بررسی روزنامه های تهران؛ یکشنبه 28 تیر

تیترهای اول

"بازداشتی ها نباید آزاد شوند رفسنجانی چه کاره است که می گوید آزاد شوند" تیتر اول آفتاب یزد است که از گفته های محمد یزدی است، اعتماد با عنوان "آقای هاشمی چه کاره اید؟" همین موضوع را در عنوان اول خود منعکس کرده، جام جم از "انتقاد آیت الله یزدی از هاشمی رفسنجانی" خبر داده، "آیت الله یزدی: مشروعیت حاکمیت از طرف خداوند است" عنوان اصلی سرمایه است و رسالت از قول همین عضو شورای نگهبان نوشته "هاشمی رفسنجانی به اصل مشروعيت نظام بی ‌توجهی كرده است".

فرهیختگان از "لشکرکشی علیه هاشمی" نوشته، ابتکار از" بازتاب هاي سياسی يک فريضه عبادی" خبر داده، ابرار نوشته "شعار مرگ بر چین و روسیه نمازگزاران ایرانی سوژه روزنامه های آمریکائی"، حیات نو از "واکنش‌ها ‌به خطبه‌هاى نماز جمعه تهران" نوشته و "اظهارات هاشمی رفسنجانی در نمازجمعه تهران با استقبال وسيع و معنادار رسانه هاي بيگانه مواجه شد" خبر اصلی کیهان است.

"فراخوان مردم به مشاركت در طرح ملي خدمت" تیتر اول روزنامه ایران است، "صنعتی شدن فعاليتهای کشاورزی، همچنان در ابتدای راه" عنوان روزنامه جمهوری اسلامی است، "تغيير اختيارات در پرداخت وام" تیتر دنیای اقتصاد است و "نامه نمايندگان موسوی به لاريجانی" در صدر گزارش های صدای عدالت آمده است.

خبر با عنوان "آغاز مناقشه اصولگرایان و احمدی نژاد" خبر تغییرات کابینه را منعکس کرده و "درخواست اصولگرايان براي عزل رحيم مشايی" عنوان اصلی مردم سالاری است.

گزيده مقالات

نماز جمعه تهران

حیات نو در گزارشی نوشته پس از سخنان مهم و خطبه‌هاى نماز جمعه تاريخى تهران که توسط آيت‌الله هاشمى رفسنجانى ايراد شد اظهارنظرهاى متفاوتى در اين باره از سوى جناح‌هاى مختلف سياسى ابراز شده در حالى که اين سخنان و راهکارهاى پيشنهادى آقاى هاشمى براى پشت‌سر گذاشتن مسائل جامعه مورد استقبال وسيع اقشار مختلف مردم از گرايش‌ها و تفکرات سياسى و برخى روحانيون و نخبگان قرار گرفت؛ برخى نظرات مخالف نيز درباره اين سخنان ابراز شد.

به نظر گزارشگر این روزنامه در بين مخالفان سخنان يک عضو شوراى نگهبان از همه برجسته‌تر بود. هاشمى در خطبه‌هاى روز جمعه با تلويح شبيه به تصريح از عملکرد شوراى نگهبان انتقاد کرده بود به اين ترتيب اظهارات و حمله تند آيت‌الله محمد يزدى فقيه شوراى نگهبان به سخنان آيت‌الله هاشمى دور از انتظار نبود. فقيه شوراى نگهبان با تاکيد بر آنکه حکومت اسلامى مشروعيت خود را از مردم نمى‌گيرد به مقابله با سخنان هاشمى رفت که گفته بود در جمهورى اسلامى و در تفکر امام مردم بالاترين جايگاه را دارند و اگر مردم راضى نباشند حکومت اسلامى نخواهد بود.

صدای عدالت در مقاله اصلی خود نوشته از چندين روز قبل از جمعه معهود ، محافظه کاران نشان داند که تحمل برگزاری چنين نمازی را ندارند. تندروهای اين جناح در روزنامه ها و سايتهای خود برای آن خط و نشان کشيدند. برای اولين بار معترضان متدين و اصلاح طلبان متعهد که به دليل جهت دار بودن خطبه هاي جمعه، چند سالي از آن فاصله داشتند خود را آماده حضور کرده و صف در صف به جماعت ايستادند.‏

