اعتراض عکاسان خبری ایران به فشارهای بعد از انتخابات

وقایع بعد از انتخابات در تهران

گروهی از عکاسان خبری ایران در نامه ای از سکوت انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران نسبت به تهدید، بازداشت، ممانعت از کار و ضرب و شتم عکاسان خبری بعد از انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده اند.

در این نامه که به امضای تعدادی از عکاسان فعال در مطبوعات ایران رسیده، چهره های نظیر آلفرد یعقوب زاده، حسن سربخشیان، نیوشا توکلیان و جواد منتظری به چشم می خورند.

در این نامه آمده که در طول یک ماه گذشته بعد از انتخابات ریاست جمهوری، "جمع کثیری از عکاسان مطبوعات ایران مورد ضرب و شتم، تهدید، از بین رفتن تجهیزات عکاسی، توقیف عکسها، ممانعت از عکاسی و تولید خبر شده اند."

اعتراض نویسندگان نامه به سکوت انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران است که "به عنوان تنها نهاد صنفی متولی عکاسان مطبوعات ایران که موظف به حمایت قاطع از تمام عکاسان عضو و غیر عضو است."

این عکاسان از این انجمن صنفی تقاضا کرده اند که بر اساس میثاق نامه این انجمن با حمایت از صنف عکاسان مطبوعات به " بازپس گیری خسارات و پیگیری دلایل بازداشت عکاسان" بپردازد.

در هفته های اخیر چند عکاس خبری ایران باز داشت شده اند. سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده که طی یک هفته پنج عکاس در ایران دستگیر شده اند.

مجید سعیدی، ساتیار امامی، کوروش جوان، مرجان عبداللهی و توحید بیگی پنج عکاسی هستند که به بازداشت آنها اعتراض کرده است.

به نوشته روزنامه سرمایه چاپ تهران "طی دو ماه گذشته بسیاری از عکاسان مطبوعاتی از سوی نهادهای رسمی به توقف فعالیت های حرفه ای خود مجبور شده اند."

به نوشته همین روزنامه، برخی از نهادهای رسمی از عکاسان به ویژه عکاسانی که در خبرگزاری ها و رسانه های خارجی فعالیت می کنند خواسته اند که در تجمع های مردمی شرکت نکنند و "در صورت شرکت در چنین برنامه هایی و تهیه و ارسال عکس آن نه تنها کارت فعالیت در ایران آنها باطل خواهد شد که جریمه های نقدی و حبس در انتظار آنها خواهد بود."

در پی اعتراض گسترده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران تعداد زیادی از فعالان سیاسی و اجتماعی و روزنامه نگاران بازداشت شده اند و عکاسان جزو آخرین بازداشت شدگان وقایع اخیر هستند.

بنابر بخشی از میثاق نامه این انجمن، "عکاس مطبوعات را نمی توان مجبور کرد که بر خلاف اعتقاد و وجدان خود، به اقدامی حرفه ای دست بزند و عقیده ای ابراز دارد به همین لحاظ، اعمال هر گونه فشار حرفه ای و سیاسی در مورد چگونگی فعالیت وی، ممنوع است."

به عقیده این گروه، سکوت انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران، "شاید منجر به بقای انجمن شود اما قطعا نتیجه ای جز از دست دادن بخشی از پشتوانه جامعه عکاس نخواهد داشت."

مطالب مرتبط