جهیزیه کمیته امداد برای دختران دم بخت کشورهای خارجی

حسین انواری
Image caption به گفته آقای انواری، کمک های کمیته امداد، تهدیدهای علیه نظام را خنثی می کند

حسین انواری سرپرست کمیته امداد، در باره کمک کمیته امداد به دختران دم بخت در کشورهای خارجی گفته است:"جهیزیه دادن کمیته امداد به دختران دم بخت برخی از کشورها نه تنها هزینه نیست بلکه یک نوع سرمایه گذاری برای ایران به حساب می آید."

سرپرست کمیته امداد در گفتگو با خبرگزاری کار ایران، هدف این کمیته را جلوگیری از ایجاد مفاسد اجتماعی در این کشورها دانسته و می گوید برای همین کمیته امداد، فرهنگ ازدواج را ترویج می کند و بخشی از جهیزیه دختران آن کشورها را تامین می کند.

از نظر آقای انواری، کمک های کمیته امداد انتقال فرهنگ و الگوی جمهوری اسلامی است و "جمهوری اسلامی ایران از دیپلماسی کمیته امداد که در واقع نوعی دیپلماسی حمایتی است بسیار بهره می برد."

کمیته امداد از نهادهای حمایتی و بنیاد های خیریه در ایران است که سی سال پیش بعد از انقلاب به دستور آیت الله خمینی بنیاد گذار جمهوری اسلامی در اسفند ماه سال 1357 با هدف حمایت از محرومان و مستضعفان تشکیل شد.

این نهاد هم اکنون زیر نظر آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران اداره می شود و رئیس آن نیز از سوی وی تعیین می شود. بخش عمده ای از بودجه این نهاد از طریق دولت و بخشی نیز طریق کمک های مردمی و وجوه شرعی تامین می شود.

بنابر گزارشهای رسمی، این نهاد حمایتی هم کانون چهار میلیون 600 هزار نفر را در ایران تحت پوشش دارد و علاوه بر این نیز بیشتر از پنج میلیون نفر از کمک های موردی آن استفاده می کنند.

گروهی که تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند ماهانه مبالغی دریافت می کنند. علاوه بر کمک های نقدی، کمیته امداد بخشی از کالاهای مصرفی خانوارها را نیز تامین می کند.

به عنوان نمونه در سال 1386 این نهاد ماهانه به خانوارهای یک نفره 25 هزارتومان، دو نفره 30 هزار تومان، سه نفره 35 هزارتومان، چهار نفره 40 هزارتومان و پنج نفره و بیشتر 50 هزارتومان پرداخت کرده است.

بخشی از فعالیت های کمیته امداد به کمک هایی مربوط می شود که هدف آن خارج شدن از فقر است. روش کار کمیته امداد به این شکل است که از طریق کمک های مالی و آموزشی، خانواده های فقیر به مرحله ای برسند که نیازی به کمک های دیگران نداشته باشند.

فعالیت های خارجی کمیته امداد

کمک های کمیته امداد منحصر به داخل ایران نبوده و در کشورهای دیگر نیز فعالیت دارد. هیچگاه گزارش دقیقی از این فعالیت ها منتشر نشده اما گزارشهای موردی نشان می دهد که کمیته امداد در طول سی سال فعالیت خود در کشورهای لبنان، سوریه، تاجیکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، عراق بسیار فعال بوده است و در برخی کشورها از جمله کومور نیز سیرالئون فعالیت داشته است. این نهاد در کمک به فلسطینی ها نیز فعال بوده است.

بنابر گزارش کمیته امداد، که در سایت این نهاد منتشر شده است، این کمیته در لبنان بیشتر از دیگر کشورها فعال بوده است . این نهاد در لبنان بیشتر از 16 هزار نفر را تحت پوشش دارد و در سال 1385 این نهاد در لبنان بیشتر از 14 میلیارد تومان (15 میلیون و 364 هزار دلار) در آن کشور هزینه کرده است. این هزینه ها علاوه بر مستمری ماهانه به فقرا، هزینه های درمانی، ازدواج و کالاهای غیر نقدی در بر می گیرد.

کمیته امداد وام هایی را نیز به صورت قرض الحسنه به شهروندان لبنانی پرداخت می کند.

در سال 1385 خورشیدی بیشتر از چهار هزار دانش آموز، دانشجو و طلبه لبنانی تحت پوشش کمیته امداد بوده اند.

بعد از لبنان، کشور همسایه اش سوریه یکی از پایگاه های کمیته امداد به حساب می آید. بنابر گزارش کمیته امداد، این نهاد در سال 1385 حدود 880 میلیون تومان (957 هزار و 242 دلار) در سوریه هزینه کرده است. این هزینه ها علاوه بر مستمری ماهانه به فقرا، هزینه های درمانی، ازدواج و کالاهای غیر نقدی در بر می گیرد.

کمک به ساخت و تعمیر مسکن، پرداخت وام قرض الحسنه، کمک به ازدواج، کمک های درمانی و آموزشی از جمله فعالیت های کمیته امداد در سوریه است.

کشورهای همسایه

Image caption کمیته امداد زیر نظر آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران اداره می شود و رئیس آن از سوی وی تعیین می شود.