در دنباله این مقاله آمده براي اولين بار اطراف محل برگزاري نماز جمعه فضاي امنيتي سنگيني داشت، براي اولين بار در جمهوري اسلامي ايران فضاي نماز جمعه به گاز هاي اشک آور آلوده شد.‏

مصطفی ایزدی در مقاله صدای عدالت اضافه کرده برای اولين بار خطيب جمعه تهران به طور تلويحي از وجود زندانيان سياسي در ايران خبر داد و به طور صريح درخواست آزادي آنها را نمود. آزادي زندانيان سياسي که هنوز معلوم نيست جرم آنها چيست ، يکي از شروط بازگشت اعتماد متقابل دولت و ملت به جامعه اعلام شد.‏ و براي اولين بار خطيب جمعه نگران برخورد نيروهاي انتظامي و شبه انتظامي با نمازگزاران بود و لذا به مخاطبين خود گوشزد نمود که شعار هاي سنجيده و عرفي بدهند که بعد از نماز برايتان مشکلي پيش نيايد.‏

آرمين کيان در سرمقاله حیات نو نوشته هاشمى‌رفسنجانى يک سياستمدار تمام‌عيار است؛ او هم در مقام اپوزيسيون قبل از انقلاب و هم در جايگاه پوزيسيون بعد از انقلاب نقشش را به خوبى ايفا کرده است. او سياست و قواعدش را به صورت عملى آموخته است و از اين جهت زيرک‌ترين سياستمدار دوران پس از انقلاب نام گرفته است.

به نوشته این روزنامه نظام سياسى پس از درگذشت بنيانگذار انقلاب اسلامى بدون نقش‌آفرينى هاشمى سامان نمى‌‌يافت. او در اين شرايط انتقالى به طور قطع مرد اول سياست‌ورزى ايران بود. هاشمى در نقش جديد خود هم به راس هرم قدرت در ايران سر و سامان داد و هم هدايت امور اجرايى کشور را بر عهده گرفت. اين عملکرد سياسى از او يک سياستمدار تمام‌عيار ساخت.

الگوهای بداخلاق

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته در جايي كه برمبناي نظام سياسي اسلام زمامداران و دولتمردان بايد براي توده هاي مردم جامعه الگوي اخلاق باشند چگونه بايد اين لايه از مسئولان را به راه آورد و به وظايف اخلاقي متعهد ساخت.

نویسنده این مقاله پرسیده چه كسي پاسخگوي عملكردهاي تباه و ضد اخلاقي گروه هايي از مردم جامعه است كه براساس مشاهدات و شنيده ها و خوانده هائي كه منتسب به بعضي مسئولان است به تحريك و تحرك درآمدند و شايعه هاي ساخته و پرداخته شده درباره افراد گوناگون را در سطح كشور و حتي تا دور افتاده ترين روستاها منتشر كردند

به نوشته این روزنامه اقدامات خلاف قانون يا زير پا نهادن قانون توسط برخي مسئولان سطح بالا چگونه توجيه پذير است وقتی مسئولانی که خود بايد در اجراي قانون پيشقدم باشند در روزهاي تلخي كه بر اسلام و نظام جامعه و كشور گذشت به شيوه هاي ناجوانمردانه آغازگر "هتك حرمت" شدند و صالحان و مبارزان و مديران دلسوز و خدوم نظام را مورد تهاجم قرار دادند و بدترين بداخلاقي ها را در قالب تهمت و دروغ در حق آنان روا داشتند تا جايي كه اين حركت زشت و خلاف شرع و عقل توسط گروهي از طلاب ناآگاه نيز تكرار شد و شگفتي مراجع و اعتراض علماي فرهيخته را برانگيخت.

انتصاب معاون اول

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به سوابق رحیم مشائی معاون اول منتخب احمدی نژاد برای ریاست جمهوری با یادآوری مواردی در گذشته که مخالفت اصولگرایان را در پی داشته نوشته اکنون که احمدي نژاد در حال تشکيل دولتي تازه است، انتصاب مجدد رحيم مشايي در پستي مهم تر از قبل، نشان داد که رییس جمهور بر اصل مشورت ناپذيري همچنان پايبند است و حتي با اصولگرايان طرفدار دولت هم در زمينه عزل و نصب ها مشورت نمي کند.

