احمدی نژاد دوستی با مشائی را یک 'نعمت' خواند

اسفندیار رحیم مشائی
Image caption آقای مشائی از چهره های جنجال آفرین دولت احمدی نژاد بوده است

محمود احمدی نژاد در واکنش به انتقادها از انتصاب اسفندیار رحیم مشائی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری گفته است که "به هزار دلیل" به او علاقه دارد.

بسیاری از محافظه کاران و روحانیون به رئیس جمهوری ایران فشار آورده اند تا از تصمیم خود در مورد سمت تازه برای مشائی - که در دوره اول دولت احمدی نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود - صرف نظر کند.

اما آقای احمدی نژاد تاکنون در برابر فشارها عقب نشینی نکرده و روز چهارشنبه بار دیگر از رحیم مشائی دفاع کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، وی در مراسم تودیع آقای مشائی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ضمن تمجید از "خدمات ارزنده" او گفت: "یکی از افتخارات و نعمت هایی که خداوند در زندگی به من داد آشنایی با این مرد بزرگ و این انسان پاک و با خداست."

اقدامات و اظهارات آقای رحیم مشایی در سال های اخیر در چند مورد اعتراض شدید مراجع تقلید و محافل مذهبی را برانگیخته است.

حضور آقای رحیم مشایی در مراسمی در ترکیه که گفته می شود در آن رقاصان زن به پایکوبی پرداخته اند، اظهارات او در مورد دوستی با مردم اسرائیل و حضور او در مراسمی در تهران که در آن قرآن با همراهی نوای دف به صحنه آورده شد از جمله موارد جنجال برانگیز بود.

اما آقای احمدی نژاد تلویحا گفت که این انتقادات بی پایه است: "وقتی بعد از پی گیری های زیاد، به دلایل خاص برای این انتقادات در این زمینه دست نیافتم، به حال ایشان غبطه خوردم."

او افزود: "برخی از من سوال می کنند که چرا تا این اندازه به آقای مشایی علاقه دارید و من پاسخ می دهم به هزار دلیل به ایشان علاقه مندم؛ یکی از دلایل آن، این است که وقتی انسان با ایشان می نشیند و گفت و گو می کند، انگار با خودش نشسته و هیچ احساس فاصله ای نمی کند؛ قلب او چون آینه شفاف و روشن است."

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان، روز چهارشنبه در پاسخ به سئوالی در خصوص انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به معاونت اول رئیس جمهوری ایران، این انتصاب را فاقد "مشروعیت" خوانده است.

معلوم نیست که آقای احمدی نژاد پس از موضع گیری آیت الله مکارم شیرازی چنین در مورد رحیم مشائی اظهار نظر کرده است یا پس از آن.

رئیس جمهوری ایران پیشتر نیز تاکید کرده بود که قصدی بر تغییر تصمیم خود ندارد و گفته بود که آقای رحیم مشایی به معاونت اولی رئیس جمهوری منصوب شده و به کار خود ادامه می دهد و دلیلی نمی بینید که او از مقام خود استعفا کند.

از هفته پیش که خبر انتصاب مشائی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری اعلام شد از جمله احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران، محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی، محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس، و تعدادی از نمایندگان فراکسیون اصولگرایان مجلس با این تصمیم مخالفت کردند.

حتی احمد خاتمی و محمد حسن ابوترابی فرد گفته بودند که نظر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران هم برکناری آقای رحیم مشایی از این سمت است. هر چند هنوز دفتر رهبری آن را تائید نکرده است.

طبق قانون اساسی ایران در صورت فوت، عزل، استعفا، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رئیس جمهوری و یا در موردی که مدت ریاست جمهوری پایان یافته و جانشین او به هر دلیلی هنوز انتخاب نشده و یا امور دیگری از این قبیل، معاون اول رئیس جمهوری مسئولیت‌ها و اختیارات رئیس جمهوری در ایران را تا زمان انتخابات که باید در کمتر از 50 روز برگزار شود، بر عهده می گیرد.

مطالب مرتبط