بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه اول مرداد

تیترهای اول

آفتاب یزد به عنوان پشت پرده يك انتصاب از "دورخيز ياران مشايي براي انتخابات يازدهم رياست جمهوري" خبر داده است، ابتکار از قول محمود احمدی نژاد در تیتر اصلی خود نوشته "به حال مشايي غبطه مي خورم"، رسالت از قول آیت الله مکارم شیرازی در عنوان اول خود نوشته "اگر خطايي در انتصاب مشايي صورت گرفته اصلا‌ح شود "، خبر در صدر گزارش های خود نوشته "مشائی و احمدی نژاد شمس و مولانای دولت".

ابرار در تیتر اول خود از قول میرحسین موسوی نوشته "با پایبندی به قانون اساسی به راه خود ادامه می دهیم"، مردم سالاری از زبان همین مقام نوشته " قانون اساسي را مانند نماد سبز سرلوحه پيگيري مطالبات قرار دهيم"، "قانون اساسى محور گفتمان ماست" عنوان حیات نو است.

اعتمادملی در گزارش اصلی خود از فرارسیدن "فصل اعترافات" نوشته، وطن امروز در تیتر بزرگ خود پرسیده "خاتمی چرا ناراحت است"، کیهان در عنوان اول خود نوشته "حمایت گسترده از آیت الله یزدی در حوزه علمیه قم"، فرهیختگان از "جوسازی روسیه علیه هاشمی رفسنجانی" خبر داده و صدای عدالت از "لاریجانی و حداد، کاندیداهای ریاست فراکسیون اصولگرایان" نوشته است.

"ممنوعیت سفر انفرادی به عتبات" گزارش اصلی روزنامه ایران است، "تابستان گیشه سینما را داغ کرد" تیتر جام جم، روزنامه جمهوری اسلامی از "واکنش ایران به حادثه تروریستی حمله به زایران عبتات" نوشته، "طرح افزایش توان نظامی همسایگان ایران" تیتر اعتماد است و جوان از قول وزیر خارجه آمریکا نوشته "اعراب را علیه ایران مسلح می کنیم".

"بازار مسكن چگونه كار مي‌كند؟" عنوان گزارش اصلی دنیای اقتصاد است و "رشد درآمد نفت 135 در صد فزایش تولید 25 در صد" تیتر روزنامه دیگر اقتصادی صبح، سرمایه.

گزيده مقالات

تلخ و شیرین

اعتمادملی در مقاله ای نوشته حدود 40 روز از انتخابات رياست‌جمهوري دوره دهم مي‌گذرد. انتخاباتي كه با گل و لبخند آغاز و به حماسه مردم پيوند خورد. انتخاباتي كه با شور مردم شروع و به شعور آنها گره خورد. انتخاباتي كه اگرچه آغازش پر از شادي و غريو آزادي بود اما انتهايش به زندان و طعم تلخ اين روزها ختم شد.

به نوشته این روزنامه در اين ميان اما برخي سر در برف خيال و توهم خود فرو برده‌و گوش‌هاي خود را با رشته‌هايي كه پنبه كرده‌اند پر نموده و نمي‌خواهند صداي مردم را بشنوند و مرتبا بر آنچه خود مي‌بافند، مي‌نازند. روزي به اتهام شركت در نماز جمعه‌اي كه خطيب آن از منتقدان به انتخابات است نزديكترين ياران امام را هتك حرمت مي‌كنند و روزي ديگر روزنامه‌اي به تريبوني براي تعرض به ياران انقلاب تبديل مي‌شود.

اطلاعیه طلاب

کیهان در تیتر اول خود ادعا کرده که علما و طلاب قم از نظر آیت الله محمد یزدی در انتقاد از رییس مجلس خبرگان حمایت کرده و به شدت از هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده اند.

