رئیس جدید سازمان انرژی اتمی: امیدوارم دوره خصومت تمام شده باشد

علی اکبر صالحی

رئیس آینده سازمان انرژی اتمی ایران اظهار امیدواری کرده که "دوره خصمانه" در پرونده اتمی این کشور به پایان برسد و گفته است که برای ایجاد "اعتماد متقابل" تلاش خواهد کرد.

علی اکبر صالحی روز شنبه ۲۷ تیر (۱۸ ژوئیه) به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: "ما به جای ورود به دوره خصمانه ای که در این شش سال داشتیم، امیدواریم از این به بعد نسبت به کسب اعتماد متقابل در سطح جهانی عمل کنیم".

او که پیش تر به مدت حدود چهار سال نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بود، شش سال پیش از این سمت برکنار شد.

آقای صالحی گفته است: "ما در پی صلح و ثبات جهانی هستیم و از بعد سیاسی آماده ایم و در این جهت اقدام لازم را هم به عمل خواهیم آورد".

او اخیرا پس از اعلام کناره گیری غلامرضا آقازاده از معاونت رئیس جمهوری و ریاست سازمان انرژی اتمی ایران، توسط محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جدید این سازمان معرفی شد.

از جمله اقدامات آقای صالحی در زمان نمایندگی ایران در آژانس، امضای پروتکل الحاقی از طرف دولت ایران بود.

انتصاب آقای صالحی توسط آقای احمدی نژاد در حالی صورت می گیرد که آقای احمدی نژاد به شدت از امضای پروتکل الحاقی در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی انتقاد کرده است.

او پیش از انتخابات اخیر ایران در مناظره جنجالی خود با میرحسین موسوی گفت: "در پروتکل الحاقی مأموران آژانس آزادند هر لحظه ای از هر نقطه ایران بازدید کنند، هدف چیست؟ هدف این است که قدرت دفاعی ما را کشف کنند و بدهند دست دشمنان و در ترتیبات اجرایی یک بندی آوردند که هر اندیشه ای، هر طرحی در ذهن دانشمندان ما در موضوع هسته ای شکل گیرد قبل از هر اقدام باید مأموران آژانس را مطلع کنند، سنگین تر از این تحمیل بر ملت نمی تواند باشد".