ایران میزبان بعدی اجلاس سران جنبش غیر متعهدها است

وزارت امور خارجه ایران از تایید ریاست این کشور بر جنبش غیر متعهدها ایران از سال ۱۳۹۱ خورشیدی (۲۰۱۲ میلادی) خبر داده است.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با حضور در یک برنامه زنده تلویویون دولتی ایران، گفته است که سران جنبش غیر متعهدها در اجلاس اخیر خود در مصر، موضوع میزبانی ایران را که در اجلاس سه سال پیش در کوبا تصویب شده بود، تایید کردند.

جنبش عدم تعهد در سال ۱۳۴۰ خورشیدی در اوج جنگ سرد و فضای دوقطبی غرب و شرق با هدف وحدت میان کشورهایی که در اردوگاه کمونیسم و امپریالیسم قرار نداشتند، تشکیل شد.

به اعتقاد پاره ای از کارشناسان مسائل بین المللی، فروپاشی شوروی در سال ۱۳۷۰ و در پی آن پایان جنگ سرد، ضرورت وجود جنبش غیرمتعهدها را کم کرده است. طی این دوره این جنبش در واقع تعریف خود را از دست داد و عملا در موضعی انفعالی قرار گرفت.

سران ۱۱۸ کشور عضو جنبش عدم تعهد، هفته گذشته در بندر شرم الشیخ مصر گرد هم آمدند اما محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در این اجلاس شرکت نکرد.

پیشتر اعلام شده بود که آقای احمدی نژاد در این اجلاس حاضر خواهد شد و در حاشیه آن فرصتی ایجاد خواهد شد که عادی شدن روابط سیاسی ایران و مصر نیز از سوی رئیسان جمهوری دو کشور مورد بررسی قرار گیرد اما آقای احمدی نژاد برخلاف اعلام قبلی به این اجلاس نرفت.

آقای احمدی نژاد بیشتر از یک سال پیش گفته بود که اگر مصر بخواهد ایران ظرف مدت یک روز سفارتخانه خود را در قاهره بازگشایی خواهد کرد اما وزیر امور خارجه مصر در پاسخ به این اظهارات، گفت که از سر گیری مجدد روابط سیاسی دو کشور مقدماتی دارد و فعلا ممکن نیست.

برخی از کارشناسان مسائل ایران، این ابراز علاقه آقای احمدی نژاد را به عادی سازی روابط ایران و مصر که با دستور آیت الله خمینی بیناینگذار جمهوری اسلامی و به دلیل ایجاد روابط مصر با اسرائیل، صورت گرفته بود مورد انتقاد قرار دادند. در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران نیز نامزدهای رقیب آقای احمدی نژاد به علت ارائه "کارشناسی نشده" این پیشنهاد، از او انتقاد کردند.

بازگشت چند ساعته ساعته متکی تهران

در شرایطی که آقای احمدی نژاد به مصر نرفت، منوچهر متکی وزیر امور خارجه ریاست هیات ایرانی را در اجلاس مصر بر عهده داشت. آقای متکی هم در میانه برگزاری این اجلاس به تهران بازگشت و پس از چند ساعت دوباره راهی مصر شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران علت بارگشت چند ساعته آقای متکی را به ایران "یک جلسه مهم در تهران" توصیف کرده اما توضیح بیشتری نداده است.

در اجلاس شرم الشیخ سران و وزیران خارجه بیش از ۱۰۰ کشور عضو جنبش غیر متعهدها شرکت داشتند اما به گفته آقای قشقاوی، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه این نشست، دیدارهایی با وزیر امور خارجه لبنان، وزیر امور خارجه سریلانکا، معاون وزیر امور خارجه سوریه، و رئیس جمهوری کوبا داشته است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، آقای متکی با وزیر امور خارجه مصر بر سر میز شام رسمی اجلاس غیر متعهدها، به طور ایستاده گفت و گوی دوستانه داشته است.

مطالب مرتبط