اکونومیست: خروج میر حسین موسوی از پوسته خود

موسوی در میان تظاهرکنندگان
Image caption اکونومیست: چالشگر انتخابات ریاست جمهوری تسلیم نمی شود

هفته نامه اکونومیست چاپ لندن در گزارشی در شماره 18 ژوئیه این نشریه، مطلبی را به تحولات پس از انتخابات اخیر ایران و پی آمدهای آن اختصاص داده است.

این گزارش با عنوان "میرحسین موسوی ایران از پوسته خود خارج می شود" منتشر شده و در آن آمده است که چالشگر انتخابات ریاست جمهوری تسلیم نمی شود و در حالیکه این نامزد معترض از زمان تظاهرات عظیم تهران که به نفع او برگزار شد، عملا در بازداشت خانگی به سر می برد، بازی سیاسی در ایران به هیچوجه پایان نیافته است.

اکونومیست می افزاید که آقای موسوی دستور آیت الله خامنه ای برای قبول شکست در برابر محمود احمدی نژاد و خاموش کردن اعتراضات را، که همچنان به طور مرتب اما در مقیاس های کوچکتر ادامه دارد، نا دیده گرفت و با وجود اینکه برای مدتی فعالیت خود را کاهش داده بود، این هفته در خودداری از خروج بی سر و صدا از صحنه، همچنان مصمم به نظر می رسید و در واقع می توان انتظار داشت که یک بار دیگر از پوسته خود خارج شود و به تندباد عمومی بپیوندد.

این هفته نامه می نویسد که دو عامل هنوز به نفع آقای موسوی عمل می کند: شکاف در تشکیلات روحانی و فعالیت های گسترده در زمینه وبلاگ نویسی که در آن، ایرانیان از جمله پر شور ترین نویسندگان در سطح جهانی هستند و در وبسایت خود آقای وسوی هم، او همچنان خواستار برگزاری مجدد انتخابات است و تاکید دارد که بازداشتیان باید آزاد شوند، قانون انتخابات اصلاح گردد و انحصار دولت بر رسانه ملی خاتمه یابد، دیدگاه هایی که تحت عنوان موج سوم انتشار یافته است.

به نوشته اکونومیست، وبسایت موج mowj.ir متعلق به آقای موسوی، تصویر متبسم او را در کنار محمد خاتمی همراه با شعار تغییر و پیشرفت نشان می دهد و اخباری را هم در باره زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی و نخستین رئیس دانشگاه در ایران، منتشر می کند که در جریان مبارزات انتخاباتی و پس از آن، دوش به دوش همسرش در میان مردم ظاهر شده است.

این هفته نامه همچنین از فیس بوک میرحسین موسوی یاد می کند که در این هفته، خبر تصمیم او به حضور در نماز جمعه تهران را منتشر کرد که قرار است به امامت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری سابق و شاید متنفذترین منتقد دولت کنونی برگزار شود و در بخشی دیگر، از دیدار آقای موسوی و همسرش با خانواده سهراب اعرابی خبر داده که در اعتراضات پس از انتخابات به قتل رسید و یکی از نمادهای این اعتراضات محسوب می شود.

حمایت روحانیون ارشد

اکونومیست می افزاید که میرحسین موسوی، که یکی از چراغ های هدایت در انقلاب اسلامی سال 1979 بود، تحت فشار مطالبات دانشجویان معترض و روحانیون ناخرسند از حکومت، ممکن است ناگزیر شده باشد در مقایسه با زمانی که وارد مبارزات انتخاباتی شد، موضعی تندتر را علیه دولت اتخاذ کند و در واقع، تقلب در انتخابات و برخورد خشونت آمیز با اعتراضات پس از آن او را به سطحی فراتر از انتقادات ساده ارتقا داده باشد.

Image caption آیت الله منتظری از نحوه برخورد دولت با معترضان به شدت انتفاد کرده است

این هفته نامه می نویسد که موج خشم و نارضایتی سراسری در ایران به خصوص در میان جمعیت جوان و زنان این کشور، به وضوح منحصر به طبقه متوسط ساکن شمال تهران نبوده و عامل دیگری که باعث ادامه تلاش آقای موسوی شده شکاف در صفوف روحانیون ارشد است که تا کنون حامی رژیم محسوب می شدند و اگرچه اکثر آنان به طور مستقیم آقای خامنه ای و محفل محافظه کاران اطراف او را هدف انتفاد قرار نداده اند، اما شماری از علمای برجسته دینی، تشکیلات دولتی را به خاطر سوء مدیریت انتخابات و نحوه برخورد با تحولات بعدی سرزنش کرده و به این ترتیب، به شکلی غیرمستقیم، از میرحسین موسوی حمایت به عمل آورده اند.

اکونومیست یادآور می شود که آیت الله موسوی اردبیلی، از مراجع تقلید شیعه، نخستین روحانی ارشدی بود که خطاب به شورای نگهبان گفت که حق مردم است که صدایشان شنیده شود و به این ترتیب، صف خود را از پیروان دولت جدا ساخت، و آیت الله بیات زنجانی، یکی دیگر از مراجع نیز اعتراضات مردم را حق قانونی و تنها راه آنان برای طرح مطالباتشان توصیف کرد. آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید که زمانی ریاست شورای نگهبان را در دست داشت هم گفته است که نادیده گرفتن حق مردم موجه نیست و اعترافات بازداشتیان ارزش حقوقی ندارد زیرا به وضوح تحت فشار از آنان اخذ شده است.

این هفته نامه می نویسد که آیت الله حسینعلی منتظری، هم به حمایت از آقای موسوی و اصلاح طلبان برخاسته و اعلام داشته که جلوگیری از تجمع های مسالمت آمیز، ریشه دولت را خواهد کند و با توجه به اینکه تنها چند مرجع تقلید وجود دارند، اینگونه حمایت ها قاعدتا باعث دلگرمی آقای موسوی می شود و همزمان، آیت الله خامنه ای و دست پرورده او، محمود احمدی نژاد را متزلزل می سازد.

اکونومیست با یادآوری اینکه میرحسین موسوی تا قبل از ورود به مبارزات انتخاباتی، برای دو دهه از فعالیت های سیاسی دور بود، می نویسد که این نخست وزیر سابق اینک، برای حفظ قاطعیت خود به شهامت زیادی نیاز دارد.

اکونومیست می نویسد که در وبسایت های متعلق به آقای موسوی از فشارهای نامشخص نام برده شده که از سوی مقامات دولتی برای وادار کردن او به تسلیم اعمال می شود و می افزاید که برخی اقدامات اخیر مقامات، از جمله اعدام جمعی چهارده نفر در زاهدان می تواند وسیله ای برای ارعاب معترضان باشد.

مطالب مرتبط