اداره سیاسی سپاه خواستار پخش 'اعترافات' است

یدالله جوانی - عکس از سپاه نیوز
Image caption یدالله جوانی: ضروری است که اعترافات کسانی که دستگیر شدند برای مردم پخش گردد تا مشخص شود که چگونه و چه کسانی استراتژی "برد در هر صورت" را طراحی کرده بودند

رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران می گوید که پخش عمومی "اعترافات" دستگیرشدگان اخیر، برای "بازسازی اعتماد" در جامعه ضروری است.

سرتیپ پاسدار یدالله جوانی در یادداشتی که روز سه شنبه ۳۰ تیر (۲۱ ژوئیه) در خبرگزاری رسمی دولت ایران منتشر شده نوشته است: "به نظر می رسد امروز یکی از راه های بازسازی اعتماد آن بخش از جامعه که [اعتمادش] مخدوش شده، رسیدن به سناریوهای خطرناک و طراحی شده در اتاق های فکر گروه های سیاسی ساختارشکنی باشد که در دوره دوم خرداد مواضع ساختارشکنانه آنان روشن گردید".

او نوشته است: "بر این اساس ضروری است که اعترافات کسانی که دستگیر شدند برای مردم پخش گردد تا مشخص شود که چگونه و چه کسانی استراتژی "برد در هر صورت" را طراحی کرده بودند و در این استراتژی، بی اعتمادسازی مردم به نظام و رهبری در کانون تفکر آنان قرار داشت".

نیروهای سپاه پاسداران و بسیج در مقابله با معترضان در ناآرامی های اخیر ایران نقشی فعال داشتند و گفته می شود عده ای از فعالان سیاسی بازداشت شده، در اختیار حفاظت اطلاعات سپاه قرار دارند.

پیشتر روزنامه دولتی ایران نوشته بود که "بهانه جویی" صورت گرفته توسط "برخی مسئولان صدا و سیما" مانع از پخش "اعترافات" بازداشت شدگان بوده است.

غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات ایران هم گفته بود که پخش این "اعترافات" از رسانه ها، به نظر قاضی پرونده آنها بستگی دارد.

'پروژه'

اعضای خانواده فعالان سیاسی بازداشت شده و سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر بارها در مورد احتمال وجود یک "پروژه اعتراف گیری تحت فشار" در ایران هشدار داده اند.

تا کنون دو نفر از این بازداشت شدگان، امیرحسین مهدوی (عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی) و مازیار بهاری (روزنامه نگار و مستندساز) "مصاحبه"هایی با خبرگزاری های داخلی ایران انجام داده اند که مخالفان دولت آنها را بخشی از "پروژه اعتراف گیری" ارزیابی می کنند.

در روزهای اخیر دست کم دو تن از مراجع تقلید شیعه در قم نسبت به این نوع اعتراف گیری هشدار داده اند.

آیت الله حسینعلی منتظری در پاسخ به استفتایی نوشته است: "آمر و متصدی و مباشر گرفتن این گونه اعترافات و مصاحبه های دروغ، گناهکار و مجرمند و شرعا و قانونا مستحق تعزیر خواهند بود".

آیت الله یوسف صانعی هم چنین اعترافاتی را فاقد ارزش "شرعی، قانونی و عقلایی" دانسته است.

اما چهره های مذهبی دیگری چون احمد جنتی، فقیه و دبیر شورای نگهبان، در مورد این گونه اعترافات نظری دیگر دارند.

آقای جنتی گفته است: "عده ای دستگیر شدند و اعترافات این ها هم دارد گرفته می شود و هر چقدر از آن که به مصلحت باشد، به مردم گفته خواهد شد".

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری، در نماز جمعه روز ۲۶ تیرماه در تهران پیشنهاداتی را برای حل بحران سیاسی جاری در ایران مطرح کرد که یکی از آنها آزاد کردن زندانیان سیاسی بود.

یادداشت روز سه شنبه رئیس اداره سیاسی سپاه هم در واکنش به سخنان آقای هاشمی رفسنجانی نوشته شده است.

روند بازداشت بی سابقه فعالان سیاسی ایران که بسیاری از آنها از برجسته ترین حامیان دو نامزد جناح اصلاح طلب در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور بودند، از روز پس از انتخابات و در زمانی آغاز شد که هنوز بسیاری از حرکت های اعتراضی اخیر نسبت به نتیجه انتخابات انجام نشده بود.

نامزدهای جناح اصلاح طلب و حامیان آنها معتقدند که "تقلبی بزرگ" در جریان انتخابات اتفاق افتاده و نتیجه آرا به صورت "مهندسی شده" اعلام شده است.

اما هواداران دولت و مسئولان نهادهای نظامی و امنیتی ایران می گویند این ادعاها و اعتراضات گسترده پس از انتخابات، از قبل برنامه ریزی شده و بخشی از "پروژه انقلاب مخملی" در ایران بوده است.