کیهان که نام طلاب و علما را چاپ نکرده از قول بیانیه این عده درباره خطبه های نماز جمعه هفته گذشته تهران نوشته سخنان هاشمی در قامت رهبر اپوزيسيون و اقليتي كه خود را اكثريت مي پندارد آن قدر تعجب آور بود كه محسن مخملباف سخنگوي ستاد آقاي موسوي در خارج از كشور با تجليل از خطيب نماز جمعه، گفت: «صحبت هاي آقاي هاشمي خلاف انتظار من بود.» متأسفانه اظهارات جناب آقاي هاشمي، با استقبال گسترده رسانه هاي بيگانه و ضد انقلاب مواجه شد و موجب ناخرسندي مردم مسلمان ايران و نمازگزاراني كه سال ها به ايشان اقتدا كرده بودند، شد.

اقدامات غیرمنطقی

رسالت در سرمقاله خود نوشته انتخابات در ايران عرصه وزن كشي سياسي و ميزان راي ملت است. جريانات مختلف سياسي با پل زدن بين منافع مختلف در دل جامعه و يك كاسه كردن سياست ها در روز انتخابات روي باسكول راي مردم مي روند و قضاوت نهايي را به شهروندان مي سپرند. انتخابات دهم نيز از اين قاعده مستثني نبود. با اين تفاوت كه اين انتخابات با رويكردهاي غير منطقي يك جريان، به آزموني بزرگ براي پالايش چهره ها و تشكل هاي سياسي و به تعبيري نوعي خود مشت مالي به منظور نفس تازه كردن مردمسالاري ديني در دهه چهارم انقلاب تبديل شد.

به نوشته این روزنامه انتخابات دهم به صحنه پيرايش و غربال ناخالصي ها، آلودگي ها و كژانديشي ها تبديل شد. خودمشت مالي در انتخابات دهم علاوه بر درسها و تجارب گرانبهايي كه براي ملت و نخبگان به همراه داشت انقلاب را سه دهه جوان كرد و نيرو و نشاط مضاعفي به انقلاب و نظام اسلامي براي ورود به دهه چهارم آن بخشيد.

اعتراف زندانیان

اعتماد ملي در گزارش اصلی خود خبر از نزدیک بودن پخش اعترافات زندانیان سیاسی و مطبوعاتی داده و در گزارشی از فرزانه آييني نوشته در پي رايزني‌هاي 3ساعته كميته ويژه كميسيون امنيت ملي با وزير اطلاعات، اعترافات بازداشت شدگان ناآرامي‌هاي اخير از رسانه ملي پخش مي‌شود.

به گزار ش این روزنامه هر چند كه پيش‌تر غلامحسين محسني اژه‌اي وزيراطلاعات پخش اعترافات بازداشت‌شدگان ناآرامي‌هاي پس از انتخابات را منوط به توافق با قوه قضائيه كرده بود اما اصرارهاي هفت عضو كميته ويژه كميسيون امنيت ملي سبب شده اژه‌اي رضايت دستگاه قضايي در اين امر را ناديده گرفته و درخواست كميته ويژه مجلس را بپذيرد.

در ادامه گزارش اعتمادملی آمده رسانه ملي درحالي خود را براي پخش اعترافات بازداشت‌شدگان اخير آماده مي‌كند كه برخي از مراجع، صاحبنظران، خانواده‌هاي بازداشت شدگان و فعالان سياسي مكررا از روند بازجويي‌ها و نحوه بازداشت‌هاي اخير ابراز نگراني مي‌كنند.

دهن کجی آشوبگران

جوان در گزارشی نوشته آشوبگران با حضور در خيابان ها به نتايج يك انتخابات قانونى، به صورتى غيرقانونى دهن كجى نمودند و با اين كار علاوه بر بى احترامى به آراى ساير راى دهندگان، نظم عمومى را نيز بر هم زدند و اعتراضات خود را از طرق غيرقانونى دنبال نمودند. در حالى كه هرگاه با استناد به همين قوانين كانديداى انتخابات رياست جمهورى مى شوند تا پايان راه نيز با استناد به قوانين موضوعه و جارى كشور بايد اقدام نمايند و تا پايان راه از قانون تبعيت نمايند.

