کلینتون: با هند درباره تحریم بنزین ایران صحبتی نکردم

Image caption هیلاری کلینتون در گذشته درباره تحریم های "فلج کننده" علیه ایران صحبت کرده است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، که برای یک دیدار رسمی در هند بسر می برد، گفته است که هنوز در مورد موضوع تحریم فروش بنزین به ایران با مقام های دولت هند گفتگویی نداشته است.

یکی از تامین کنندگان اصلی بنزین وارداتی ایران شرکت هندی ریلاینس است. کنگره آمریکا درصدد تحریم این شرکت و دیگر شرکت های اروپایی تامین کننده بنزین ایران است.

اما هیلاری کلینتون روز شنبه (18 ژوئیه) در یک کنفرانس خبری در هتل "قصر تاج" در شهر بمبئی تایید کرد که در مورد صادرات بنزین شرکت رلاینس به ایران با مقام های دولت هند گفتگویی نداشته است.

او بدون اینکه موعد مشخصی را تعیین کند گفت، "این چیزیست که ما بعدا به آن نگاه خواهیم کرد."

علاوه بر شرکت هندی ریلاینس، بخش اعظم بنزین وارداتی ایران توسط شرکت فرانسوی توتال، شرکت های سوییسی ویتول و گلنکور و شرکت بریتانیایی بریتیش پترولیوم تامین می شود.

شرکت بیمه لویدز لندن بیمه کننده بیشتر محموله های بنزین صادراتی به ایران است.

اقدام کنگره آمریکا

کمیته بودجه مجلس نمایندگان کنگره در ماه ژوئن امسال هنگام تصویب طرح بودجه سالانه وزارت امور خارجه آمریکا، یک ماده الحاقی به این طرح ضمیمه کرد که اعطای وام و اعتبار به شرکت های خارجی تامین کننده بنزین ایران را منع می کند.

Image caption شرکت هندی ریلاینس یکی از تامین کننده های بنزین ایران است

مارک کرک، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، در آن زمان گفته بود که شرکت هندی ریلاینس، هدف اصلی این الحاقیه است.

به گفته این عضو کنگره، "بانک صادرات و واردات آمریکا" در سال های گذشته وام هایی به ارزش تقریبی 900 میلیون دلار در اختیار شرکت ریلاینس قرار داده است.

تلاش اصلی در کنگره آمریکا برای تحریم بنزین وارداتی ایران از ماه آوریل 2009 آغاز شد.

مجالس سنا و نمایندگان کنگره در اواخر ماه آوریل طرح تحریم واردات مواد نفتی پالایش شده از جمله بنزین و گازوئیل ایران را تدوین کردند. این طرح به اختصار "ایرپسا" نام دارد.

در صورت تصویب و اجرای این طرح، شرکت های تامین کننده نفت و گازوئیل ایران از جمله شرکت هندی ریلاینس دسترسی به بازار آمریکا را از دست خواهند داد، مگر آن که ارتباط خود با ایران را قطع کنند.

طرح "ایرپسا" بنابر تصمیم مقام های ارشد حزب دموکرات که کنترل کنگره را در دست دارند، در عمل وارد پروسه قانونگذاری نشده است.

هاورد برمان، رئیس دموکرات کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان، در آن زمان تاکید کرده بود که به دلیل حمایت از استراتژی کاخ سفید برای مذاکره مستقیم با ایران، قصد ندارد آن طرح را در "آینده نزدیک" به تصویب برساند.

انتظار می رود که در صورت بی نتیجه بودن تلاش آمریکا برای مذاکره اتمی با ایران، کنگره آمریکا طرح ایرپسا را تصویب کند که در آن صورت آمریکا مجبور به تحریم شرکت های کشورهای دوست و متحد خود خواهد شد.

مطالب مرتبط