'اعدام برادر رهبر جندالله یک بار دیگر به تعویق افتاد'

عبدالحمید ریگی
Image caption اعدام ریگی بار دیگر به تعویق افتاده و تاریخ آن مشخص نشده است

اجرای حکم اعدام برادر رهبر گروه جندالله بار دیگر به تعویق افتاده است.

روز سه شنبه، 21 ژوئیه (30 تیر)، خبرگزاری فارس به نقل از ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان گزارش کرد که حکم اعدام عبدالحمید ریگی، برادر عبدالمالک ریگی، که اجرای آن تا این هفته به تعویق افتاده بود فعلا اجرا نمی شود.

آقای حمیدی گفته است که دلیل عدم اجرای این حکم، ایام عید مبعث است اما افزوده که "در واقع هنوز تاریخ دقیقی برای اجرای حکم وی تعیین نشده است."

وی وعده داده است که اگر در این مورد تصمیمی قطعی گرفته شود، حتما در مورد آن اطلاع رسانی خواهد شد.

سه شنبه هفته پیش، سیزده نفر به جرم دست داشتن در عملیات گروه جندالله در محوطه زندان در زاهدان اعدام شدند اما حکم اعدام عبدالحمید ریگی، که از پیش اجرای آن در همین روز اعلام شده بود، به اجرا در نیامد.

در آن زمان، رئیس دادگستری استان سیستان و بلوچستان علت تعویق در اجرای این حکم را درخواست یک نهاد اطلاعاتی به منظور داشتن فرصت بیشتر برای بازجویی از آقای ریگی اعلام کرد و گفت که این حکم، در این هفته به اجرا گذاشته می شود.

Image caption عبدالمالک ریگی هدف جندالله را دفاع از حقوق اقلیت بلوچ اعلام کرده است

خبرگزاری فارس از قول آقای حمیدی گفته است که دو نفر دیگر از اعضای گروه جندالله هم پیش از این به اعدام محکوم شده اند و ممکن است احکام آنان نیز همزمان با عبدالحمید ریگی اجرا شود.

وی افزود که پرونده چند تن دیگر از اعضای جندالله هم که قبلا دستگیر شده بودند در مرحله رسیدگی قرار دارد و هنوز رای نهایی برای آنان صادر نشده و که ممکن است این افراد محکوم شوند یا نشوند.

نحوه بازجویی، محاکمه و محکومیت افرادی که مقامات قضایی و امنیتی ایران آنان را به دست داشتن در عملیات خشونت آمیز جندالله متهم کرده اند باعث ابراز نگرانی سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق بشر در مورد رعایت فرآیندهای قابل قبول دادرسی در مورد آنان شده است.

از جمله در مورد سیزده نفری که هفته گذشته اعدام شدند هیچ اطلاعی از جمله در مورد اسامی، اتهامات، نحوه تشکیل و رسیدگی قضایی به پرونده و چگونگی صدور احکام ادعام آنان انتشار نیافته است.

مصاحبه ریگی

در مورد عبدالحمید ریگی در ماه های اخیر اخبار ضد و نقیضی انتشار یافته و چند هفته پیش، شبکه تلویزیونی پرس تی وی وابسته به دولت جمهوری اسلامی گزارش کرد که آقای ریگی قبل از اعدام، در مصاحبه ای از ارتباط خود با آمریکا پرده برداشته اما بعدا مشخص شد که وی اعدام نشده است.

روز گذشته هم خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گزارش کرد که آقای ریگی در نشستی با خبرنگاران در زاهدان، گفته است که برادرش از دوازده سالگی با "گروه های تروریستی" همکاری داشته و در بلوچستان ایران، پاکستان و افغانستان فعالیت می کرده است.

به گزارش ایرنا، عبدالحمید ریگی گفت که برادرش که در ابتدا عضو گروهی به رهبری مولابخش درخشان بود اما بعدا باحمایت آمریکا، از این گروه منشعب شد و جندالله را تشکیل داد.

Image caption گروگان گرفتن ماموران ایرانی از جمله اقدامات جندالله بوده است

وی گفته است که عبدالمالک ریگی با شبکه القاعده هم ارتباط داشته و از منابع مالی این شبکه برخوردار می شده و از جمله اقدامات او، پذیرش مخفیانه از اعراب عضو القاعده بود که که از افغانستان می گریختند و آنان را به کشورهایشان باز می گرداند.

جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله - یک گروه مسلح مخالف دولت جمهوری اسلامی است که هدف خود را حمایت از حقوق اقلیت سنی مذهب ایران به خصوص در استان سیستان و بلوچستان اعلام داشته و رهبری آن را عبدالمالک ریگی برعهده دارد.

در سال های اخیر، این گروه مسئولیت یک رشته اقدامات خشونت آمیز از جمله حمله به ماموران دولتی و چند مورد بمب گذاری را برعهده گرفته است.

از جمله اقدامات این گروه، عملیات تاسوکی در اسفندماه سال 1384 است که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آنها را کشتند.

گروه جندالله کشته شدگان را عوامل دولتی و امنیتی توصیف کرد اما منابع دولت ایران گفتند که اکثر قربانیان این حمله از افراد عادی بوده اند.

در خرداد ماه سال جاری هم انفجاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان روی داد که در جریان آن، بیست و پنج نفر کشته و شماری زخمی شدند و جندالله مسئول آن اعلام و گفته شد که این انفجار ناشی از عملیات انتحاری بوده است.

عملیات این گروه عمدتا در مناطق جنوب شرق ایران متمرکز بوده و مقامات جمهوری اسلامی آمریکا، یا بریتانیا یا اسرائیل را به هدایت و حمایت از جندالله متهم کرده اند.

عبدالحمید ریگی در پاکستان بازداشت و سال گذشته توسط دولت پاکستان به جمهوری اسلامی تحویل داده شد.

'درگیری در ارومیه'

در خبری دیگر در مورد ایران، خبرگزاری فارس به نقل از منابع نیروی انتظامی گزارش کرده که شامگاه دوشنبه بین ماموران اطلاعات و "اشرار" در ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی، درگیری روی داد که هفت ساعت به طول انجامید.

این خبرگزاری افزوده است که ماموران امنیتی از ساعت 17 تا 24 شامگاه دوشنبه راه ورودی شهرک ولیعصر ارومیه را مسدود کردند و یک خانه تیمی را هدف حمله قرار دادند و در این درگیری، یک نفر از "اشرار" کشته و چند نفر از جمله تعدادی از ماموران پلیس زخمی شدند.

فارس به نقل از مرکز اطلاع رسانی فرماندهی نیروی انتظامی آذربایجان غربی نقل کرده که شناسایی و دستگیری این افراد توسط نیروهای اطلاعاتی صورت گرفت و نیروی انتظامی در مرحله نهایی وارد عمل شد و در نتیجه، در این زمینه اطلاعات تکمیلی ندارد.

در مورد ماهیت ساکنان خانه تیمی و ارتباط احتمالی آنان با گروه های مخالف اطلاعاتی داده نشده است و تا کنون منابع رسمی این گزارش را مورد تایید قرار نداده اند.

مطالب مرتبط