این روزنامه سپس پرسیده نيروى انتظامى نيز برخى از اغتشاشگران را دستگير نمودند اما هم اكنون نوبت به محاكمه اين اشخاص رسيده است. براى اجراى عدالت، جريان محاكمه به چه صورت است؟ آشكار يا پشت درهاى بسته؟

برای پیروزی نبود

کیهان در سرمقاله خود نوشته مسيري كه مهندس موسوي در چند ماه منتهي به انتخابات طي كرد مسير پيروزي نبود. همان ايام كساني از دوستداران او با تعجب مي گفتند براي پيروزي بايد كارهايي كرد كه مهندس نمي كند و كارهايي نبايد كرد كه اتفاقا هر روز از او سر مي زند! و مانند کسی است که می خواهد با سیستم درگیر شود.

به نوشته این روزنامه آيا آقاي موسوي هيچ از خود پرسيده است كه هزاران نفر اعضاي كميته هاي صيانت از آراي ايشان پس چه مي كرده اند كه فرداي انتخابات نتوانستند هيچ كمكي به او براي اثبات ادعاي بزرگ تقلب ميليوني بكنند اين پرسش جواب روشني دارد. آقاي موسوي بايد توجه كنند كه اعضاي اين كميته ها اساسا انگيزه اي براي انجام وظيفه واقعي خود نداشتند و روز انتخابات هم در بسياري از حوزه ها در آستانه غروب فراخوانده شدند تا به عنوان ليدرهاي سازمان آشوب عمل كنند.

بافرهنگ اما تحقیرشده

حیات نو در سرمقاله خود با اشاره به تبلیغاتی که مردم را دارای فرهنگ اعلام می دارد نوشته اگر اين مردم توان خلق هر حماسه‌اى و از جمله حماسه 40 ميليونى 22 خرداد را دارند و از درک و شعور بالايى برخوردارند چرا به يکباره اينقدر تحقير شده و هر حرکت آنها از جمله استفاده از نمادهاى سبز با اتهام انقلاب مخملى مواجه مى‌شود؟ آيا استفاده جنبش حماس از همين رنگ نيز در همين چارچوب تعريف مى‌شود؟

این روزنامه سپس پرسیده آيا کسانى که الله اکبرهاى شبانه را توصيه اجانب مى‌دانند فراموش کرده‌اند که اين شعار محورى‌ترين شعار حاميان و هواداران امام در طول انقلاب اسلامى بوده است؟ به چه دليل رجعت به شعارهاى انقلاب و احياى گفتمان انقلاب توسط آقاى احمدى‌نژاد مطلوب است و حرکتى در ادامه‌ انقلاب و آرمان‌هاى بلند آن تلقى مى‌شود اما بازگشت به شعار‌هاى انقلاب توسط ميرحسين موسوى و حاميان او ساخته و پرداخته اجانب است؟

توهمات انتخاباتی

وطن امروز روزنامه حامی دولت در سرمقاله خود نوشته شعار «مرگ بر چین» در حاشیه نماز جمعه اخیر تهران که بشدت مورد استقبال شبکه‌های تلویزیونی آمریکایی و اروپایی قرار گرفت، این روزها تبدیل به خط مشی رسانه‌های حامی افراطیون «نافرمان» و بی‌اعتماد به آرای مردم شده استپ

نویسنده سرمقاله وطن امروز در مقابل ادعا کرده که در زمان انتخابات ستاد موسوی «جنبش سبز» را برای تزریق اعتماد به نفس به موسوی و زمینه‌سازی برای برنامه‌های بعدی او برپا کرد و ناگهان خیابان های تهران مملو از «تی‌شرت‌»های سبزرنگی شد که مارک چینی آن کاملا مشخص بود. از سوی دیگر مانتوهای سبزرنگ ساخت چین نیز در تیراژ بسیار زیاد در اختیار هواداران قرار می‌گرفت.