تعداد افراد تحت پوشش کمیته امداد در جمهوری آذربایجان 27 هزار 800 نفر اعلام شده و این نهاد در سال 1386 کمک های موردی نیز در اختیار بیشتر از 15 هزار نفر قرار داده است. هزینه سال 1386 این نهاد در جمهوری آذربایجان، بیشتر از دو میلیارد تومان (2 میلیون و 211 هزار دلار) بوده است.

این نهاد علاوه بر کمک های نقدی، مقادیر زیادی روغن، ماکارونی، برنج، قند و شکر، پودر رختشویی، انواع زیر انداز(فرش و موکت)، یخچال، اجاق گاز بین نیازمندان توزیع کرده است.

افراد تحت پوشش کمیته امداد در تاجیکستان هم اندازه جمهوری آذربایجان است و در این کشور نیز نزدیک به 28 هزار نفر را زیر پوشش دارد. این نهاد در سال 1386 بیشتر از یک میلیارد و 200 میلیون تومان ( یک میلیون و 341 هزار دلار) در این کشور هزینه کرده است.

فعالیت کمیته امداد در افغانستان با فراز و نشیب هایی همراه بوده و فعالیت این نهاد در دوره ای به دلیل افزایش درگیری های داخلی متوقف شده و بعد دوباره از سر گرفته شده است.

بنابر گزارش سال1386، این نهاد 21 هزار 700 نفر را در افغانستان تحت پوشش داشته که بیشتر شامل بی سرپرست ها، معلولان، از کارافتادگان و سالمندان بوده اند اما غیر از این نیز نزدیک به 3500 نفر به صورت مورد کمک های نقدی دریافت کرده اند و هزینه های درمانی و فرهنگی و غذایی و ازدواج آنها تامین شده است.

آمار رسمی کمیته امداد نشان می دهد که در سال 1386 این نهاد یک میلیارد و 100 میلیون تومان ( یک میلیون و 232 هزار دلار) در افغانستان هزینه کرده است.

عمده فعالیت های این نهاد در کابل و مزار شریف، هرات و زرنج متمرکز بوده و علاوه بر کمک های نقدی، به نیازمندان اجاق گاز، فرش و زود پز نیز داده شده است.

کمیته امداد در اکثر کشورها وام نیز پرداخت می کند و اکثر این وامها قرض الحسنه است و در افغانستان نیز مبالغی برای ایجاد واحدهای دامداری و کشاورزی پرداخت شده است. این نهاد حمایتی در این کشور چند کارگاه آموزشی نیز برای خودکفایی نیازمندان در زمینه خیاطی، گلدوزی، رایانه، لوله کشی، برق مکانیک نیز برگزار کرده است.

بنابر گزارش کمیته امداد، در سال 1386 در افعانستان بیشتر از 8 هزار دانش آموز و 189 دانشجو تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.

این نهاد در سال 1386 بیشتر از 34 میلیون افغانی، (نزدیک به 682 هزار دلار) از محل کمک های مردمی و وجوه شرعی در افغانستان درآمد داشته و آن را در اختیار نیازمندان قرار داده است.

بازسازی حرم امامان شیعه

فعالیت این نهاد حمایتی در عراق در شهرهای کربلا، نجف، کاظمین، کوت، بصره و میسان متمرکز بوده است. بنابر گزارشها، این نهاد بیشتر از 19 هزار نفر را در این کشور تحت پوشش دارد.

در این کشور علاوه بر کمک های غیر نقدی نظیر روغن، پودر رختشویی، چرخ خیاطی، موکت، لباس، کمک های درمانی و جهیزیه و ازدواج در اختیار نیازمندان قرار داده است.

بنابر گزارش سال 1385، کمیته امداد علاوه بر کمک های غیر نقدی بیشتر از یک میلیون و 560 هزار دلار در عراق هزینه کرده است.

این نهاد همچنین برای بازسازی حرم امامان شیعه که در بمب گذاری ها آسیب دید بیشتر از یک میلیارد و 100 میلیون تومان کمک در داخل ایران جمع آوری کرد تا آن را صرف بازسازی حرم امامان شیعه کند.

انتقادهایی نیز نسبت به فعالیت های کمیته امداد در خارج مطرح بوده است زیرا برخی بر این باورند که کمیته امداد به جای دادن کمک نقدی و غیر نقدی به دیگر کشورها، بهتر است آن را صرف خانوارهای ایرانی کند و چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

اما آقای انواری می گوید:"اگر چنین شعاری سر داده شود همه دستگاه های کارگزاری خارج باید تعطیل شوند."

به گفته سرپرست کمیته امداد، بسیاری از دستگاه های کشور نظیر وزارت خارجه و سازمان ارتباطات اسلامی هزینه های بسیار زیادی صرف سیاست های جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی می کنند و با این نگاه باید همه این فعالیت ها تعطیل شود.

از نظر آقای انواری که از سوی آیت الله خامنه ای به عنوان سرپرست کمیته امداد انتخاب شده، می گوید کمیته امداد "اگر هزینه ای می کند برای کار فرهنگی است، برای این که تهدیدات نسبت به نظام جمهوری اسلامی را خنثی کند."