بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 31 تیر

تیترهای اول

"احمدی نژاد پست‌ها را ميان نزديكان خود تقسيم نكند" تیتر اصلی آفتاب یزد است، "آخرين تغييرات در کابينه دهم" عنوان اول ابتکار، ابرار "در انتصاب مشائی هیچ تجدید نظری نمی شود" را از قول مشاورعالی رییس جمهور آورده، خبر با "مشائی می ماند" نظر محمود احمدی نژاد را منعکس کرده، سرمایه نظر رحیم مشائی را با اهمیت دیده که گفته است "انگیزه اصلی منتقدان من تخریب وجهه احمدی نژادست"، صدای عدالت "مشائی را موضوع انحرافی" دیده و مردم سالاری از "ابلاغ نظر رهبری درباره رحیم مشائی" خبر داده است.

اعتماد در عنوان اول خود از "فشار برای پخش اعتراف دستگیرشدگان" گزارش داده، اعتمادملی از قول محمد رضا باهنر نوشته "در فضای امنیتی نقل و نبات پخش نمی کنند"، جوان تیتر اول خود را به اظهار نظر یکی از محافظه کاران اختصاص داده که گفته "طراحان آشوب های اخیر مستحق آزادی نیستند" و رسالت در گزارش اصلی خود نوشته "مسوولین و ملت کلام رهبر را فصل الخطاب می دانند".

"احتمال لغو حج تمتع امسال" تیتر اصلی روزنامه ایران است، "پزشکان بیکاری را به خدمت در مناطق محروم ترحیح می دهند" عنوان اول جام جم، "اقتصاد به سختی نفس می کشد" در صدر گزارش های حیات نو آمده، روزنامه جمهوری اسلامی از "خرید اراضی اردن توسط یهودیان" خبر داده و دنیای اقتصاد در تیتر اول خود نوشته "اجاره‌بهاي مسكن در شيب نزولي" .

گزيده مقالات

اولین اعتراض ها

آفتاب یزد در گزارشی نوشته نـخستين واكنش احـمـدي‌نـژاد و حـامـيـان او بـه انـتـخـابـات 22 خـرداد كه در تجمع انتخاباتي ميدان وليعصر به نمايش گذاشته شد نشان مي‌داد كه دست‌اندركاران دولت دهم مايلند از آمــارهــاي اعلام شـده در خصـوص ايـن انـتـخابات براي استحكام موضع‌گيري‌ها و تكميل بسياري از اقدامات و اظهارات ناتمام اسـتـفـاده كـنـنـد اما برخي ابراز ترديدها و حـوادث داخلي كه حتي منجر به هشدار سران جناح اصولگرا همچون علي لاريجاني گـرديـد فـضـا را بـرخـلاف تـصـور نـزديـكان احمدي‌نژاد براي آغاز زودهنگام انتقاد ها از احمدي‌نژاد و همراهان او مساعد کرد.

به نوشته این روزنامه مـعـرفي زودهنگام معاون اول و کسی که برای این سمت در نظر گرفته شد آغازگر فاز دوم اعتراضات و انتقادات شديد عليه رئيس دولت دهم بود؛ اگرچه برخلاف تصور برخي حاميان دولت، خروج معترضان از فاز اول باعث فراموشی اعتراض به نتیجه انتخابات نشد اما بــاز شـدن زبان ها به اعـتـراض بـه احمـدي‌نـژاد بـه خـاطر انتصاب مشايي به معاونت اول، موجب شد كه هشدارها نسبت به وزیران که بايستي به تاييد مجلس برسند- نيز با شفافيت و صراحت بيشتر انجام شود.

پیشنهادها

اعتمادملی در مقاله ای به قلم اسماعیل گرامی مقدم به گفته های رهبر جمهوری اسلامی درباره اختلافات موجود و این که "نزاع خانوادگی" است اشاره کرده و نوشته در ميان پيشنهادهايي كه تاكنون داده شده است يكي پيشنهاد آقاي‌هاشمي‌رفسنجاني بود كه در سه بند قانونگرايي، بازكردن فضاي سياسي كشور و آزاد شدن زندانيان طرح شد كه اكف مطالبات نامزدهاي معترض است و ديگري پيشنهاد محمد خاتمي رئيس‌جمهور سابق است برای برگزاري همه‌پرسي.

