دفاع علی مطهری از سخنان هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتقادات محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو شورای نگهبان نسبت به سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه هفته گذشته گفت که "مقبولیت نظام و اتمام حجت در این زمینه تنها بدست مردم است".

آقای مطهری که از اعضای ارشد فراکسیون اصولگرایان مجلس است در گفت و گویی با خبرگزاری مهر گفت که خطبه های هاشمی رفسنجانی در جهت " ایجاد آرامش و مکمل بیانات رهبری" بود.

محمد یزدی به آن بخش از سخنان آقای هاشمی رفسنجانی که مشروعیت نظام جمهوری اسلامی را برگرفته از مردم دانست ایراد گرفته و گفته بود: "همراهی مردم برای حکومت مشروعیت ایجاد نمی کند."

آقای یزدی با اشاره به سخنان آقای رفسنجانی در باره نقش مردم و میزان رضایت آنها از حکومت گفته است: "ایشان اشتباه کرده و اشتباه می کنند."

به گفته آقای یزدی، مشروعیت با مقبولیت تفاوت دارد و "مشروعیت حاکمیت در اسلام از طرف خداوند است و مقبولیت حاکمیت با همراهی مردم است."

آقای مطهری با اشاره به بخشی از گفته های آقای یزدی گفت: "البته سخنان یزدی مبنی بر اینکه مشروعیت نظام جمهوری اسلامی از ناحیه پروردگار و پیامبر ومقبولیت آن در گرو رضایت مردم است، حرف صحیحی است. اما بایستی به این موضوع نیز توجه نمائیم که سخنان هاشمی نافی این مسئله نبود، چراکه هاشمی هیچگاه نگفت که مشروعیت نظام از ناحیه مردم است بلکه وی تحقق وادامه حکومت را درصورت عدم رضایت مردم میسر ندانست و به بیانی دیگر، مقبولیت نظام و اتمام حجت تنها بدست مردم است."

بخش دیگری از سخنان آقای هاشمی که مورد انتقاد شدید چهره های اصولگرا از جمله آقای یزدی قرار گرفت، راهکارهای پیشنهادی آقای هاشمی برای خروج از وضعیت فعلی بود؛ از جمله آزادی همه بازداشت شدگان پس از انتخابات.

اما آقای مطهری با تائید پیشنهادهای آقای هاشمی رفسنجانی از جمله تسریع در آزادی بازداشت شدگان و رسیدگی به خانواده های آسیب دیدگان و همچنین بازسازی فضای گفتگو در صدا و سیما، این راهکارها را برای طرفین ماجرا "بسیار راهگشا" برشمرد.

آقای یزدی نسبت به پیشنهاد آزاد شدن بازداشت شدگان خطاب به آقای هاشمی گفته بود که :"شما چه کاره هستید که می گویید باید بازداشت شدگان آزاد شوند."

اما علی مطهری در انتقاد به اظهارات محمد یزدی گفت: "هر کسی به عنوان یک شهروند ایرانی می تواند چنین پیشنهاداتی را برای بهبود اوضاع مطرح نماید چه رسد به خطیب نمازجمعه تهران، آنهم زمانی که خبری مبنی بر بدرفتاری با بازداشت شدگان را می شنویم ، بنابراین انتقاد یزدی به هاشمی رفسنجانی وارد نیست."

Image caption محمد یزدی دبیر مجلس خبرگان رهبری است، نهادی که ریاست آن بر عهده اکبر هاشمی رفسنجانی است

او دوستانه صحبت کردن یکی از مقامات کشوری با معترضان و توجه به خواسته های آنها را لازم دانست و گفت که آقای هاشمی در سخنانش به این مهم جامه عمل پوشاند.

به جز محمد یزدی، شخصیتهای شناخته شده دیگری از جناح اصولگرایان از جمله محمد تقی مصباح یزدی، محمد نبی حبیبی، دبیر کل حزب موتلفه اسلامی و احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران از سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه هفته پیش انتقاد کردند.

علی مطهری یکی از چهره های معدود اصولگراست که از سخنان آقای هاشمی دفاع کرده است.

او که فرزند آیت الله مرتضی مطهری، از روحانیون بلندپایه ایرانی در اول انقلاب است، در دور نخست ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در پاره ای از موضوعات از منتقدان او به شمار می رفت.

آقای مطهری که يکی از حامیان اصلی استیضاح و برکناری علی کردان، وزیر کشور پیشین بود، این بار نیز نسبت به انتخاب اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری موضع گرفته است و گفت: انتصاب مشایی از سوی رئیس جمهور به سمت معاون اولی نشان داد که احمدی نژاد به نظرات دیگران حتی مراجع تقلید و نخبگان جامعه اهمیتی نداده و برای افکار عمومی هم ارزشی قائل نیست. حتی استفاده از کردان در کابینه دهم نیز آنچنان دور از ذهن نیست چراکه اساسا روحیه رئیس دولت دهم اینگونه است."

علی مطهری، پیشتر نیز از موضع گیری محمد یزدی و چند عضو دیگر شورای نگهبان در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران و وقایع پس از آن انتقاد کرده و "نقض بی‌طرفی" برخی از اعضای شورای نگهبان به دلیل اعلام حمایت آنها از نامزدی محمود احمدی‌نژاد را "اشتباه" خوانده بود.

او در گفت و گو با خبرگزاری "ایلنا" گفته بود: "به نظر من برخی از اعضای این شورا همچون محمد یزدی، احمد جنتی و محمد مومن و همچنین غلامحسین الهام به دلیل موضع‌گیری‌های انتخاباتیشان، مرتکب اشتباه شدند. از آنجا که شورای نگهبان در مقام داور است، داور نباید به طرفداری از یکی از طرفین دعوا اظهار نظر کند. اما متاسفانه آنها از نامزدی محمود احمدی‌نژاد حمایت کردند."

آقای یزدی پیش از انتخابات گفته بود: "آقای احمدی نژاد در مقایسه با سایر افراد به ارزش های اسلامی توجه بیشتری دارد و شاخص های مورد نظر امام و رهبری را بهتر رعایت می کند".