حتی ممکن است حامل کلاهک های هسته ای باشد.

اسرائیل از مدتی پیش ناوچه های کوچک توپدار خود را از بندر آیلت به آبهای دریای سرخ اعزام کرده است.

علاقه رو به افزایش اسرائیل به انجام عملیات نظامی در دریای سرخ فقط مربوط به خطر احتمالی برنامه هسته ای ایران نمی شود. اسرائیل همچنین به طور فزاینده ای در باره قاچاق اسلحه به نوار غزه نگران است.

تحلیلگران بر این باورند که بخش عمده سلاح از طریق دریا و از ایران به سودان و بعد از آن از مصر به نوار غزه منتقل می شود.

در ماه مارس سال گذشته گزارش های تائید نشده ای ارسال شد حاکی از آن که جنگنده های اسرائیل به کاروانی از تسلیحات در سودان حمله کرده اند.

در مجموع، دریای سرخ با شتاب به منطقه ای مهمتر در عملیات نظامی اسرائیل تبدیل می شود.

مطالب مرتبط