به نظر معاون حزب اعتمادملی پيشنهاد آقای خاتمی از درون نظام است و هيچ ارتباطي با خارجي‌ها ندارد. پيشنهاد مذكور قانوني و مبتني بر اصول قانون اساسي است. این راهكار ميانه‌اي، يعني ميان دو مطالبه ابطال و تاييد انتخابات، راه متعادلي است. در حقيقت يك گام عقب‌نشيني طرفداران دو نامزد اصلاح‌طلب است و اين نشان‌دهنده آن است كه نامزدهاي معترض به دنبال حل مساله بحران هستند.

توهم توطئه

مسعود الماسي در مقاله ای در صدای عدالت نوشته پس از انتخابات جامعه به صورت دو قطبي در آمده و در حالی که اصلاح طلبان توانسته بودند طيف وسيعي از مردم و حتي اپوزيسيون داخل و خارج از کشور را جذب نمايند که اين نيروي نهفته عظيمي است که خود فرصت مغتنمي بود براي آشتي ملي، اما با تاييد نتيجه انتخابات اين فرصت تبديل به تهديد شد. تا جائی که اپوزيسيون خارج از کشور صاحب عقبه داخلي نيز شد .

نویسنده این مقاله با اشاره به این که بعد از انتخابات اصلاح طلبان و محافظه کاران نو، همديگر را متهم به کودتا چي بودن و انقلاب مخملي مي کنند نوشته بلافاصله پس از اعلام پيروزي دعوت روسها از رييس دولت و سکوت ايران در موضوع چچن و پيام تبريک چين و سکوت معني دار ايران در شورش اويغورها نشان از آن دارد که چين و روسيه به شدت خواستار حفظ وضع موجود هستند . و کشورهاي غربي به رهبري ايالات متحده به شدت خواستار تغيير وضع موجود و حمايت از معترضين به نتايج انتخابات.

از نظر مقاله صدای عدالت طبيعي به نظر مي رسد که حمايت ها به معني علت اين جنبش نمي تواند باشد و اگر بگوييم اعتراض مردم به نتايج انتخابات به دليل حمايت غرب و ايالات متحده، انقلاب مخملي است و عده ای بگویند به دليل حمايت روسيه و چين کودتا شده است باید گفت هر دو نظريه خلاف واقع و ناشي از توهم توطئه است .

برای آرامش جامعه

حیات نو در سرمقاله خود نوشته برخى بزرگان و دلسوزان با نگاهى آينده‌نگر، از لزوم آزاد کردن بازداشت‌شدگان با هدف تمهيد زمينه‌هاى آرامش در جامعه سخن مى‌گويند. اما برخى فعالان سياسى که دائما از لزوم وحدت، برادرى و رفع تنش‌ از جامعه سخن مى‌‌گويند ظاهرا به لوزام سخن و توصيه خود پايبند نيستند. چرا که ايجاد آرامش در جامعه به گونه‌اى با ثبات و ماندگار لاجرم از مسيرها و کانال‌هايى از جمله همين مورد گذر مى‌کند.

به نوشته این مقاله استفاده بدون ملاحظه از تنبيهى به نام حبس مى‌تواند تبعاتى به مراتب ناگوارتر به دنبال داشته باشد. شرايطى را در نظر بگيريد که به دليل کثرت استفاده از زندان از يک طرف و به زندان بردن افرادى که از ناحيه جامعه - يا حداقل بخشى از آن - درباره مجرم بودن آنها تردیدها وجود دارد مى‌تواند به زدودن زشتى پديده زندان منجر شود.

رفراندوم برای چه

جوان در نقد پیشنهاد محمد خاتمی با اشاره به سازکار قانونی برای انجام همه پرسی نوشته در کجای قانون اساسی قید شده است که دستگاهی جز شورای نگهبان قانون اساسی و رهبری نظام، مسؤولیت برگزاری همه‌پرسی (رفراندوم) را خواهد داشت. آقای خاتمی با کدام استدلال مجمع تشخیص مصلحت نظام را به عنوان مجری و ناظر برگزاری رفراندوم معرفی می‌کند.

