فشار قانونگذاران آمریکایی بر اوباما در مورد ایران

تاسیسات اتمی ایران
Image caption آمریکا خواهان مذاکره با ایران در مورد برنامه اتمی است

چند سناتور آمریکایی فشار بر رئیس جمهوری آمریکا را افزایش داده اند تا در صورت خودداری ایران از تعلیق برنامه غنی سازی تا اواخر 2009 برای اعمال تحریم های شدید بر آن کشور مقدمه چینی کند.

جان کایل و جان مک کین، سناتورهای جمهوری خواه، جوزف لیبرمن سناتور مستقل و اوان بی سناتور دموکرات باراک اوباما را ترغیب کردند تحریم هایی را برای هدف گرفتن بانک مرکزی ایران در صورت به بن بست خوردن تلاش های دیپلماتیک آماده کند.

این قانونگذاران طرحی را معرفی کرده اند که از رئیس جمهوری آمریکا می خواهد در صورتی که ایران پیشنهاد او برای گفت و گوی مستقیم در مورد برنامه اتمی را تا زمان اجلاس گروه 20 در اواخر سپتامبر نپذیرد یا از توقف برنامه غنی سازی اورانیوم خودداری کند، علیه آن کشور وارد عمل شود.

سناتور کایل گفت: "صرف نظر از اینکه کسی اعتقاد داشته باشد که 'تعامل' مستقیم با رژیم تهران دستاوردی خواهد داشت یا نه، شکی نیست که زمان اهمیت اساسی دارد."

او افزود: "هر یک روز که می گذرد، ایرانی ها آن را صرف تکمیل یک سلاح اتمی و ذخیره مواد ساخت سلاح اتمی می کنند."

ایران اتهام آمریکا دایر بر تلاش برای دستیابی به سلاح های اتمی را رد می کند و می گوید برنامه اتمی اش صرفا کاربردهای غیرنظامی مانند تولید برق دارد.

این طرح نسبت به تحریم های اقتصادی شدیدتر آمریکا علیه دولت ایران در صورتی که شورای امنیت تدابیر خود علیه جمهوری اسلامی را تشدید نکند هشدار می دهد.

آقای لیبرمن گفت که او از پیشنهاد گفتگوی مستقیم با ایران حمایت می کند اما اخطار داد که "ایرانی ها باید درک کنند که این پیشنهادی با زمان محدود است."

قدرت های عمده جهانی در اجلاس اخیر خود در ایتالیا توافق کردند که همکاری ایران در مورد برنامه اتمی اش را در جریان اجلاس گروه 20 در سپتامبر بررسی کنند.

آقای اوباما گفته است که خواستار حل مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران به شیوه های دیپلماتیک است اما دولت او تاکید کرده است که آمریکا هرگز اقدام نظامی را به عنوان گزینه ای برای تامین امنیت ملی رد نمی کند.

طرح تازه نمایندگان سنای آمریکایی به عنوان متممی بر طرح بودجه مخارج سالانه نظامی اضافه شده است.

آقای مک کین گفت: "این متمم نشان می دهد که رژیم ایران باید به زودی برای تغییر مسیر تصمیم بگیرد، یا به خاطر ادامه سرپیچی از جامعه بین المللی با تحریم های شدید روبرو شود."

او افزود که اگر "مقام های ایرانی مایل به نشستن پشت میز و مذاکره نباشند، آنوقت کنگره آماده صدور مجوز تحریم های اقتصادی فلج کننده خواهد بود."

مطالب مرتبط