انتقاد مجلس نمایندگان آمریکا از عربستان در مورد رفسنجانی و رضایی

Image caption ایران می گوید که در این بمبگذاری دست نداشته است

مجلس نمایندگان آمریکا با خانواده های قربانیان بمبگذاری 1994 در یک مرکز یهودیان آرژانتین ابراز همدردی کرده و از عربستان سعودی به دلیل خودداری از بازداشت اکبر هاشمی رفسنجانی و محسن رضایی در رابطه با این پرونده انتقاد کرده است.

15 سال پیش در روز 18 ژوئیه 1994، بمبگذاری در ساختمان انجمن همياری آرژانتين و اسرائيل (آمیا) در بوئنوس آيرس، پایتخت آرژانتین، حداقل 85 کشته و ده ها زخمی برجای گذاشت.

مجلس نمایندگان آمریکا بعد از ظهر روز جمعه (17 ژوئیه) با تصویب قطعنامه ای به اتفاق آرا، این بمبگذاری را "قویا" محکوم کرد و از تلاش دولت آرژانتین برای ادامه تحقیقات در مورد آن قدردانی کرد.

تا کنون، هیچ گروه و سازمانی مسوولیت حمله 1994 به مرکز یهودیان در آرژانتین را برعهده نگرفته است، اما دادستان های دولت فدرال آرژانتين در سال 2006 دولت ايران و گروه حزب الله لبنان را به دست داشتن در آن حمله متهم کردند.

دولت ایران بارها این اتهام را رد کرده است.

اما دادستان های آرژانتینی رسما خواهان بازداشت اکبر هاشمی رفسنجانی، علی فلاحیان، علی اکبر ولایتی، و محسن رضایی، که در زمان وقوع انفجار به ترتیب سمت های ریاست جمهوری، وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه و فرماندهی سپاه پاسداران ایران را برعهده داشتند، شده بودند.

انتقاد از عربستان

مجلس نمایندگان آمریکا در قطعنامه 156 خود در مورد تصمیم سال 2008 عربستان سعودی برای بازداشت نکردن علی اکبر هاشمی رفسنجانی و محسن رضایی در این کشور ابراز نگرانی جدی کرده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی به همراه محسن رضایی در اوایل ماه ژوئن 2008 به دعوت پادشاه عربستان سعودی به این کشور رفتند تا در کنفرانسی درباره گفتگوی مذاهب اسلامی شرکت کنند.

مجلس نمایندگان آمریکا از عدم بازداشت محسن رضایی توسط مقام های عربستان سعودی انتقاد کرده، چرا که اخطاریه سرخ پلیس بین الملل نیز علیه وی صادر شده است.

بنابر تصمیم 7 نوامبر 2007 مجمع عمومی پلیس بین الملل، (اینترپل)، برای علی فلاحیان، وزیر پیشین اطلاعات، محسن رضائی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران، احمد وحیدی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، محسن ربانی، رایزن فرهنگی پیشین سفارت ایران در آرژانتین و احمدرضا اصغری، دبیر سوم اين سفارتخانه اخطاریه سرخ صادر شد.

بر اساس این اخطاریه، پلیس هر یک از 186 کشور عضو اینترپل می تواند این افراد را بازداشت و تحویل آرژانتین بدهد.

رد اتهامات

دولت ایران هر نوع ارتباطی با بمبگذاری 1994 در آرژانتین را رد کرده است.

وزارت امور خارجه ایران، قوه قضائیه آرژانتین را متهم کرده است که به دلایل سیاسی و با فشار اسرائیل و آمریکا برای بدنام کردن جمهوری اسلامی به صدور این حکم بازداشت و ارسال آن برای اینترپل - پلیس بین المللی - مبادرت ورزیده است.

پس از انتشار خبر صدور حکم بازداشت بین المللی برای تعدادی از مقام های ایران، دادستان کل جمهوری اسلامی اعلام کرد که با صدور حکمی، خواستار بازداشت بین المللی قضات و دادستان های آرژانتینی مرتبط با این پرونده شده است.

او دلیل صدور حکم جلب این افراد را فساد در رسیدگی به پرونده و ایراد تهمت و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی اعلام کرد که در قوانین ایران، جرم محسوب می شود.

در واقعه سال 1994، یک اتومبیل وانت حامل مواد منفجره دست ساز در برابر ساختمان مرکز یهودیان واقع در یکی از محله های پر جمعیت بوئنوس آیرس منفجر شد و این ساختمان را ویران کرد.

اکثر قربانیان این انفجار، که دو سال پس از بمب گذاری دیگری در برابر سفارت اسرائیل در آرژانتین و کشته شدن بیست و نه نفر روی می داد، یهودی بودند.

ایران می گوید که به منظور روشن شدن حقایق انفجار مرکز آمیا و یافتن عاملان واقعی این حادثه، مدتهاست پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک حقوقی و قضائی به مقامات آرژانتینی کرده و نیابت های قضائی آرژانتین را پذیرفته است، اما دستگاه قضائی آرژانتین تحت تأثیر "جامعه صهیونیستی" آن کشور تاکنون از هرگونه همکاری با ایران خودداری کرده است.

مطالب مرتبط