نماینده خامنه ای در سپاه: در نماز جمعه علیه ولایت شعار دادند

عملیات پلیس ضد شورش و لباس شخصی ها علیه معترضان در نماز جمعه 26 تیر
Image caption عملیات پلیس ضد شورش و لباس شخصی ها علیه معترضان در نماز جمعه 26 تیر

مجتبی ذالنوری جانشین نمایندگی رهبر ایران در سپاه پاسداران اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران را با آنچه برخی "فتنه های" قبلی علیه نظام جمهوری اسلامی دانسته مقایسه کرده و گفته است که حکومت از آن عبور کرده است.

او در سخنانی که خبرگزاری "مهر" نقل کرده است از جمله این اعتراضات را با "هشت سال دوران اصلاحات" - دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی - مقایسه کرد و گفت "انقلاب اسلامی با پیروزی این فتنه ها را پشت سر گذاشت."

در پی انتخابات ریاست جمهوری ایران که محمود احمدی نژاد در آن برنده اعلام شد اعتراضات گسترده ای به نتایج - که معترضان آن را حاصل تقلب می دانستند - صورت گرفت که هنوز ادامه دارد.

آقای ذوالنوری همچنین به علی اکبر هاشمی رفسنجانی که در نماز جمعه 26 تیر خواستار تلاش حکومت برای رفع تردیدها نسبت به نتایج انتخاب شده بود حمله کرد.

وی گفت: "هاشمی رفسنجانی در صحبت های مختلفی خود را همراه و پشتیبان مقام معظم رهبری اعلام کرده بود ولی فعالیت های شدیدی علیه دولت مورد تایید رهبری انجام داد."

او جای دیگری افزود: "هاشمی رفسنجانی در نامه سرگشاده به مقام معظم رهبری که یکی از بزرگترین اشتباهات ایشان بود، خود را بی طرف در انتخابات اعلام کرد ولی فعالیتهای تخریبی گسترده علیه دولت احمدی نژاد انجام داد".

برخی معترضان به نتیجه انتخابات گفته اند که هواداران دولت با وارد کردن چنین اتهاماتی می خواهند سرکوب منتقدان را توجیه کنند و بر آنچه "تقلب گسترده" در انتخابات می دانند سرپوش بگذارند.

اما آقای ذوالنوری، همچون برخی دیگر از مقام های سپاه این اعتراضات را تلاشی برای "انقلاب مخملی" توصیف کرد. محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران نیز قبلا این اعتراضات را "تلاش برای براندازی نرم" خوانده و آنها را "شکست خورده" توصیف کرده بود.

نماینده رهبر ایران همچنین به اعتراض ها در جریان نماز جمعه 26 تیر به امامت هاشمی رفسنجانی اشاره کرد.

وی گفت: "در نماز جمعه دو روز گذشته عده ای برای اولین بار به نماز جمعه آمدند و با ایجاد بی نظمی موجب شکسته شدن صفوف نماز شده و شعارهایی علیه ولایت سر دادند."