به نوشته این روزنامه دو هفته مانده به آغاز به کار دولت دهم، و در شرايطي که اصلاح طلبان، روحيه و انگيزه چنداني براي ورود به مباحث مربوط به دولت احمدي نژاد را ندارند، اصولگرايان بيش از گذشته دچار تنش و اختلاف شده اند و لبخندهاي تصنعي دوران تبليغات انتخاباتي در مقابل رقيب رنگ باخته است. اکنون حاميان احمدي نژاد از طيف هاي گوناگون به انتقاد زودهنگام از او پرداخته اند و اين امر نشان مي دهد که مصداق مثل معروف «سالي که نکوست از بهارش پيداست»

کیهان در یادداشت روز خود به مخالفت با انتصاب رحیم مشائی به معاون اولی رییس جمهور پرداخته و نوشته لازمه قطعي احترام به توده هاي عظيم مردم اصولگرا آن است كه حكم معاونت اولي آقاي رحيم مشايي را لغو كنند چرا كه اين جايگاه اگرچه در اختيار رئيس جمهور است ولي متعلق به مردم است و البته رياست محترم جمهور مي توانند روابط دوستانه و صميمي خود با ايشان را حتي مستحكم تر از گذشته حفظ فرمايند، زيرا اين رابطه متعلق به شخصيت حقيقي رئيس جمهور منتخب است و ربطي به ديگران ندارد.

حسین شریعتمداری با اشاره به اصل 124 قانون اساسي نوشته این يعني جايگاهي تقريباً همطراز رئيس جمهور و بالاتر از همه وزرا و معاونان ديگر ايشان. اكنون بايد از رئيس جمهور محترم پرسيد آيا مردم در انتخابات اخير به آقاي مشايي راي داده اند كه حالا مجبور باشند حضور ايشان را در جايگاهي تقريباً همطراز رئيس جمهور و فراتر از همه وزرا و اعضاي كابينه تحمل كنند؟!

اعتراض الهام

آفتاب یزد در سرمقاله خود به اظهارات غلامحسین الهام در نقد مصوبه مجمع تشخیص مصحلت نظام پرداخته و نوشته الهام در شوراي نگهبان سابقه‌اي طولاني دارد و مدتی هم سخنگويي این شورا را به عهده داشته و در آن مدت، مجمع تشخيص مصلحت نظام مصوباتي داشته كه همه آنها در روال مشابه با مصوبه اخير به تصويب رسيده است. اما تا قبل از اضافه شدن مسئوليت دولتي به مسئوليت قبلي الهام، هيچگاه شنيده نشد كه او از نقض اين قانون توسط مجمع تشخيص مصلحت سخن بگويد.

به نوشته سردبیر این روزنامه الهام به خاطر محروم شدن دولت از دو كرسي شوراي نگهبان، اتهام نقض قانون اساسي را به مجمع تشخيص مصلحت وارد مي‌كند اما تاكنون در مورد نقض آشكار اصل 27 قانون اساسي توسط همكاران محبوب خود در وزارت كشور و محروم ساختن ميليون‌ها ايراني از يك حق مسلم، سكوت پيشه كرده و وظيفه خود را در پاسداري از قانون اساسي- به عنوان عضو ‌‌شوراي نگهبان- را انجام نداده است!

سئوال سرمقاله آفتاب یزد این است: امروز مردم شاهد ادعاهاي عجيبي هستند كه از طريق رسانه‌هاي عمومي نيز منتشر شده و مي‌شود. براساس همين ادعاها، نهادهايي كه بايستي در برابر مفاسد بايستند يا منافذ فساد را ببندند،‌خود از وجود نوعي فساد يا ناتواني در مقابله با فساد رنج مي برند و طبق ادعاي رئيس دولت، اين ضايعه حتي بخش بازرسي عالي‌ترين نهاد كشور را نيز تحت تأثير قرار داده است. پس چه راهي بهتر از اين، كه عضو شوراي نگهبان در كنار حمايت‌هاي جانانه از مبسوط اليد بودن دولتمتبوع خويش، قدري به بسط يد مردم براي ايستادگي در برابر فسادهاي خانمان برانداز و آينده سوز نيز بينديشد.

