مصباح یزدی: برخی مسئولان ولایت فقیه را قبول ندارند

Image caption محمود احمدی نژاد در دوران چهار ساله ریاست جمهوری اش بارها با آقای مصباح دیدار کرد

محمد تقی مصباح یزدی، از روحانیون بنیادگرای شیعی و از مدافعان محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران، گفته است که در ایران مسئولانی وجود دارند که "بارها گفتند ما ولایت فقیه را به دلیل درج در قانون اساسی قبول داریم و این یعنی اینکه اگر قانون اساسی نبود ولایت فقیه را قبول نداشتند."

به گفته آقای مصباح یزدی "امروزه برای بسیاری از افراد ولایت فقیه از نظر علمی روشن نیست و حتی پس از انقلاب برای بسیاری از افراد که مسئولیتی را بر عهده داشتند و اصولگرا نیز بودند ولایت فقیه از نظر علمی روشن نبود."

محمد تقی مصباح یزدی رئیس بنیاد آموزشی امام خمینی و یکی از مهمترین حامیان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران است.

برخی از تحلیلگران مسائل ایران از آقای مصباح یزدی به عنوان یکی از نظریه پردازانی نام می برند که محمود احمدی نژاد و نزدیکانش در دولت ایران از نظر فکری خود را وابسته به او می دانند.

آقای احمدی نژاد رئیس جمهوری فعلی ایران در اولین سفر داخلی خود پس از برگزاری انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری، سه روز پیش از این به مشهد سفر کرده بود.

اولین اظهار نظر مصباح یزدی پس از انتخابات

از دیدار احتمالی آقای احمدی نژاد و محمد تقی مصباح یزدی در مشهد خبری منتشر نشده است اما اولین اظهار نظر او پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، در حالی منتشر شده که هر دو نفر در مشهد به سر می برند.

آقای مصباح گفته است که "امروزه بسیاری از افراد حتی حکم رهبری و فرمایشات ایشان را مانند حکم و مصوبات مجلس شورای اسلامی می‌دانند و می‌بینیم برای اینکه حتی این حکم‌ها را از میان ببرند و اجرا نکنند، اعتصاب و شورش راه می‌اندازند و حتی آنهایی که می‌گفتند انتخابات باید باطل شود نیز از جمله این افراد بودند."

اشاره های آقای مصباح یزدی به موضوع ولایت فقیه در قانون اساسی ایران است که در بازنگری آن پیش از درگذشت آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، به "ولایت مطلقه فقیه" تغییر کرد و شرط مرجعیت از رهبری حذف شد.

حکومت جمهوری اسلامی ایران بر مبنای نظریه ولایت فقیه تاسیس شد که نظام سیاسی مشروع در دوران غیبت امام دوازدهم شیعیان را از آن فقیه جامع شرایط می داند. این شخص در نظام جمهوری اسلامی از سوی مجلس خبرگان رهبری انتخاب می شود.

آقای مصباح یزدی در تازه ترین اظهار نظرش گفته است که در شرایط فعلی ایران اگر ولایت فقیه درقانون اساسی این کشور نبود برخی مسئولان ولایت فقیه را قبول نداشتند.

طرح ولایت

اظهارات آقای مصباح یزدی در چهاردهمین دوره آموزشی طرح ولایت و نهمین دوره تکمیلی بسیج دانشجویی ایراد شده و به نظر می رسد که خطاب او به میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات است که از مردم معترض خواسته اند به اعتراض های قانونی خواد ادامه دهند.

میر حسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد رقیب آقای احمدی نژاد به دلیل وجود آنچه که "تقلب گسترده" در انتخابات خوانده اند، پیروزی او را به رسمیت نشناخته و خواستار ابطال انتخابات و برگزاری مجدد آن شده اند.

در حالی که بیش از یک ماه از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران می گذرد، گزارش ها از تهران و دیگر شهرهای ایران حاکی از ادامه اعتراض بخش های کثیری از مردم به نتایج اعلام شده است.

از جمله در تازه ترین واکنش ها، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری، در جریان اقامه نماز جمعه تهران، نتیجه انتخابات و سرکوب دولتی مردم معترض را تایید نکرده و خواستار به کار بستن راهکارهایی شده است که "اعتماد عمومی" را به جامعه بازگرداند.

آقای رفسنجانی، در خطبه های نماز جمعه تهران که برخی از رسانه های ایران به علت حضور گروه های گوناگون مردم در آن با صفت "تاریخی" یاد کرده اند، شرایط پیش آمده پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری را، "بحرانی" توصیف کرده بود.

تقابل دو دیدگاه

آقای هاشمی رفسنجانی، در این سخنرانی مشروعیت حکومت را برآمده از مردم خواند اما یک روز پس از آن، محمد یزدی از فقیهان شورای نگهبان و رئیس سابق قوه قضائیه ایران، با حمله به آقای هاشمی رفسنجانی مشروعیت حکومت را از جانب "خداوند" دانست.

دیدگاهی که آقای یزدی آن را به شکل عمومی بیان کرده، بازتاب دهنده دیدگاه برخی از روحانیون پرنفوذ و رهبران سیاسی ایران است که پیش از این محمد تقی مصباح یزدی آن را در مجامع خصوصی تر و بر سر کلاس های درس تئوریزه می کرد.

بر اساس این دیدگاه، اصل مشروعیت حکومت و حاکمانش از جانب خداوند است و رای مردم جایگاهی برابر با تایید "مشروعیت الهی" دارد و جمهوریت فرع بر مشروعیت الهی است.

به اعتقاد برخی از ناظران مسائل ایران، این دیدگاه پس از درگذشت آیت الله خمینی که اصالت مشروعیت حکومت را برآمده از "جمهوری" می دانست به مرور کمرنگ شده است.

عبدالکریم سروش از نظریه پردازان و از شارحان فلسفه اسلام سیاسی، اخیرا به بخش فارسی بی بی سی گفته است که جمهوری اسلامی معنایش دست کم در نظر بانیان اولیه آن این بود که مشروعیت خود را از جمهور مردم می گیرد.

آقای سروش گفت: " آیت الله خمینی سخنان بسیاری گفتند که بر همین معنا قابل حمل است. اما رفته رفته خصوصا پس از درگذشت آیت الله خمینی این رای رو به ضعف رفت و کسانی دست بالا را در درون و بیرون حکومت گرفتند که مشروعیت را از مردم و جمهور سلب کردند و به دست خداوند دادند و سپس امام زمان و از طریق امام زمان به نایب امام زمان که قرار بود مجلس خبرگان آن را کشف و به مردم معرفی کند."

به اعتقاد پاره ای از ناظران مسائل ایران، به نظر می رسد که در حال حاضر دو دیدگاه که یکی مشروعیت را از جانب "خداوند" می داند و دیگر از جانب "مردم" هم اینک در میان حاکمان و تئوری پردازان جمهوری اسلامی رو به روی یکدیگر ایستاده اند و هریک از دیدگاه خود دفاع می کنند.