تاکید کلینتون بر عدم دخالت آمریکا در امور داخلی ایران

هیلاری کلینتون
Image caption هیلاری کلینتون در گذشته درباره اعمال تحریم های "فلج کننده" علیه ایران هشدار داده بود

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که کشورش تحولات سیاسی ایران را از نزدیک دنبال می کند، اما تاکید کرده است که آینده ایران توسط ایرانی ها رقم خواهد خورد.

وزیر امور خارجه آمریکا این اظهارت را روز پنج شنبه در واشنگتن در جمع خبرنگاران بیان کرد.

از هیلاری کلینتون سوال شد که نسبت به استعفای غلامرضا آقازاده، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و نیز احتمال شرکت میرحسین موسوی، مهدی کروبی و هوادارانشان در نماز جمعه تهران، چه نظری دارد؟

وزیر امور خارجه آمریکا از ارائه پاسخی مستقیم به این سوال خودداری کرد، اما گفت آمریکا تصمیم هایی که ترکیب دولت ایران را مشخص می کند و تحولاتی که توسط مردم ایران رقم زده می شود را از نزدیک دنبال می کند.

هیلاری کلینتون بار دیگر تاکید کرد، این ایرانی ها هستند که سرنوشت خود را تعیین خواهند کرد.

او همچنین گفت، منافع بلندمدت ایران ایجاب می کند که شروع به در پیش گرفتن گزینه های متفاوتی در عرصه سیاست داخلی و خارجی خود که به گفته او بسیاری از مردم ایران و نیز جامعه بین المللی خواهان آن هستند، بکند.

آمریکا تغییر در سیاست اتمی ایران و نیز پایان حمایت این کشور از گروه هاییست که آمریکا آن ها را تروریستی می داند را خواهان شده است.

دولت ایران اتهام حمایت از تروریسم را رد می کند بر ادامه غنی سازی اورانیوم در داخل کشور به عنوان حقی مسلم، تاکید دارد.

در همین رابطه، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز پنج شنبه از سیاست های دولت خود دفاع کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا)، محمود احمدی نژاد در نطقی در مشهد گفته است: " امروز نه تنها آمریکا بلکه حتی اگر همه قدرت ها جمع شوند و از موجودات خبیث بهره بگیرند نمی توانند سر سوزنی از حقوق ملت ایران را تضییع کنند."

اما وزیر امور خارجه آمریکا چهارشنبه 15 ژوئیه بر گفتگو با ایران تاکید کرده، اما هشدار داده بود که فرصت زمانی ایران برای پاسخگویی به پیشنهاد گفتگوی آمریکا محدود است.

خانم کلینتون در گذشته در مورد احتمال در نظر گرفته شدن تحریم های شدید و به گفته وی فلج کننده علیه ایران هشدار داده است.

مطالب مرتبط