طرح ملی خدمت

به نوشته روزنامه ایران محمود احمدي‌نژاد گفته است هيأتي را مأمور پيگيري و تدوين "طرح ملي خدمت" كرده‌ام و خود نيز رأساً بر تمام مراحل آن نظارت و اشراف خواهم داشت در این کار که طرح ملي خدمت نام گرفته به نوشته روزنامه دولت قرار است با به خدمت گرفتن روش‌هاي نوين و بهره‌گيري از الگويي علمي، فاصله‌هاي معمول ميان مردم با مسئولان، فارغ از اين‌كه كجا زندگي مي‌كنند برداشته شود و هر كس متناسب با توان، تخصص، تجربه و استعداد خود بتواند به مسئولان كشور مشاوره دهد و يا افراد واجد شرايط را براي تصدي مسئوليت پيشنهاد دهد و در تصميم‌سازي‌هاي كشور سهيم باشد

ایران از قول رییس دولت نوشته براي تشكيل دولت جديد سعي كرده‌ام از نظرات دلسوزان و كارشناساني كه به دنبال منافع شخصي يا گروهي خود نيستند، در ارزيابي عملكرد اعضاي كابينه بهره‌گيري كنم و برآيند نتايج ارزيابي‌هاي قبلي با بررسي‌هاي جديد را مبناي تصميم‌گيري قرار دهم، گروهي را مأمور تهيه فهرست واجدين شرايط و صاحبان صلاحيت براي پست‌هاي مورد نياز كرده‌ام.

روزنامه دولت در مقاله ای نوشته چه بسا وابستگي‌هاي فوق‌العاده حزبي و گروهي روساي جمهور بعد از دفاع مقدس كابينه آنها را از نهادي براي خدمت به مركزي براي توزيع سهام قدرت ميان همكيشان تبديل كرده بود، آنقدر كه بايد و شايد سياست‌ورزان را به گمانه زني براي اعضاي هيأت دولت‌هاي سازندگي و اصلاحات ترغيب نمي‌كرد اما عدم وابستگي احمدي‌نژاد به گروهها و جريانات سياسي و وعده تشكيل كابينه 70 ميليوني، حدس زدن اعضاي هيأت دولت نهم را مشكل كرد.

به نوشته این روزنامه انتخاب گزينه‌هايي براي كابينه كه بيش از اين نام و نشاني آشنا در مناصب اجرايي كشور نداشتند، اگرچه از تيغ انتقاد نقادان در امان نماند و پژواك آن تا صحن علني مجلس هفتم رسيد و در اقدامي بي‌سابقه مجلس اصولگرا به چهار وزير پيشنهادي رئيس جمهور اصولگرا رأي اعتماد نداد، اما نشان دهنده تحقق وعده احمدي‌نژاد بود. چه اين‌كه بعد از گذشت چهار سال از فعاليت دولت نهم عملكرد تعدادي از همين وزيران و مديران اجرايي بي‌نام نشان مورد تأييد موافق و مخالف قرار گرفته است.

سهام عدالت کارگران

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته درحالی که رئیس سازمان خصوصی سازی از بسته شدن پرونده سهام عدالت تا پایان تیر ماه (یک هفته دیگر) خبر داده، کارگران هنوز مشمول دریافت سهام عدالت نشده اند. اما مدیر عامل کارگزاری سهام عدالت معتقد است امکان پرداخت سهام به کارگران به طور کامل از بین نرفته است.

سرمایه نوشته گفته می شود حدود هشت میلیون کارگر رسمی داریم اما طبق آمار سازمان خصوصی سازی بین 13 تا 14 میلیون کارگر فرم سهام عدالت را پر کرده اند. اما مشکل اینجاست که تاکنون فقط به ارزش سهام واگذاری شده اشاره شده به طوری که تا اردیبهشت ماه امسال به گفته کاظم زاده مدیر کل امور اجتماعی و سهام، وزارت کار و امور اجتماعی ارزش سهام ترجیحی واگذار شده به کارگران در سال 86 را یک هزار و 232 میلیارد و 219 میلیون ریال عنوان کرد که این میزان از واگذاری سهام 40 واحد تولیدی به 23 هزار و 647 کارگر حاصل شده به نحوی که در سال 86 تعداد بیش از 976 میلیون و 662 هزار سهم ترجیحی نیز به کارگران واگذار شده است.

معضلات تولید

موسي غني‌نژاد در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته فعالان بخش‌خصوصي و اغلب كارشناسان مستقل بر اين نكته تاكيد دارند كه توليد داخلي در‌ حال‌حاضر با مشكلات بزرگي دست به گريبان است. اين معضلات كه عمدتا به قيمت بسيار پايين كالاهاي صادراتي بازمي‌گردد، منحصر به بخش‌خصوصي نيست و شامل بخش دولتي و شبه دولتي نيز مي‌شود. گزارش‌هاي نگران‌كننده درباره وضعيت مالي بزرگ‌ترين توليدكننده اتومبيل در ايران شاهدي بر اين مدعا است.