نویسنده این مقاله پرسیده مشروعیت مجمع تشخیص مصلحت نظام از کدام مرجع قانونی کشور است؟ آیا مجمع تشخیص براساس نص‌صریح قانون اساسی در حکم مشورت دهنده به رهبری نظام ایفای نقش نمی‌کند؟ مرجعی که مشروعیت فعالیت او در گرو رهبری انقلاب است چگونه می‌تواند برخلاف دیدگاه رهبری، مجری امری باشد که رهبری با آن مخالف است؟

جوان اضافه کرده اگر منظور خاتمی، شخص آقای هاشمی رفسنجانی است، نباید در اجرای چنين امر خلافی، آن را به دستگاهی نسبت دهد که جایگاه حقوقی دارد. شخصیت حقوقی و سازمانی قطعاً با شخصیت حقیقی افراد متفاوت است. در استفاده از برخی شخصیت‌های حقیقی نه امروز، بلکه از مدت‌ها پیش آقای هاشمی در خدمت قانون‌شکنان بوده است.

ماندلا می خواهیم

ابتکار در سرمقاله خود با اشاره به نود و یکمین سالروز تولد نلسون ماندلا نوشته کسی مانند ماندلا امروز نياز کشور ماست چرا که اين روزها فضاي سياسي کشور از مردم تا مسئولين به دو قطب متضاد تبديل شده اند و صف آرايي نه يک مسابقه فوتبال که جنگي از قرون گذشته را به ذهن متبادر مي -کند. روزهايي است که کارخانه دشمن سازي در قلب و روح هر کدام از ما شعبه اي داير کرده است.کارخانه اي که اگر چه هيچ محصولي براي زندگي ما ندارد اما به اندازه مرگ دود از دود کش هاي خود بيرون مي دهد و فاضلابي مسموم از لوله هاي خروجي اش به کام تشنگان ميريزد.

به نوشته این روزنامه آن چه می خواهیم تنها تصويري بر ديوار نيست، مجسمه اي در ميدانهاي شهر نيست. فيلمي براي ديدن و کتابي براي خواندن نيست. او حلقه مفقوده تحولات سياسي و اجتماعي ماست. "مدارا" پيام بزرگ او به جهان است.

ما بی صاحبیم

صادق زیبا کلام در مقاله ای در اعتمادملی نوشته در همه جاي دنيا پس از سقوط يك هواپيما، همه هم ‌وغم مسوولان و دست‌اندركاران اين مي‌شود كه چرا آن سانحه اتفاق افتاده؟ چرا هواپيما سقوط كرده؟ مقصر كه بوده؟ آيا نقص فني بوده؟ عامل يا خطاي انساني بوده؟ آيا احتمال خرابكاري و انفجار عمدي مي‌رود يا نه؟ سوابق و تاريخچه اشكالات و نواقص آن هواپيما چه بوده؟ آيا اساسا آن سانحه قابل پيشگيري بوده و مسائلي از اين دست.

به نوشته این استاد دانشگاه اما در جامعه ما كه مسوولان معمولا طلبكار از ملت هستند هيچ بني‌بشري پاسخگوي سقوط هواپيما و كشته شدن 168 انسان بي‌گناه نيست. ما اينقدر بي‌صاحب هستيم كه هر طور با ما رفتار كنند، كرده‌اند و صدايمان نبايد درآيد. با اينكه ظرف چندسال گذشته اين چندمين بار است كه هواپيما‌هاي روسي در ميهن‌مان سقوط مي‌كنند، هيچ مسوولي در مقام عذرخواهي برنيامده هيچ مسوولي نگفته، اين ملت كه گناه نكرده كه در ايران مجبور است سوار بر هواپيما شود.

در پایان مقاله اعتمادملی رئيس جمهور چندي پيش گفت ما تا چند سال ديگر جزو قدرت‌هاي نخست‌دنيا مي‌شويم. ايشان البته استاد ارائه آمار و ارقام هستند و همواره هم آمار و ارقام‌شان دقيق و درست است اما اين بار فكر مي‌كنم اشتباه مي‌كنند. ما هم‌اكنون هم درواقع جزو نخستين‌ها و درصدر جدول قرار داريم. درواقع بابت سقوط هواپيما، فكر نكنم كشوري و ملتي باشد به گردپاي كشور بزرگ، آزاد، شريف، پيشرفته و متمدن ايران برسد.