در ادامه این مقاله آمده در زمان انتخابات هواداران احمدی‌نژاد اما به دستبندها و پرچم‌های سه رنگ خود برای تبلیغ کاندیدای مورد علاقه خود بسنده می‌کردند. دستبندها و پرچم‌هایی که کیفیت نازل آن به خوبی نشان می‌داد از بازارهای جنوب شهر تهیه و خریداری شده‌اند.

ایران و روسیه

مردم سالاری در سرمقاله خود به بررسی روابط ایران و روسیه در طول تاریخ پرداخته و نوشته مدتهاست که روسيه به خيال خام خود، ايران را وسيله اي براي فشار بر روي غرب قلمداد مي کند. آنها در اين تصور باطل دست و پا مي زنند که مي توانند از کشور ما به سود مطامع خود استفاده کنند. اما مردم اثبات کرده اند که اين خيال باطلي است.

به نوشته این مقاله هفته گذشته براي اولين بار پس از فروپاشي اتحادجماهير شوروي شاهد شعارهايي عليه روسيه در جريان نمازجمعه بوديم. ولی وزارت خارجه روسيه ديروز ادعا کرده که افکار عمومي در ايران ديدگاه مثبتي به روابط ايران و روسيه دارد و گويا فراموش کرده اند که کينه ايرانيان از همسايه شمالي خود مربوط به امروز و ديروز نيست ; نفرتي است به قدمت تاريخ معاصر.

اقدامات هاشمی

سرمایه نوشته با وجود گذشت شش روز از برگزاری نمازجمعه تاریخی تهران به امامت هاشمی رفسنجانی، ارزیابی اظهارات هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران و واکنش به آن کماکان از سوی محافل سیاسی و رسانه ای داخل و خارج از کشور پیگیری می شود. هر چند تاکنون گزارشی در خصوص سفر اخیر وی به مشهد یا علت لغو این دیدارها منتشر نشده است

در دنباله گزارش سرمایه اشاره شده که قاسم روانبخش طلبه ای که از هواداران احمدی نژادی در حوزه علمیه قم است گفته با ادامه روند فعلی رفسنجانی، سرنوشتی مشابه آیت الله منتظری خواهد داشت.. باید یادشان باشد منتظری طوری سقوط کرد که دیگر نتوانست بلند شود. هر کسی که از چشم خدا افتاد از چشم ملت هم می افتد.»

شهرداران انتخابی

ایران روزنامه دولت گزارش داده در هفته هاي گذشته اظهاراتي مبني بر انتخاب شهرداران از سوي وزارت كشور و بررسي اين طرح در مجلس شوراي اسلامي مطرح شد كه البته برخي كارشناسان و مسئولان سعي كردند با شايعه خواندن اين اظهارات، راه را براي به جريان افتادن چنين مباحثي ببندند اما خيلي زود مشخص شد كه اين اظهارات کارشناسی شده نه تنها شايعه نيست بلكه به صورت كاملاً جدي از سوي برخي نمايندگان مجلس مطرح شده است.

به نوشته گزارشگر روزنامه ایران اين كه آيا با واگذارشدن انتخاب شهرداران به وزارت كشور اختيارات شوراها محدود شده و زير سؤال مي رود يا نه، موضوعي است كه نظرات مختلف و حتي متضادي براي آن مطرح شده است. برخي‌ها اين موضوع را توهين به جايگاه شوراها دانسته و برخي ديگر هيچ ارتباطي بين انتخاب شهرداران از سوي وزارت كشور و محدود شدن اختيارات شوراها قائل نيستند و معتقدند شوراها وظايف اساسي و مهم ديگري نيز دارند كه مي توانند به انجام آن وظايف توجه بيشتري داشته باشند.