این اقتصاددان و استاد دانشگاه تاکید کرده آنچه اقتصاد ملي را در وضعيت دشوار فعلي قرار داده، رويكردها و تصميم‌گيري‌هاي نادرست كلان اقتصادي به ويژه در عرصه مالي، پولي و ارزي بوده است. هزينه‌هاي عظيم و فزاينده بودجه عمومي دولت در كنار گسترش غيرقابل كنترل شركت‌هاي دولتي، به‌رغم توصيه‌هاي اكيد و واضح سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي، فضاي فعاليت براي بخش‌خصوصي را به شدت تنگ كرده و بيشتر منابع مالي و اقتصادي جامعه را در چاه ويل اتلاف منابع فرو برده است.

نامه به رییس مجلس

اعتمادملی متن نامه بيژن نامدار زنگنه و عباس آخوندي نمایندگان میرحسین موسوی را چاپ کرده که بعد از نماز جمعه این هفته تهران به رییس مجلس نوشته و در آن تاکید کرده اند که معترضان به نتايج آرا که تعداد آنها کم هم نمي باشد، بايد به رسميت شناخته شوند. اين افراد براساس اصل 27 قانون اساسي داراي حقوقي هستند که بايد از آن برخوردار باشند.

در این نامه پيشنهاد شده به مهندس موسوي در يک و يا چند برنامه زنده صدا و سيما اجازه حضور جهت طرح مسائل خود داده شود. ممانعت از حضور ايشان در رسانه ملي اقدام بي وجهي است.- به ايشان و جمعيت هاي هوادار ايشان توسط وزارت کشور اجازه راهپيمايي اعتراضي رسمي اعطا گردد. شوراي نگهبان هياتي از رجال ملي و مورد اعتماد مردم را که اظهارنظر آنان موجب جلب اعتماد عمومي و آرامش جامعه شود به عنوان خبرگان امين خود انتخاب کند

در ادامه نامه نمایندگان میرحسین موسوی آمده است دامنه رسيدگي اين هيات که به عبارتي بايد نقش هيات منصفه را ايفا کند، بايد عام و بدون محدوديت باشد.- ما پيشنهاد مي کنيم که اعضاي اين هيات مرکب از افراد زير باشد؛ سيدحسن خميني، محمدي ري شهري و گودرز افتخارجهرمي.

درباره ابطحی

اميرحسين هاشمي در مقاله ای در اعتماد درباره محمد علی ابطحی روحانی زندانی نوشته او در اوج قدرت بود که نوشتن در وبلاگش را شروع کرد. دقيقاً بر عکس چيزي که قدرت ايجاب مي کند. کسي که تن به وبلاگ نويسي مي دهد، در حقيقت پيدا و پنهان خود را در معرض قضاوت خواننده هاي مطالب خويش قرار مي دهد. به مرور اگر خواننده هاي ثابت خود را پيدا کند، نسبت به آنها مديون مي شود و گويي حلقه يي بر گردنش افکنده دوست، اگر اتفاقي بيفتد و ننويسد، از او گلايه مي کنند. اگر مصلحت انديشانه بنگارد، به او چپ چپ نگاه مي کنند، و اگر حرف دلش را بزند، خيلي ها با او دشمني مي کنند. فردي که در دايره قدرت وارد مي شود، قطعاً از تمامي اين موارد گريزان است، چون سري که درد نمي کند را دستمال نمي بندند. به نوشته این مقاله ابطحي خود را از زير پوشش عبا و لباده سکوت، که هميشه در راستاي تقدس روحانيت و رمزآلود کردن آن لازم دانسته مي شد، بيرون آورد و زندگي يک روحاني سياستمدار را بر تارنماي خود به تصوير کشيد. اين اولين بار بود که مردم ايران به صورت روزانه در جريان جزييات فکري و زندگي يک روحاني و يک سياستمدار قرار مي گرفتند. ابطحي تعهد داشت که هر روز بنويسد و پنج سال بدون وقفه نوشت. در اين پنج سال فقط دو روز بود که ننوشت. يک بار وقتي تارنماي او را دزديدند، و بار ديگر به احترام مادرش، روزي که او را از دست داد.