حمایت آیت الله دستغیب از هاشمی رفسنجانی

هاشمی رفسنجانی
Image caption نزدیکان دولت احمدی نژاد از آقای رفسنجانی انتقاد کرده اند اما سخنان او با استقبال اصلاح طلبان مواجه شد

آیت الله سید علی محمد دستغیب از اعضای مجلس خبرگان رهبری در دفاع از موضع گیری اخیر اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم نماز جمعه گذشته سخن گفته است.

آیت الله دستغیب که به اصلاح طلبان نزدیک است و از نامزدی میرحسین موسوی در انتخابات حمایت کرده بود همچنین به شدت از سرکوب معترضان به نتایج انتخابات انتقاد کرد و گفت "معنی حفظ نظام این نیست."

همزمان به گزارش خبرگزاری فارس آیت الله سید علی قریشی از هواداران محمود احمدی نژاد در نامه ای به موضع گیری اخیر هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده است.

آقای رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، در خطبه های نماز جمعه 26 تیر خواستار آزادی بازداشت شدگان پس از انتخابات و رفع تردیدها از نتایج انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد شده بود.

آیت الله دستغیب در بیانیه ای که در وبسایت وی منتشر شده نوشت: "نصایح خیرخواهانه جنابعالی در نماز جمعه تهران در روز 26 تیر ماه را همه شنیدند و آنچه پیش آمده، از نگرانی بسیاری از مردم این سرزمین که همه مسلمان و دوستدار اهل بیت پیغمبر اسلام هستند، بازگو کردید و رنجش خاطر آن عده کثیر از مردم را تذکر دادید."

وی افزود: "ما شاهد ضرب و شتم مردم بی دفاع به خصوص دانشگاهیان بودیم. پر کردن زندان ها و بازجوئی های آنچنانی که بر کسی پوشیده نیست. شما پیشنهادهای خوبی برای التیام نسبی دادید، آزادی همه زندانیان، دلجویی از آنها و خانواده آنها و اینکه بتوانند آزادانه حرف منطقی خود را بزنند و همچنین رسانه های جمعی قضاوت یکطرفه نداشته باشند."

وی همچنین در انتقاد از برخورد خشن با معترضان نوشت: "به کار بردن سلاح سرد و یا احیانا گرم و زندان برای مقلدین آقایان و دوستداران اسلام و روحانیت یعنی برگشت از دین و تنها ماندن و این نه تنها نفعی ندارد که ضرر هم خواهد داشت و معنی حفظ نظام این نیست و این گونه نمی شود اسلام و انقلاب را حفظ کرد. اینگونه رفتارها دور نمودن مردم از نظام و اسلام است."

آیت الله محمد یزدی عضو شورای نگهبان پس از نماز جمعه گذشته خطاب آقای رفسنجانی گفته بود: "شما چه کاره هستید که می گویید باید بازداشت شدگان آزاد شوند."

اما آیت الله دستغیب در بیانیه اش به طور غیرمستقیم به این موضع گیری واکنش نشان داد.

وی نوشت: "این جانب آنچه از سخنان حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی شنیدم خیرخواهانه بود. نهیب داد به ایشان و هتک حرمت ایشان به خاطر سخنان حق جایز نیست."

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری فارس آیت الله سید علی قریشی در انتقاد از رفسنجانی نوشت: "فرمودید در مملکت بحران هست، بحران کجا بود؟... جناب آقای هاشمی این سخن شما فقط دشمنان خدا و رسول را شاد کرد و با آب و تاب به همه جا مخابره کردند که برای اولین بار یکی از ارشد مسئولان از وجود بحران خبر می دهد."

او افزود: "فرمودید احساسات عده ای جریحه دار شده باید ترمیم شود، این سخن نیز توجیه ندارد شما یک آدم مقبولی را که از نظر خدا و رسول اکرم مقبول باشد معرفی کنید که احساساتش جریحه دار شود یقینا نمی توانید و اگر منظورتان احساسات آنهایی است که طبل ابطال را به صدا در آوردند و یا آنهایی که محارب با خدا و رسول و مصداق "ویسعون فی الارض فساد اند" بگذار هزار بار احساسات آنها جریحه دار شود."

بسیاری از معترضان به نتایج انتخابات سخنان علی اکبر هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه را به نفع خود تعبیر کرده اند اما موضع گیری وی با واکنش انتقادآمیز گروه های هوادار دولت محمود احمدی نژاد روبرو شده است.

وزارت کشور و شورای نگهبان محمود احمدی نژاد را برنده انتخابات اعلام کرده اند اما برخی رقبای آقای احمدی نژاد در انتخابات و بسیاری از هواداران آنها این نتیجه را ناشی از "تقلب" می دانند و قبول ندارند.

مطالب مرتبط