درخواست عفو بین الملل برای آزادی شادی صدر

عفو بین الملل بازداشت شادی صدر، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان، در جریان نماز جمعه تهران را غیر قانونی خواند و خواستار آزادی فوری او شد.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای اعلام کرده است که خانم صدر صبح جمعه بیست و ششم تیر در حالیکه از خیابان بلوار کشاورز قصد رفتن به نماز جمعه این هفته را داشت توسط نیروهای لباس شخصی دستگیر شد.

این سازمان می گوید هنگام دستگیری، روسری از سر خانم صدر کشیده شده و بازداشت کنندگان او را با باتوم زده اند. این افراد هیچ حکم و حتی توضیحی هم در مورد بر تعلق به ارگان خاصی ارائه ندادند.

مالکوم اسمارت، مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل، گفته است: "این یک بازداشت غیرقانونی، خودسرانه و خشونت آمیز است که در آن مقامات هیچ گونه کارت شناسایی یا توضیحی برای این عمل خود ارائه نکردند."

او این بازداشت تازه ترین نمونه از مجموعه بازداشتهای ایرانیان برجسته بعد از انتخابات ریاست جمهوری بیست و دوم خرداد دانسته است.

عفو بین الملل خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط خانم صدر شده است.

شادی صدر، بنیان‌گذار سازمان مردم‌نهاد غیر انتفاعی "راهی" ، از موسسان وب‌گاه‌های زنان ایرانی و میدان زنان، و از اعضای فعال کمپین "قانونِ بی‌سنگسار" و همچنین عضو کمپین‌های "نه به طرح امنیت اجتماعی"، "تحصیل سهم من نیست، حق من است"، "نه! به لایحه حمایت از مردان در خانواده"، "دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها"، "اعتراض به فشارهای غیرقانونی علیه فعالان جنبش زنان" و "مادر من، وطن من" و "منشوری از آن خود" (منشور زنان ایرانی) است.

پیش از این نیز شادی صدر در تجمع روز چهارم مارس سال ۲۰۰۷ در مقابل دادگاه انقلاب تهران، به همراه بیش از سی نفر از فعالان جنبش زنان ایران دستگیر شده بود.

آنها در حمایت از پروین اردلان، نوشین احمدی خراسانی، سوسن طهماسبی، فریبا داوودی مهاجر و شهلا انتصاری مقابل دادگاه انقلاب تجمع کرده بودند. شادی صدر (که وکالت خانم انتصاری و دیگر فعال در بند یعنی خانم عباسقلی زاده را نیز بر عهده دارد) نیز بازداشت و به زندان منتقل شد.