'استعفای آقازاده ربطی به نیروگاه بوشهر ندارد'

آقای آقازاده
Image caption آقای آقازاده دوازده سال رییس سازمان انرژی اتمی بوده است

یک روز بعد از آن که اعلام شد غلامرضا آقازاده از ریاست سازمان انرژی اتمی ایران استعفا کرده است، سخنگوی این سازمان می گوید که رفتن او ربطی به تاخیرهای مکرر در راه اندازی نیروگاه هسته ای بوشهر ندارد.

محسن دلاویز در گفتگو با خبرگزاری مهر از علت استعفای آقای آقازاده ابراز بی اطلاعی کرد و گفت که او خود باید توضیح دهد.

آقای دلاویز گفت: "آقای آقازاده در شرایطی سازمان انرژی اتمی را ترک کرد که این سازمان در اوج رشد و توسعه خود قرار دارد و وی در صورت لزوم شخصا دلایل استعفای خود را اعلام می کند."

هر چند خبر استعفا پنجشنبه اعلام شد، اما گفته می شود آقای آقازاده استعفانامه خود را یک هفته بعد از انتخابات به محمود احمدی نژاد تسلیم کرده است. همین سبب شده است تا برخی حدس بزنند آقای آقازاده بخاطر نزدیکی سیاسی به میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی استعفا کرده است.

این در حالی است که آقای آقازاده در چهار سال گذشته بدون هیچ مشکلی با آقای احمدی نژاد کار کرده است.

آنچه استعفای غیر منتظره آقای آقازاده را غافلگیرکننده می کند این است که سازمان انرژی اتمی مسئولیت فنی پروژه نیروگاه بوشهر را برعهده دارد و ناظران علت تاخیر در راه اندازی نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر را عمدتا مسائل سیاسی می دانند.

اما این هفته پرویز فتاح، وزیر نیرو، گلایه کرده بود که با وجود وعده سازمان انرژی اتمی ایران برای تحویل پانصد مگاوات از برق نیروگاه بوشهر تا آخر تابستان، چنین وعده ای محقق نخواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد که هیچ اختلافی بین وزارت نیرو و سازمانش وجود ندارد. او می گوید نیروگاه بوشهر در پاییز به بهره برداری می رسد.

بعد از استعفای آقای آقازاده، علی اکبر صالحی به عنوان رییس تازه سازمان انرژی اتمی منصوب شد. آقای صالحی قبلا نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است.

مطالب مرتبط