سیستم ارسال پیامک مجددا وصل شده است

شرکت مخابرات
Image caption شرکت مخابرات در مورد علت قطع سیستم ارسال پیامک توضیح نداده است

شرکت مخابرات ایران سیستم ارسال پیامک را مجددا وصل کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - چهل روز پس از قطع سیستم ارسال پیام های کوتاه (پیامک)، شرکت مخابرات ایران گفته است که این سیستم از ساعت یک بامداد روز پنجشنبه، 23 ژوئیه (اول مرداد)، مجددا در تهران برقرار شده و در دسترس کاربران قرار گرفته است.

به گفته مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات، از روز پنجشنبه، امکان ارسال پیامک از سه شبکه همراه اول، ایرانسل و تالیا وجود دارد.

وی احتمال بروز اختلالاتی در این شبکه را منتفی ندانسته و آن را به قطع و وصل مجدد سیستم نسبت داده اما افزوده است که این مشکلات به زودی مرتفع خواهد شد.

این مقام شرکت مخابرات گفته است که سیستم GPRS فعال است اما هنوز امکان ارسال MMS وجود ندارد اما این شرکت تلاش دارد تا این نقیصه را هم برطرف سازد.

سرویس مبادله پیامک از نیمه شب 21 خرداد و ساعاتی قبل از آغاز رای گیری در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری قطع شد که انتقاد نامزدهای معترض انتخابات را به دنبال آورد اما شرکت مخابرات در مورد علت توقف این سرویس توضیح دقیقی نداد.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، هنگام دادن رای در صبح 22 خرداد گفت که در ساعات شب، پیامکی حاوی خبر مربوط به نامه ای از سوی او ارسال شده که صحت ندارد.

ادامه قطع سیستم مبادله پیامک

اگرچه وی محتوای این پیامک را شرح نداد، اما برخی سایت های خبری گفتند که ظاهرا در آن پیامک آمده بود که آیت الله خامنه ای به نامه اعتراضی اکبر هاشمی رفسنجانی در مورد اتهامات مطرح شده در مناظره تلویزیونی محمود احمدی نژاد پاسخ داده و از آقای رفسنجانی دلجویی کرده است.

Image caption مخالفان دولت دلیل قطع شبکه ارتباطی راجلوگیری از انتشار اخبار تظاهرات می دانند

در آن زمان، این نظر مطرح شد که ممکن است به شرکت مخابرات دستور داده شده است تا به منظور جلوگیری از ارسال پیام های مغایر با منع تبلیغات در زمان رای گیری به قطع این سرویس مبادرت ورزد و از اظهارات آیت الله خامنه ای به عنوان بهانه ای برای این منظور استفاده کرده است.

نامزدهای معترض گفتند که قطع شبکه مبادله پیامک مانع از آن شد که برنامه آنان برای تماس با نمایندگان خود در حوزه های مختلف رای گیری و آگاهی و نظارت بر چگونگی اخذ و شمارش آرا قابل اجرا نباشد.

سرویس مبادله پیامک پس از خاتمه رای گیری نیز برقرار نشد و معترضان به نتیجه انتخابات مقامات دولتی را متهم کردند که به منظور جلوگیری از برقراری ارتباط بین معترضان و انتشار اخبار مربوط به تجمع های اعتراضی از برقراری ارتباط از این طریق خودداری ورزیده اند.

همزمان، سرویس تلفن همراه نیز در تهران قطع شد و در خلال هفته های بعد هم، در مواردی از جمله هنگام برگزاری گردهمایی های اعتراضی در نقاطی از شهر مختل شده است.

در زمان قطع ارتباط پیامک، یکی از نمایندگان مجلس ضمن انتقاد از این اقدام، خواستار پاسخگویی وزیر اطلاعات در این زمینه شد و خاطر نشان ساخت که قانون اساسی خودداری از رساندن نامه ها و پیام های مردم به مقصد را جرم دانسته است.

مقامات دولتی رسما در مورد علت قطع شبکه های ارتباطی کشور در هفته های بعد از انتخابات توضیحی نداده اند اما خبرگزاری ایسنا به نقل از مدیر عامل شرکت مخابرات ایران گزارش کرده که این وضعیت باعث کاهش درآمدهای شرکت شده است.

مطالب مرتبط